Pronat e dobishme e kungull i njomë perimeve


Pronat dietik kungull i njomë për shkak të një kombinimi të favorshëm të kripërave të kaliumit dhe natriumit, të lartë në ujë dhe të ulëta në pektin - fibra. Shuma më e madhe e ushqyesve në pulpë frutash të rinj 10-20 cm nga fara papjekur dhe lëkurë të butë. Kjo perime është i përfshirë në të gjitha dietat mjekësore (përfshirë humbje peshe) rekomanduara në dietën e grave të moshuar, shtatzëna dhe lactating, fëmijët. Ky artikull listat e të gjitha pronave të dobishme perimeve kungull i njomë.
Por a është e dobishme dhe Kundërindikimet pronat: përkeqësimi i sëmundjeve të traktit gastrointestinal (diarre), dështimi i veshkave me një përmbajtje të lartë të kaliumit në gjak.Aplikime në mjekësi
Për qëllime terapeutike dhe pronave të dobishme të përshtatshme kungull i njomë vetëm të rinj (tul dhe lëng). Me sëmundjet kardiovaskulare (hipertensioni, hipotension, aritmia, etj), përmirëson fuqinë e bilancit të muskujve të zemrës, të ujit normale dhe electrolyte, enët e pastruar dhe ul kolesterolin. Në sëmundjet e traktit gastrointestinal (kolit kronik, enterocolitis pa rëndim, kapsllëk, kushtet pas operacioneve në stomak) përmirëson traktit digjestiv, të përmirësojë funksionin e stomakut dhe zorrët (motorike dhe sekretore), aciditetit normal. Në sëmundjet e veshkave dhe fshikëzës (nefrit kronike, pielonefrit, cystitis) kungull i njomë promovon sekretim i lëngjeve të tepërta, heq ënjtje.


Fruta të rinj me lëvozhgë zier pa kripë dhe gjalpë, hani patate si pure. Fara pjekur kungull i njomë thatë në furrë dhe janë 15-20 copë në ditë. Rinj pije lëng kungull një herë ose dy herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies ose gjysmë pas fillimit 1 lugë gjelle, dhe solli gradualisht në 1-15 c. Duke ndarë një pjesë prej tre deri në katër orë. Kur tolerability pronat e varfëra të dobishme e lëng holluar 1: 1 me ujë. Në sëmundje të mëlçisë (cholecystitis, hepatiti) pulpë dhe fruta lëng të kontribuojë për një heqjen më të mirë të biliare nga fshikëz fshikëz e tëmthit, përmirëson mëlçisë, zorrët dhe pankreasit. Në aneminë përmirëson formimin e gjakut për shkak të përmbajtjes së lartë të lëng frutash dhe kalium rinj, bakri, hekuri dhe klorofil.


Nëse çrregullime metabolike (obeziteti, diabeti, përdhes) e përfshira në baret fibra dhe pektin rritur peristaltikės, parandalojnë thithjen e yndyrë, dhe të lartë në kalium promovon sekretim të ujit të tepërt dhe kripëra, gjaku alkaline. Kur sëmundjet e lëkurës (alergji, diatez, ekzemë dhe regjistruesit, etj) 10-12 lule derdh 05 litra ujë të vluar për tre orë në ditë për të pirë çaj. Kursi - 10-12 ditë. Ju mund të përdorni infuzion të jashtëm për qyl e lëkurës. Përmirëson gjendjen, alergeneve të saj që rrjedhin.


Maska për lëkurë
Kungull i njomë perimeve dhe ushqen dhe moisturizes lëkurë të thatë, i butë, por për me vaj dhe kombinim nuk është i përshtatshëm.
• Mix 1 lugë kungull i njomë lëng me vezë e verdhë veze, aplikoni në fytyrë për 10-15 minuta, hiqni shtupë me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë.
• kungull i njomë rinj perimeve të prera në feta hollë, vënë ato në fytyrë dhe dekoltin, të mbuluar me një leckë dhe të qëndrojnë 20 minuta. Hiq dhe pije lëkurën me ujë të ftohtë. Kungull ndaluar plakjes, të rritur imunitetin, të ndihmojë të pastruar veshkat, mëlçia, zorrët dhe gjak. Në të njëjtën kohë, ata shpejt të shkaktojë një ndjenjë e plotësi, kështu që ju mund të lehtë vidyazykatysya e produkteve të lartë kalori.