Pronat e dobishme e kungull perimeve


Kjo perime e madhe pjepër është rritur për më shumë se 6000 vjet në Rusi ishte afërsisht shekulli XVI. Dhe së shpejti u bë e kultivuar në të gjithë vendin. Dashuria e tij jo vetëm për cilësinë e shkëlqyer diete ushqimore, por edhe për një shumëllojshmëri të pronave terapeutike dhe profilaktike janë edhe mjekë të njohur ruse. Çfarë pronat e kungull perimeve të dobishme?
Shërimi dhe përbërja e dobishme
Në pulpë dhe kungull fara është shumë që ndihmon në forcimin e shëndetit. Në veçanti, enzimat, proteinat dhe karbohidratet tretshëm, fibra dhe pektin, saharoze dhe acide organike. Shumë perime të vlefshme dhe kripërat e elementeve gjurmë: bakër, fosfor, silic. Dhe vitamina (veçanërisht B) kungull shumë të pasur. Rastësisht, carotene në portokalli-verdhë mishi fruta 15 herë më e madhe se, për shembull, shalqi. Nuk është çudi trupit dhe kungull tona fara. Ato janë fjalë për fjalë plot me aminoacidet, vaj esencial dhe acid Askorbik domosdoshëm.Pronat e dobishme
Para së gjithash, mish dhe fara kungulli efekt pozitiv në metabolizmin e ujit kripë, të rrisë mundësinë e filtrimit të veshkave, të nxitur sekretim të shpejtë të klorureve, në mënyrë efektive rrit lëvizshmëri e stomakut, parandalimin e kapsllëk. Megjithatë, pektin përshpejtojë procesin e heqjes kolesterolit të tepërt, toksina dhe toksina, të parandaluar dehidratim dhe për të ndihmuar rivendosjen e dëmtuar indet epiteliale membrana në sëmundjet e traktit gastrointestinal, të mbrojë Mukoza nga substancave të dëmshme që hyjnë në trup nëpërmjet ushqimit.


Një tjetër tul kungull - pastrues butë natyrore me flokët të gjata.
Shumë. Para së gjithash, njerëzit që vuajnë nga atherosclerosis nga ngushtimi i enëve të gjakut, trashje, sëmundje të ndryshme të zemrës, sidomos nëse ata janë të shoqëruar me edemë. Do të ndihmojë në pulpë dhe fara kungull dhe ata me diabet të diagnostikuar, cholecystitis kronike, pielonefrit, gastrit, përdhes, enterocolitis, pagjumësi, mbajtjen e lëngjeve në shtatzëni ose zhbalancimeve hormonal gjatë menopauzës. A vegjetal i dobishëm dhe vlefshme me morth, erizipela, djegiet, plageve dhe ekzema - në formën e fasha ose locione. Si në folk dhe droga mjekësi shkencore bazuar në varietete të ndryshme të pumpkins mjekët perdorim ne trajtimin per parandalimin ose trajtimin e semundjeve shtesë të mëlçisë, tëmthit fshikëz, mosfunksionim renal, çrregullimeve metabolike si anthelmintic.


Lëng të dobishme medicinale
Fresh (të papërpunuara) lëng kungull ka anti-inflamator, zhazhdoutolyayuschymy, qetësues dhe më e rëndësishmja, pronat shumë të fuqishme diuretik. Nuk është rastësi, mjekët shpesh rekomandojnë personat tul lëng kungull freskëta vuajnë nga mbajtjes urinar.

Mjet i dobishëm anthelmintic
Merrni 300 gram fara të thata peeled kungull me kujdes bluaj, shtoni shije mjaltë ose reçel dhe hani ngadalë stomak bosh. I tërë procesi duhet të zgjasë të paktën një orë. Pastaj ju merrni të naftës pluhur apo një pastrues kripur, dhe pastaj (gjysmë ore) për të bërë një klizmë.


Cholecystitis
Në mëlçi të tillë dhe traktit biliar si hepatiti dhe cholecystitis, në shtëpinë e mirë për të përdorur të ashtuquajturin "qumësht kungull." Recetë e tij është e thjeshtë: 50 g fara të trajtuara bluaj me ujë (80 ml) dhe sheqer (20 gram), dhe pastaj të marrë shëruese "qumësht" stomak rreptësisht bosh. Ndihmon mëlçisë të sëmurë supë kungull dhe fara: 250-500 g këmbëngulin në 5.1 litra ujë të nxehtë për 2 orë. Merrni një orë.

Bile
Vetëm gatuaj qull mel me tul kungull, llokoçis, le të ftohtë pak, vajra palosje, qumësht, mjaltë dhe hani çdo mëngjes si povikmy provuar sëmundje profilaktike fshikëz e tëmthit.