Pronat e dobishme e lëng kastraveci


Kastravec është një prej perimeve më të zakonshme dhe të preferuar në tryezën tonë. Duke përdorur jashtëzakonisht popullor në botë kuzhinës, pak njerëz e dinë se pronat e dobishme e lëng shalqi mund të përdoret për të promovuar shëndetin dhe trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.
Pothuajse 98% e kastravec është ujë, dhe të strukturuar. Ajo është quajtur gjithashtu "uji të gjallë", sepse ajo ka një efekt shërimi në trup dhe përmirëson të gjitha sistemet e trupit.
Aktivisti i njohur amerikan, Avokati i jeteses shëndetshme Paul Bragg argumentoi se dietë çdo person duhet të jetë i pranishëm lëng kastravec, sepse ajo nxit shpërbërjen e toksinave që grumbullohen në trup. Ka raste kur për muaj konsumin ditor të lëngut në një sasi prej 500 ml, ndihmuan për të krejtësisht të shpërndarë gurëve të tëmthit.Lëng Përbërja kastravec
Lëng kastraveci është shumë e vlefshme diete dhe ilaç, sepse ai përmban një sasi shumë të vogël të yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve, por ka një veprim rinovimin dhe rekreative.
Ai përmban, edhe pse jo në sasi të mëdha, por një shumë të ushqyesve të ndryshme. Kjo vitamina B, A, C, E, H, carotene, acid tartronova, vajra esenciale, jod, hekur, kalium, kalcium, silic, magnez, natrium, sulfur, fosfor, klor.

Pronat e dobishme e lëng kastraveci

Që nga kohët e lashta, lëng kastraveci përdoret për qëllime kozmetike dhe e dëshiruar me rezultate mahnitëse. Vënë re se ndikimi i tij brenda edhe më efikase se sa thjesht të bashkëveprojmë me lëkurë.
Lëng Kastravec duket masë të domosdoshme parandaluese kundër shumë sëmundjeve dhe për të forcuar trupin si një e tërë, si normalizimin bilancin e acideve dhe bazave. Me një diuretik, kjo tregon trupin e natriumit, kështu rivendosjen bilancin e kaliumit dhe natriumit, i cili është i rëndësishëm në sëmundjet kardiovaskulare, sëmundjeve të traktit gastrointestinal.


Lëng Kastravec mund të merret edhe në formë të pastër ose të përzier me lëngje të tjera të frutave dhe perimeve. Kjo është shumë e dobishme, sepse ato përforcojnë dhe plotësojnë veprime të njëri-tjetrit. Kushti i vetëm - për të përdorur të gjitha lëngjet duhet të jetë lëng të freskët. Për të rritur pronat terapeutike dhe të ofrojë një shije të veçantë jo vetëm të ndihmojë lëngje të tjera, por edhe të shtoni kos ose kopër.
Në qoftë se ju përdorni lëng kastravec kombinuar me lëng karrote, marule dhe spinaq - kjo do të ndihmojë në forcimin e flokëve dhe për të përmirësuar rritjen e tyre. Një përzierje e karrota dhe kastravec lëngje të ndihmojë në parandalimin reumatizmi, si për të parandaluar akumulimin e acidit urinës në trup. E njëjta gjë kombinim, me përdorim të rregullt, ndihmon me sëmundje që lidhen me metabolizmin.


Ajo do të jetë e dobishme për pacientët hypertensive dhe pacientët hypertensive, sepse kjo çon në presion normal të gjakut. Efekt qetësues në sistemin nervor, ndihmon në forcimin e kujtesës dhe për të rritur përqendrimin.
Fresh lëng kastraveci ka veprim antimicrobial, kështu që mund të përdoret për të trajtuar plagët dhe ulcerat. Përfshira në formë lehtësisht të tretshëm të jodit, i cili ndihmon me sëmundje tiroide, largon kolesterolin e tepërt dhe pengon zhvillimin e hyperthyroidism.
Besohet se shumë të dobishme lëng të hidhur kastravec si pronat e saj medicinale janë më të theksuara.


Pronat medicinale e lëng kastraveci
Pronat e dobishme e lëng kastraveci ka kohë që janë përdorur për të trajtuar sëmundje të ndryshme. Këtu janë disa recetave të bazuara në të.
Kur kolliteni
Nëse kollë të vazhdueshme, shkurtësinë e shkarkimit të gëlbazë, merr lëng kastravec me mjaltë. Gjatë ditës, pini 3-04 mars tbsp përzierje për 20 minuta përpara se të hahet.
Kur edemë
Nëse ënjtje shkaktuar nga sëmundjet e zemrës, si dhe në hidropizi, të marrë lëng të freskët kastravec. Është e rekomanduar për të pirë 1/2 filxhan 2 herë në ditë.

Ai gjithashtu do të jetë e dobishme në sëmundjet e mëlçisë, verdhëz dhe për të reduktuar dhimbjen e dhimbje barku.
Me sëmundjet e zemrës
Në rast se shkelni tkurrje të muskujve të zemrës, duhet të marrë 1/3 filxhan lëng kastraveci 3-4 herë në ditë.
Një përzierje e marule dhe lëng kastraveci në një raport prej 1: 1 ndihmon me sëmundje të caktuara të zemrës. Kjo pije është përdorur në mëngjes në një stomak bosh për 1 gotë.
Nëse kapsllëk
Lëng kastraveci ka një efekt laksativ, kështu që është e rekomanduar për të marrë kapsllëk. Pini me stomak bosh 100 ml fllad shtrydhur lëng.

Nëse kapsllëk është shpesh, rregullisht të pini 1 gotë për një ditë para ngrënies. Përhapjen pritja 3-4. Ju mund të shtoni lëng nga 1 lugë gjelle mjaltë.
Urth
Për të hequr qafe urth dhe të reduktuar aciditetin e stomakut, është e nevojshme për të balancuar dietë dhe për të arritur zbrazjes përditshme të zorrës së trashë. Asistenca e mundur siguron përdorimin e lëngje të freskëta të para: panxhar, karrota dhe kastravec. Brenda një muaji, pije lëng si më poshtë:
- Lëng karrote - 10 ditët e para të 100 ml tri herë në ditë;

- Lëng panxhar - 10 ditët e ardhshme, dhe 30 ml 2 herë në ditë;
- Lëng kastravec - 10 ditët e fundit, trajtimi përfundimtar, 30 ml 3 herë në ditë.

Të gjitha lëngje janë marrë 15-20 minuta para një vakt.
Kur gastrit dhe ulçerë stomakut
Në faljen, dhe në rast të përkeqësimit të gastrit dhe ulcera peptike, pini lëng 1/2 filxhan kastravec, 2-3 herë në ditë 1 orë para ushqimit.
Për të forcuar thonjtë
Kjo recetë do të ndihmojë në forcimin e thonjve, duke parandaluar ndarjen e tyre dhe përshpejtimin e rritjes. Tri herë në javë, të fillojë thonjtë tuaj ushqyes dush me lëng shalqi, kripë dhe birrë.

Shtrydh lëng nga 1 kastravec, shtoni 1/2 filxhan çelët të ngrohtë dhe 1 lugë ose kripa e detit. Të gjitha përzierje mirë dhe më të ulët në duart tuaja në zgjidhje për 15-20 minuta.

Contraindication
Pavarësisht nga pronat e dobishme e lëng shalqi, e cila ka praktikisht nuk ka contraindications, është e rekomandueshme që të merret pas konsultimit me një mjek, sëmundjet e mëposhtme:
- stomakut ulçerë;
- gastrit;
- cholelithiasis;
- nephrolithiasis.