Pronat e dobishme e vaj ulliri


Në Greqinë e lashtë, gratë rubbed vaj ulliri në lëkurë për të dhënë atë smoothness dhe silkiness. Studimet e fundit tregojnë se vaji i ullirit mbron lëkurën nga efektet e dëmshme të diellit (jo si një sunscreen, natyrisht, por për pranverë tonë dhe në fillim të verës - të mjaftueshme). Përveç kësaj, vaji i ullirit përmban vitaminë E cila është një antioxidant natyrore. Le të flasim në artikullin në lidhje me pronat e dobishme e vaj ulliri.
Kjo substancë ndalon formimin e radikaleve të lira, ngadalësuar procesin e plakjes. Vitamina A, gjendet në vaj ulliri, e kombinuar me vitaminë E ndihmon ruajtjen e flokëve të shëndetshme, italianët dhe spanjollët, shekullore traditat shkojnë, fshij vaj ulliri në flokë, në mënyrë për t'i bërë ato më të trashë. Edhe burrat në vendet e jugut nuk do të ndalemi këtë procedurë kozmetike, duke mbrojtur veten nga baldness parakohshme.


Me të gjitha këto cilësi të dobishme të vajit të ullirit është pjesë e një përqindje të konsiderueshme të produkteve kozmetike. Ajo mund të shërbejë si bazë për krem, maska ​​e fytyrës dhe një pjesë e flokëve të krem ​​për duart, soaps, scrubs dhe produkteve të tjera.

Në prodhimin e vajit të ullirit mund të përdoret si metodat fizike të nxjerrjes dhe pastrimin e metodave të ndryshme të përpunimit kimike dhe termike. Vaj natyral ftohtë presion, e cila nuk kalon asnjë pastër, ruan shijen natyrore hidhur dhe një maksimum prej mineraleve të dobishme. Ajo është shitur nën emrin e virgjër Extra apo Virgjëreshës. Nëse ju shikoni mbishkrim nga nafta në etiketë pastër ulliri, kjo do të thotë se shishe është një përzierje e vajit të ftohtë presion ulliri dhe vaj i rafinuar (rafinuar). Ky vaj është e shkëlqyer për sallata, sepse ajo ka një aromë të butë, por ushqyesve në atë pak se virgjër Extra. Pulpë molle vaj ulliri - është vaj ulliri i rafinuar marra nga tortë, ajo mbeti një minimum prej ushqyesve dhe pronat e dobishme.


Mënyra më e lehtë për shërimin e flokëve, siç u përmend më lart, është përdorur në vaj ulliri në shtëpi: pas shampooing ajo rubbed në lëkurë dhe rrënjët e flokëve me majë të gishtave tuaj. Atëherë kjo maskë mund të lahen. Si për të lëkurës, vaj ulliri dimrit mund të përdoret edhe në formën e saj natyrore - veçanërisht pronarët e lëkurë të thatë në dimër janë duke përjetuar një problem me të ushqyerit dhe lagështi. Aplikoni disa pika vaj ulliri në një disk pambuku dhe fshij fytyrën e tij. Lini naftës në fytyrën tuaj, derisa të zhytur plotësisht. Kjo procedurë është e kundërindikuar vetëm pronarët e lëkurës me vaj.


Pastrim ushqyes fytyrë me pronat e dobishme
Procedura më e thjeshtë dhe efektive rinovimin - është i njohur për të zhvishem. Në shtëpi, ju mund të bëni vetëm lëkurë mekanike duke përdorur scrubs caktuara. Por në dimër, kur mungesa e furnizimit të lëkurës mund të mbajë pastroj konvencionale në lëkurë, kështu që është e rekomanduar për të përdorur pastrim-maskë, e cila pastruar dhe ushqyer lëkurën në të njëjtën kohë.

Përbërësit
- Vaji i ullirit Maestro de Oliva - 1 tbsp
- Mjaltë të lëngshme - 2 lugë

- Ground kafe - 1-4 lugë
Ngrohjes në vaj ulliri banjë me ujë, ajo Vmishayte mjaltë të lëngshme. Përzierje duhet të jetë e ngrohtë, jo shpejt në mënyrë që të mos privojnë një përzierje të ushqyesve. Shto kafe terren. Hollë do të shij e kafe, e më të butë dhe të butë vullnetin pastrim. Aplikoni përzierje në fytyrën tuaj, bëni masazh të lehta në linja të përballet me masazh. Lini maskë në për 15-20 minuta dhe pije me ujë të ngrohtë.

Maskë vs ndarjes së flokëve me pronat e të dobishme
Me vaj ulliri nuk mund vetëm të kujdesen për lëkurën e kokës dhe flokët për të ruajtur shëndetin, por edhe të gardh kundër mbaron ndarë që nuk lejojnë flokët të rriten.


Përbërësit
- Vaji i ullirit Maestro de Oliva - 2 tbsp
- Uthull verë - 1 tbsp
- Veza e verdhë veze -1 pc.

Beat vezë e verdhë veze me vaj ulliri, ngrohur në një banjë me ujë dhe llokoçis uthull verë. Maskë gati ngrohtë vënë në majë të flokëve, të lënë për gjysmë ore, pastaj pije shampo.