Pronat e dobishme e helmarinë zezë


Helmarinë zezë ose pozdnyka - është një lartësia vjetore bimë barishtore është një metër, që i përkasin një familje të shumta Solanaceae. Kjo fabrikë ngrohjes-loving rritet në Eurasia Pashennaya përgjatë rrugëve dhe fushat. Paslyon Blooms nga korriku deri në gusht, dhe fryti fillon nga gusht-shtator. Fruta - manaferrat blu-zezë madhësinë e një mjegull, që hanë.
Pronat e dobishme e helmarinë zezë për shkak të përbërjes së saj kimike, ka ngjyrosur dhe taninet, acide organike dhe sheqerna, vitamina A dhe C. Të gjitha pjesët e bimës, duke përfshirë fruta papjekur përmbajnë substanca toksike: dulkamaryn glycoside që ka hirkym glycoalkaloid shije: solaneyn, solatseyn dhe Solanine. Në frutat e pjekur glycoalkaloid zhduken tërësisht. Helmarinë përdorur në farmakologji zyrtare për të prodhuar ilaçe të vlefshme hormonet steroide - progesterone dhe kortizon.Përfitimet shëndetësore të helmarinë zezë njohur që nga Hipokrati. Infusions, decoctions dhe forma të tjera terapeutike të healers helmarinë të përdorura për trajtimin e sëmundjeve të sistemit nervor, reumatizma, sëmundjet e veshit, sëmundjet e sistemit urinar-gjenitale, dhimbje koke, ethe, sëmundjet e lëkurës. Manaferrat helmarinë kanë antipiretik, analgjezik, zbutës, expectorant diuretik, antirheumatic, laxatives, protyhlystovi, pronat vrullshëm, antiseptik dhe qetësues. Cilësi e dobishme manaferrat njohur helmarinë zezë rritur mprehtësi vizuale. Bimë barishte me gjethe - një të mirë anti-inflamator, analgjezik, shërimin e plagëve. Aplikoni drogë helmarinë brenda dhe jashtë vendit. Gjithashtu gjethe të freskëta apo të thata mbyllur pozdnyky përdoret për të lehtësuar ënjtje, gunga në artrit reumatoid dhe për përshpejtimin e abscese maturimit.


Për përgatitjen e drogave që përdoren në mjekësi popullore barishte me gjethe dhe fruta pjekur që janë korrur gjatë gjithë verës. Tharë në hije jashtë ose në një thatë ventiluar mirë, përhapjen e një shtresë e hollë e lëndëve të para. Për të shmangur kalbur në mënyrë periodike nga ana e mbi dhe të lëvizë materiale të papërpunuara. Me bar të freskët helmarinë zezë përgatitur lëng, të cilat mund të zakonservuvavshy, dyqan në frigorifer. Manaferrat janë tharë në furrë ose hapni furrë. Gjithashtu ju mund të ngrijë berries me sheqer ose proporcion peretyraty e 1 kg e manave 1 kg sheqer. Në këtë rast, manaferrat ngrij.

Supë nga manaferrat e helmarinë të marrë në mënyrë për të parandaluar ndotjen e nate, si dhe për të ulur dhimbjen nga djegiet stomakut dhe ezofagut. Në kohët e lashta, lëng nga pjesët e gjelbër e bimëve që ka një veti narkotike, përdoret për anestezi para operacionit. Në Ayurveda rekomandojmë të përdorni manave të freskëta dhe të thata helmarinë në sëmundje të mëlçisë kronike, dizenteria, tuberkulozi dhe hemorroide. Mjekët Uzbekistani përdorur gjethe të freskëta për shërimin e plagëve dhe zbutur dhimbje koke.

Kjo fabrikë mahnitshme ka aftësinë për të pengojnë potencë seksuale në excitability tepruar seksual dhe uljen e prodhimit të farërave. Dobishme tipar - përdoret për të ndaluar gjakderdhje në plagët, gjakderdhje nga hunda. Të vendosë këtë në gazë plagë ngjyhet në lëng e centralit ose futur në hundë lagur pambuku shtupë. Për lehtësimin e healers veshit dhimbje këshilluar për të investuar në një shtupë lënduar veshit lagur me lëng nga gjethet e helmarinë.


Hipertensionit, ulur mprehtësi vizuale, atherosclerosis, zbaticë acid, stomatit duhet të pini infuzion e frutave është manaferrat të freskëta ose helmarinë. Për të përgatitur infuzion, të marrë 2 tbsp Manaferrat të freskëta ose 1 tbsp thatë. Brew 1 filxhan ujë të valë. Insistojnë infuzion në një vend të ngrohtë për 30-40 minuta. Pini 1 gotë 2-3 herë në ditë për një muaj.

Është e dobishme për të marrë lëng e manave për kollitet, bronkit, tuberkulozit 1/2 filxhan 2-3 herë në ditë. Lëng frutash pozdnyky përdoret nga jashtë për të trajtuar inflamacion të lëkurës erysipelatous, ekzemë plagët, si fasha dhe kremra. Për trajtimin e grykët, pezmatim i fytit duhet gargarë me lëng të helmarinë. Manaferrat pjekur japin fëmijët të hanë në difterisë dhe dhimbje të fytit.


Kur spazma fshikëzës, hidropizi, dhimbje koke dhe nervozizmi pirë një zierje e lë helmarinë. 1/2 tbsp Hidh 1 filxhan ujë të vluar, vlim në banjë me ujë për 30 minuta, ftohet në temperaturë dhome, tendosje, lëndëve të para shtrydh. Mbush deri në ujë të zier në një vëllim prej 200 ml Merrni 1/2 lugë gjelle 2 herë në ditë 60 minuta pasi të hahet. Kursi i trajtimit 7 ditë, 7 ditë pushim, pastaj të përsëritur Shkalla është 1 herë.

Për trajtimin e dobësisë në shëruesit e vjetra përfundoi në copa çarçaf e koral i zi, bozhure dhe qepë numër tek manaferrat, dhe pastaj të lidhura me një njeri rrip vuajnë nga impotenca.

Hemorroidet e jashtme bëjnë banja të ngrohta me zierje e lë të helmarinë zi. 1 filxhan helmarinë fletë të thatë pour 1 litër ujë të valë. Kuzhinier në një banjë me ujë për 20 minuta, tendosje dhe derdh në një dush sitz. Merrni një dush për 10-15 minuta një herë në ditë çdo ditë për të lehtësuar gjendjen.

E mirë për të pirë infuzion me lule në dhimbje reumatike, cystitis dhe kollë zgjatur. 1 tbsp lule krijoj 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 20 minuta, kullimin. Merrni 1 tbsp 4 herë në ditë 60 minuta pasi të hahet.
Infuzion i barishte helmarinë zi - një qetësues të madhe. Merrni 1 tbsp helmarinë thatë bari dhe krijoj 1 filxhan ujë të valë. Mbush 3 orë, ikjen. Pini 1 tbsp me nervozizëm, dhimbje barkut, dhimbje koke, dhimbje reumatike dhe muskulare, urinim të dhimbshme.


Duke pasur parasysh se përgatitjet e pjesëve të gjelbra të bimëve janë helmuese, e ndaluar të përdorin fëmijët, gratë shtatzëna dhe pleqsh. Një tjetër të marrë në doza minimale dhe nën mbikëqyrje mjekësore.