Pronat e dobishme lakër kineze


Lakër kineze nuk është vetëm shije të madhe, por edhe pronat e dobishme shumë të vlefshme. Këto cilësi enabled perime në mënyrë të vendosur të vendosen në tabelat e shumë amvise në vend. Përveç lakër shkon mirë me shumë ushqime.
Interesante, jo shumë kohë më parë, me një shije të kineze lakër rusëve ishin pothuajse nuk ka miq. Atdheu perime është Kina. Relay për kultivimin e tij e kinezëve miratuar japoneze dhe koreanët. Dhe kultivimi vonë i lakër kineze ishin të angazhuar në të gjithë botën - në shumicën e Evropës, Amerika, Rusia.Më popullor kjo perime ofrojnë pronat e dobishme e lakër kineze dhe karakteristikat e tij shije. Lëng, tender lë të përkryer pah shijen e enët shumë, duke kombinuar fletë vetitë e marule dhe lakër. Që lakër kineze është sallata e përgatitura, supave, enët anë, ajo zier, skuqur dhe zier. Megjithatë, për të manifestuar plotësisht veten Pronat e dobishme e perime të freskëta.
Lakër kineze është e vlefshme jo vetëm për shijen e saj, por edhe cilësitë dobishme. Ai përmban shumë minerale të tilla si mangan, selen, bakër, zink, fosfor, hekur, natrium, kalium, kalcium dhe vitamina A, B, C, K, PP. Vlen të përmendet se numri i vitaminës C ose acidi Askorbik është superior ndaj lakër lakër dy herë.

Përveç kësaj, në të tashmen alkaloide kineze lakër, acide organike dhe aminoacidet. E gjithë kjo e bën perimeve është jo vetëm një ushqim i shkëlqyer, por edhe shërimin mjet.

Kina lakër është konsideruar si një trajtim për sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut, ulcerat, sëmundje rrezatimi, dhe për të forcuar imunitetin. Lëng e tij mund të përdoret në diabetit, gastrit kronik dhe për normalizim i traktit gastrointestinal.
Struktura e substancave lakër kineze është lysine, e cila neutralizon proteinat e huaja, pastron gjakun dhe parandalon zhvillimin e reaksioneve alergjike. Përveç kësaj, fruta përmban laktutsyn, përmirëson metabolizmin, soothes sistemit nervor, normalizes gjumë dhe presionin. Përveç lakër ndihmon me edemë dhe është përdorur si një profilaktik kundër arteriosklerozës.


Nëse rregullisht hani lakër të freskët, mund të shpëtoj nga dhimbje koke dhe efektet e stresit, në mënyrë efektive membrana e qartë mukozës së stomakut dhe zorrët e pllakatë toksike, prishjen dhe për të sjellë produkte të përballen me problemin e kapsllëk. Dhe me lëng lakër kineze mund të përdoret në sëmundjet inflamatore të mukozës së fytit dhe gojës.
Lakër kineze - produkt të ulët kalori, kështu që shpesh është përfshirë në dietën e njerëzve të cilët janë duke luftuar me të qenit mbipeshë apo rregullon ditë agjërimi.

Pronat e tyre të dobishme të lakër nuk humb edhe me ruajtjen shumë të zgjatur. Kjo është një nga përparësitë e rëndësishme, për shkak të faktit se përbërja aktuale e carotene vegjetal dhe acid limoni, të cilat janë të preservatives natyrore.

Kufizimet në përdorimin e lakër kineze
Lakra nuk më mirë të jetë e kombinuar me produkte të qumështit, ajo kërcënon të mërzitur stomak. Kufizojnë përdorimin e ekspertëve këshillojnë perimeve sëmundje të tilla si kolit, enterocolitis, diarre. Përveç kësaj, përdorimi i kujdes kineze lakër duhet njerëzit me gastrit me aciditet të lartë, sepse perimet përmbajnë acid limoni, i cili mund të shkaktojë përkeqësimin. Në të gjitha rastet e tjera, pjesë të moderuar e lakër kineze do të përfitojnë vetëm shëndetin tuaj.