Pronat e dobishme Cowslip


Lë Cowslip përmbajnë acid Askorbik, tocopherol, carotene, saponins, flavonoids. Në lule - glycosides flavones (p.sh. prymveryn) acid prymulovaya, vaj esencial, vitaminë C. Rhizome është e pasur me karbohidrate, enzima, glycosides, flavonoids, saponins, kripëra mangan dhe alkoolet. Nuk është çudi që në mjekësinë popullore bima është në rastin. Në varësi të sëmundjes. Po, aguliçe lë mjekët rusë përdorin si burim i vitaminës C me mangësi vitaminë pranverë (pas shkrirja e borës), anemi dhe dobësi e përgjithshme. Zierje medicinale apo çaj nga lulet e bimëve, të mbledhura me kujdes gjatë lulëzuar, në proporcionin e 1:20 për të ndihmuar njerëzit që vuajnë nga pagjumësia, u rrit nervozizëm, kapsllëk kronik (aguliçe - një laksativ i butë). Le të flasim në lidhje me pronat e dobishme e Cowslip.


Aguliçe në Rusi kohë më parë (në formën e infusions, decoctions, pluhurat, teas) ndihmon njerëzit me ftohjet, kapsllëk kronik, migraines, reumatizmi, përdhes. Në drogës komplekse terapi aguliçe është gjithashtu një qetësues efektive, antytsynhotnu, antispasmodic dhe diuretik. Për më tepër. Lule supë pini fabrikë të dobishme në sëmundjet e sistemit kardiovaskular, sëmundje të caktuara veshkave, epilepsi. Megjithatë, bimore përmban saponins rritjen e sekretimit të gjëndrave bronkiale dhe mukozës, veprimi expectorant është shkaktuar nga kollës së mirë, dhimbje të fytit, mushkërive, astma dhe sëmundje të tjera të frymëmarrjes.


Përgatitjet Cowslip me kujdes të bazuar për të bërë njerëzit që vuajnë nga forma të ndryshme të alergjive. Në individë me mbindjeshmëri ndaj aguliçe, disa orë apo edhe ditë!) Mund të jetë kruarje të rënda dhe ndjenja të djegjes në fushat e lëkurës që janë përballur primroses. Zonat e prekura nga ana e kuqe dhe e mbuluar me flluska që formojnë kur krehje ulcerat. Polen hyrë në gojë apo udhë ajrore e sipërme mund të çojë në inflamacion të mukozës.

Reumatizmi

Merrni 1 ch. L. rhizomes ose 2 lugë lule, ngrohje të valë në 1 gotë me ujë, pastaj shtypni 5 minuta. Pini 2-3 gota të çajit një trajtim ditë. Kjo pije vepron si një expectorant mirë.

Përdhes
1 tbsp lule të thata dhe lë aguliçe insistojnë në një gotë me ujë të vluar për 10 minuta, tendosje dhe pini gllënjka të vogla 1-2 gota në ditë.

Bronkit dhe pronat e bimëve
Ndihmon infuzion i 5-8 g Cowslip lë në filxhan me ujë të valë. Merrni filxhan tretë 3 herë në ditë si një expectorant efektiv dhe painkillers.


Migrenë dhe pronat e bimëve
Kur dhimbje koke të dobishme për të pirë një zierje me 1 lugë Cowslip grimcuar rrënjët në një gotë me ujë të valë. Cook shërimin ilaç për ngrohje të ulët për 5 minuta, të lënë për 30 minuta, të marrë 1 tbsp. l. çdo 2-3 orë. Nuk është një tjetër alternativë: Merrni 15 gram gjethe të thata në gotë me ujë, vlim për 15 minuta dhe të insistojnë 20-30 minuta në një enë të mbyllur. Pi edhe në rastin e parë.

Nervozizmi, pagjumësi dhe pronat e bimëve
Është e dobishme për të marrë një infuzion prej 10 g lule të thata aguliçe, derdh një gotë me ujë të valë dhe infused për 15 minuta. Pini gjatë ditës dhe në kohën e gjumit për 05 gota.


Dyspnea
1 lugë Rrënjët copëtuar zier për 5 minuta në 2/3 filxhan me ujë. Pastaj thahet supë dhe përzierje me mjaltë në mënyrë që të marrë një shurup. Merrni 1 lugë 3-4 herë në ditë.