Pronat e dobishme Pasternak për trupin


Kjo bimë dyvjeçar barishtore kultivuar (maturohet në shtator) në lartësi dhe 30 centimetra i butë tul shijshme fruta aromatik (si selino ose majdanoz) dhe rrënjë ka filluar të thinjet me mish njohur mjekësi popullore vendas dhe të huaj që nga XVIII ndonjëherë si ushqim dhe dietë bimë medicinale (gjethe, fruta, rrënjët), që ndihmon në shumë sëmundje. Nuk është çudi sot procesi parsnips jo vetëm në rajonet jugore të Rusisë, por në të gjithë brezin e mesme të vendit. Cilat janë pronat e dobishme për trupin Pasternaku?


Nga kohët e lashta, në shtëpi, dhe sot dhe përgatitjet farmaceutike për trupin bazuar në Pasternak përdorur në mënyrë efektive kryesisht në trajtim për çlodhje, trajtimin e të ashtuquajturës lodhje të përgjithshme (për shkak të lodhjes rënda ose pas një sëmundjeje të rëndë). Decoctions, tinktura, ekstrakte, bimor me pastinak dhe lëng saj të freskët është provuar për të ndihmuar pacientët me ftohjet, probleme me urinim, veshkave, mëlçisë, dhimbje barku zorrëve, moshës apo lëndimet mekanike të shpinë dhe nyje (në një shumë e bimëve të kalciumit , fosfor), dhe kështu me radhë. d.


Ajo është marrë nga pronat e dobishme e rrënjët dhe bimeve pastinak, të tilla si lëng gjithashtu ka shërim pronat, veçanërisht kur ajo është e dobishme për të pirë thonjtë i brishtë, humbjen e flokëve, vitiligo (me pharmacologists pastinak fruta beroksan marrin drogë që ndihmon rivendosjen e procesit zbardhur pigmentim lëkurës), disa sëmundjet e mushkërive (tuberculosis - nuk është përjashtim), crregullimet e sistemit nervor.

Gjuha e gjethet dhe rrënjët e bimëve. Gjethet e shërimit potions dhe pronat e dobishme të bazuara pastinak janë përdorur me sukses në terapi klinike për trajtim. Dhe për pneumoni, emfizemë, hipertension. Në vitet e fundit, fama veçantë tretësirë ​​alkool Farmaci nga rrënjët e pastinak, të cilat mjekët përshkruajnë brenda me kinse pa shkaktojë depresion humor dhe madje edhe halucinacione të çrregullimit zgjatur funksionale të psikikës.


Veshkave dhe të dobishme pronat e Pasternak
1 lugë çaji tharë rrënjët pour 2 gota (400 ml) ujë të valoj në një enë të mbyllur 15 minuta, të lënë për 2 orë. Drain. Supë të marrë 2 javë për 025 filxhan 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Ju duhet të konsultoheni me një mjek.

Stresi të zgjatur
Ndihmoni supë e mëposhtme. 1 Rrënjët freskëta lugë çaji copëtuar zier në 1 filxhan me ujë për 15 minuta. Mbush të ftohtë. Tendosje dhe për të marrë 1 tbsp. lugë 4-6 herë në ditë për të zgjatur humor depresion (stresit), simptomat e para të pneumonisë, "hedhje", tensioni i gjakut. E njëjta supë - një ilaç i mirë për kollë e thatë.


Diuretik
Përgatitja e supë. Për këtë qëllim, 1 lugë çaji grimcuar rrënjët fara pastinak pour 1 filxhan me ujë të nxehtë, vlim për 15 minuta në një banjë me ujë në një enamelware mbyllur, të ftohtë 45 minuta, tendosje përmes 2-3 shtresa të napë dhe të sjellë shërimin e vëllimit pije në origjinalin e saj shtet. Merrni ftohtë 1 tbsp. lugë 4-5 herë në ditë për 20 minuta përpara se të hahet. I njëjti mjet do të ndihmojë për të vizituar një mjek për dhimbje në veshka ose fshikëz.

Në lodhje të përgjithshme
Ndihmon rrënjët pastinak infuzion. 2 tbsp. lugë grirë para pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 2 orë, tendosje, shtrydh dhe për të sjellë volumin në gjendjen e tij origjinale. Marrë për të shërohen ton trupit mbi 075 filxhan 4 herë në ditë për 15 minuta përpara se të hahet. Mirë - në kombinim me mjaltit apo shurup sheqeri.