Pronat e dobishme e bozhure medicinale


Çfarë dini për pyonah? Kjo është një dekoratë e çdo kopsht. Në fund shkurre harlisur maj dhe qershor të gjelbër mbuluar me të bardhë, purple, lule e bukur trëndafili. A e dini se përveç qëllime dekorative në farmakologji e përdorimit bozhure, edhe pse jo të gjithë prej pikëpamjeve të tij, por Paeonia officinalis, medicinale apo bozhure e cila na erdhi nga Evropa Jugore. Ky publikim do të konsiderohet si një përshkrim të përgjithshëm, përdorimin dhe pronat e dobishme e bozhure medicinale.
Bozhure Medicinale - një barishte gjithëvjetor e zhovtetsevyh familjes. Zhardhokët i zgjatur dhe peonies thickened rrënjë çdo vit filloi të trasha, e vështirë rrjedh lartësi prej rreth një metër. Rrjedh mbuluar me gjethe të komplikuara të veçanta dhe të kurorëzuar me lule e bukur të mëdha. Lule është një centimetra dyametre12 dhe ka një strukturë komplekse: në fund të lule janë 5 sepals falas leatherback; Corolla ka 5-12 petals purple. Shumica e stamens shndërruar në një Corolla bozhure petal, në sajë të dush e saj lule.Mundësisht holluar ndarjes bozhure rrënjët varur gunga, duke rënë ata nga njëri-tjetri në një distancë prej një metër. Fara bozhure si dhe të shkojnë poshtë por bimët rritur në mënyrë të lulëzuar të fillojë vetëm në vitin e tretë.

Pronat e dobishme e bozhure medicinale
Pronat kurative të gjithë bimore. Petals janë zgjedhur në lulëzim të plotë vetëm para derdhje. Për të ruajtur ngjyrën që ata janë të thata menjëherë. Për petals thata mbesin pa qasje në rrezet e diellit në një anije të thatë të errët. Shpesh rrënjët e bimëve të korrur në të njëjtën kohë, por ajo është e pranueshme në çdo kohë të vitit. Pas gërmimi, ata janë pastruar nga toka, larë dhe prerë në copa të vogla. Thatë rrënjët e peonies nevojë për një dhomë me ventilim të mirë ose nën një tendë në hije. Harvest ndonjëherë bimët farë.


Falë kontributit të alkaloide dhe taninet, bimore ka anti-inflamator, anticonvulsant dhe hemostatic dhe pronat choleretic. Dhe e përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore për epilepsi, përdhes, dhimbje barku dhe spazma të ndryshme. Kjo është një analgjezik efektive dhe qetësues. Rrënjët bozhure është përdorur për të trajtuar sëmundje të stomakut, diabetit, hepatitit, parandalimin e hemorragji retinës. Përdorin ato dhe me nefrit, hipertension, sëmundje gjinekologjike dhe onkologjisë.


Në ciklin menstrual, për shembull, duke përdorur zierje me ujë me rrënjë bozhure, të marrë atë dhe për rritjen e qumështit të gjirit ndarja. Efektive ai gastrit, kolit spastik, ulcerat dhe kancerit të stomakut, dhe vetëm për të përmirësuar oreksin.
Së bashku me të ndryshme do të thotë përdorim zierje në infeksionet respiratore akute, bronkit, pneumoni dhe madje edhe tuberkulozi.

Alkooli rrënjë bozhure ekstrakt është përdorur në trajtimin e anemisë lidhur me hemorroide, ka një qetësues efekt bozhure rrënjë tretësirë ​​dhe pluhur nga rrënjët e saj përdoret për të bërë ointments zazhyvlyayuschey thyerje.


Supë është e lehtë për të përgatitur në shtëpi. Për litër të ujit për të marrë 20-40 gram. tharë rrënjët grimcuar e bozhure. Të sjellë përzierje në një çiban dhe filtër. Pini gjysmë ftohtë një filxhan tri herë në ditë. Shumë efektive përdorimin e saj për trajtimin e epilepsisë dhe konvulsione shoqërojnë sulmet e saj në excitability tepërt e sistemit autonom, palpitations zemrës, përdhes, dhimbje dhe traktin e tretjes urinë pamjaftueshme. Për një kurse totale e supë duhet të jetë të paktën 1 muaj me 2-3 intervale javore ndërmjet tyre.

Në doza të tepërta të përzier, të vjella, marrje mendsh, diarre dhe dobësia e përgjithshme të trupit.
Të rritet në kopshtin tuaj këto lule të bukura që ata të çmuara me bukurinë dhe aromë, dhe sigurisht të forcuar shëndetin tuaj.