Pronat e dobishme djegës


Emri i tij do të djegës Kristofor Kolombit. Mori atë ajo e ngjashme me të gjitha erëz të njohur nga India e Jugut. Gjuha e Aztecs "djegës" do të thotë të kuqe. Pronat e dobishme djegës u vlerësuan dhe vendasit, dhe një udhëtar i madh.
Pavarësisht nga emri i saj, djegës nuk është një i afërm i piper i zi. Ata rriten në pjesë të ndryshme të botës dhe i përkasin familjeve të ndryshme. Sjell destinacionin e tyre kuzhinës. Shumë njerëz janë të njohur me të dy llojet e piper dhe përdorimin e tyre në gatim si një erëza.


Atdheu djegës - Amerika e Jugut. Ai kultivuar aborigjenët që 6000 vjet më parë në Ekuador moderne. Tani familja e bimëve - qindra e specieve që ndryshojnë në shkallë pekuchosti.

Shije të fortë djegëse të djegës, e cila është për shkak të përmbajtjes së lartë të capsaicin Alkaloid. Përqendrimi veçanërisht i fortë në fara të vogla të bardha dhe tul. Në mënyrë tipike, në perime është një sasi e vogël e substancës. Për shembull, në speca bullgare - vetëm 003% capsaicin. Për të vlerësuar kapsykumov zhguchest, kimist amerikan shkallë Uylburom Skovylom është zhvilluar bazuar në ndjenjat e tyre subjektive. Skovyl tretur në shurup sheqeri për nxjerrjen e speca të ndryshme deri sa ata mendonin nuk u ndal për të folur. Sa më shumë që ju duhet shurup, djegia më akute dhe besohet piper. Indeksi i lartë - piper Naga JOLOKIA nga India, është 104 milionë Shu nga numri i capsaicin.. Kjo do të thotë që shija e këtij lloji të djegës pushojnë ndjerë kur 1 g ekstrakt tretur në 1000 litra shurup sheqeri. Piper Naga JOLOKIA është aq akute që shkakton acarim, edhe nëse ajo zbatohet vetëm në lëkurë.

Piper të nxehtë është përdorur gjerësisht në mjekësi. Me përdorimin e capsaicin prodhuar tinctures alkool, vajra kundër ngrirja, pastë dhëmbësh mjekësore, Llaçe mjekësore. Ata përshpejtojnë rigjenerimin e indeve, veprime të dobët analgjezik.

Efekti antimicrobial
Në natyrë Qëllimi capsaicin është për të mbrojtur bimët nga patogjene. Kur përdorni ushqim djegës rritet imuniteti njerëzor. Veçanërisht efektive pronat e dobishme djegës manifestuar në trajtimin e ftohjet dhe kullojnë hundët. Interesante, ekstrakt i kësaj bime gjatë luftës plagosur janë dhënë kur objektet nuk të mjaftueshme mjekësore.

Përveç kësaj, capsaicin promovon ndalimin e baktereve pylori Helicobacter, fajtori kryesor i ulcerat gastrike dhe gastriti, dhe është një antioksidant i fuqishëm që mbron qelizat nga radikalet e lira.

Për potencë mashkull
Besohet se i pari që i vlerësojmë pronat e dobishme e djegës për potencë në rritje indianët e Amerikës së Jugut. Fakti që të naftës të paqëndrueshme dhe capsaicin sigurojë rrjedhjen e gjakut në organet pelvike dhe toning sistemin nervor. Në disa raste ekstrakti i kësaj bime është e mbarsur me "arna për burrat", të cilët me sa duket mund të tërheqin gjak në penis dhe për të rritur madhësinë e saj me një të katërtën. Në të njëjtën kohë infused me speca, zgjidhje ujë-alkool ka efekt të kundërt. Përdorimi i saj të çon në ndalimin e sistemit riprodhues.


Djegia yndyrë
Studiuesit në Universitetin e Kalifornisë ka gjetur se spec djegës ndihmon djegur dhjamin. Falë capsaicin aktivizon oksidimi yndyrë.
Por, hulumtuesit nga Universiteti i Purdue kanë gjetur se një numër i vogël piper i kuq ndihmon mposhtur oreksin dhe përshpejton metabolizmin dhe rrit temperaturën e trupit. Autorët besojnë se piper është më mirë të mos për të përdorur në kapsula dhe në formë të zakonshme.
Përveç kësaj, Pronat e dobishme e piper të përdorura dhe prodhimi i produkteve të anti-celulitit. Fakti që ajo është për shkak të një nxitojnë të gjakut në fushat me probleme dhe të stimulojë shpërbërjen e qelizave yndyrë dhe për të krijuar një "lëvozhgë portokalli".


Decompression
Shkencëtarët kinezë pohojnë se një tjetër tipar i djegës është aftësia për të reduktuar presionin e gjakut. Kur kryen eksperimente në minj laboratori zbuloi se capsaicin relakson enët e gjakut. Përveç kësaj, djegës rrit numrin e prodhuar oksidit nitrik, pronat e njohura mbrojtëse kundër mosfunksionim të enëve të gjakut dhe inflamacion. Megjithatë, shkencëtarët kinezë nuk kanë përcaktuar ende në çfarë sasi duhet të hani djegës për të mbrojtur anijet.

Djegës dhe kanceri

Ekipi hulumtues i Universitetit Nottingham gjetur se speca mund të shkatërrojë qelizat e kancerit. Në këtë pikë ai nxitet nga fakti se kombet e kuzhinës e cila është përdorimi i speca të nxehtë, më pak të prirur për të kancerit.
Gjetur se capsaicin është në gjendje të ndikojë në Mitochondria e qelizave të tumorit duke u lidhur me proteinat dhe stimulimin e procesit të tyre të vetë-shkatërrimin e qelizave. Kjo capsaicin sulm duket për qëllim vetëm qelizat e kancerit.
Por ka edhe pikëpamje të kundërta. Hulumtuesit në Universitetin e Minesotës kanë gjetur se capsaicin mund të jetë një kancerogjen, sidomos në fazat e hershme të formimit të tumorit.