Pronat e dobishme e frutave buckthorn detit


Në të vërtetë, buckthorn detit - dioecious bush, kështu që bimët femra të japë fryt vetëm në prani të njerëzve. Pra, një herë ju kanë lënë një pemë, korrjes ajo do të sjellë. Pasuria më e rëndësishme e buckthorn dobishme është aftësia e tij për të mbrojtur kundër kancerit. Pas të gjitha, ka shumë beta-carotene, e cila i jep frytin një ngjyrë të ndritshme portokalli. Është ky pro nuk degjenerojë në qelizat e kancerit dhe pronat e dobishme e frutave detit buckthorn çmuar për cilësitë e tij unike.
Përdorimi i frutave detit buckthorn ndryshme: ato janë ngrënë të freskëta, të thata, acar, t'i bëjë ata të pije frutash, jam dhe verë. Në buckthorn detit ka një funksion të rrallë: për shkak të mungesës së oksidativ enzimë vitaminës C, në të nuk është shkatërruar nga ngrohje. Por ky tipar vlen vetëm për vitaminë C, dhe të tjera, për fat të keq, nuk zbatohet. Pra, tradicionalisht kursyer rekomandojmë provuar metodat e vjeljes, sepse Berry ruhen në frigorifer disa ditë.Svezhesobrannuyu, buckthorn paprekur, vend në një qese plastike dhe ngrirje.
Në një temperaturë prej 10-15 ° C, ajo mbetet edhe 12 muaj, pothuajse pa humbur shijen dhe cilësitë ushqyese. Shtroj fruta peeled në tabaka elektrike dhe të thatë në temperaturë mbi 60 ° C deri në pikën ku ata nuk rrinë në duar. Buckthorn gatshme të përkthehet në një kavanoz qelqi me një kapak të shtrënguar dhe dyqan në një vend të errët të thatë në temperaturë dhome.

Me pulpë frutash buckthorn detit mund të jetë një koncentrat i vërtetë multivitamin - vaj yndyror që përmban carotene dhe carotenoids, acid Askorbik, vitaminë E dhe vaj tjetër ndihmon për të shëruar plagët, djegiet, morth dhe ulcerat. Trajton pronat e dobishme dhe dëme të indeve rrezatimi, e cila është përdorur në praktikën gjinekologjike në trashje, эndotservitsytah, gërryerjet qafës së mitrës. Eliminimi lezione ulqeroze të rektumit, hemorroide brendshme, fissures anal, dhe se çfarë pjesë e qirinj. Ajo është përdorur në sëmundjet e mukozës orale, sëmundjeve dhe periodontale traktin e sipërm të frymëmarrjes. Dhe vaj buckthorn detit me pronat e dobishme të përdorura në kozmetikë për lëkurë të thatë dhe plakjes (për këtë çdo herë duke shtuar në krem ​​tuaj disa pika të naftës), përmirëson strukturën e flokëve dhe ndihmon me thonjtë brishtë. Dhe për këtë qëllim, ajo mund te aplikohet topikale si edhe nga goja.


Buckthorn të marrë përsipër dhe të shtrydh shtrydhëse frutash e perimesh ose një llaç. Lëng nuk është e nevojshme, ajo mund të ruajë ose të mbushur deri sheqer në një raport prej 1:15. Çfarë ka mbetur pas heqjes së një shumë të lëng ose furrë të thatë elektrosushartsi në 50-60 ° C. Pastaj bluaj atë me një mulli dhe derdh luledielli të rafinuar apo vaj ulliri në raportin e 1:15 (nga pesha). Insistojnë në temperaturën e dhomës për 3 javë, nxitje herë pas here. Pastaj butësisht derdh pjesën lëngshme e shishe të errët. Të gjitha vaj shërimit është gati!


Të marrë përsipër dhe të pastër manaferrat janë prona të dobishme të vlefshme, e shtrydhur ato me pronat e të dobishme për lëng. Me 4 kg fruta rreth 3 litra lëng. Për të reduktuar aciditetit, holluar gjysmë me ujë të zier, të instaluar portës të Ujërave dhe të lënë të eksitohet. Pas fermentimi derdh verë në shishe, zakuporte dhe vendin në një vend të freskët. Qëndrojnë gjatë vitit - një verë ka një ngjyrë të artë, aroma të lehta pineapple dhe shije të ëmbël-kosi.