Pronat e dobishme e frutave kumbulla


Ky kopsht pemë familjare rozë në Rusi ka kultivuar gjatë. Dhe frytet e varieteteve të ndryshme të kumbulla shtëpi si dy shije të madhe dhe për shumë prona terapeutike dhe profilaktike. Diskutoni këtë artikull Pronat e dobishme e frutave kumbulla.
Sipas disa raporteve llokum ishte i njohur sllavët në Kievan Rus. Megjithatë, dokumentuar se në Moska parë lulëzuan llokum me një dorë të lehta të Carit Aleksei Mikhailovich Romanov. Në rast ai vuri në Izmailovo disi e rrallë në atë kohë pemë llokum dënoj cirk kujdes kujdesur për ta. Më pas pjatë të shijshme u bë një preferuar jo vetëm i familjes mbretërore, por njerëzit e thjeshtë.Një pjesë e vlefshme e
Në popullore dhe të mjekësisë shkencore për qëllime terapeutike të përdorura në mënyrë efikase fruta dhe lë llokum. Para së gjithash, për shkak se ata janë shumë të pasura në ushqyesve. Në veçanti shumë tul të pektin, celulozë, acide organike, substancave azotike. Dhe vitamina C, E, Një grup i Artit. Në shumë bimë si kalium, kalcium, magnez, bakër, jod dhe gjëra të tjera të dobishme. E gjithë kjo në kumbulla jashtëzakonisht të ulët kalori lejon mjekët të përdorin atë si një produkt i shkëlqyer diete për parandalimin ose trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.


Shumë ndihmuar në shtëpi kumbull. Për shembull, ajo është e dobishme për të marrë rregullisht për të shmangur kapsllëk kronik në disa sëmundje të mëlçisë, dështimi i veshkave, presion të lartë të gjakut (hipertension), reumatizmi, përdhes, kolit kronik spastik, atherosclerosis apo të dyshuar si një diuretik i butë. Në kushtet e mjekësisë prunes veçanërisht të dobishme. Sheqerna tij, pektin, fibra dhe kalium më efektive për të përmirësuar (rritje) lëvizshmëri zorrëve, të hequr trupin e ujit të tepërt, natriumit dhe madje edhe të zvogëlojë nivelin e kolesterolit të tepërt, duke parandaluar formimin e enëve të gjakut në muret e pllakave aterosklerotike.


Pra, mjekët ndonjëherë quajtur lëng kumbulle, e cila është një domosdoshmëri të dy fëmijët dhe prindërit e tyre, sepse ajo mban të gjitha vlerë ushqyese dhe terapeutike e fruta të freskëta dhe miratuar agjërimi pastron trupin e toksinave dhe toksina. Në mjekësinë popullore, kumbulla të thata, së bashku me fruta të tjera të thata (mollë, për shembull) janë shpesh të përdorur me sukses si një broths diuretik dhe komposto që lejojnë njerëzit që vuajnë nga mbipesha, mos të ndjehen ndjenjat e dhimbshme e urisë në të ashtuquajturat ditë agjërimit.


Në aciditet të ulët stomakut e dobishme për të përdorur vetëm një lëng kumbulle, shtrydhur nga varietetet lagësht të bimëve. Ajo duhet të kihet parasysh se në qoftë se frytet e ëmbël kanë veti dezinfektues dhe poslablyayuschymy, llokum kosi mund të çojë në kapsllëk. Mjekët nuk e rekomandojmë njerëzit përdorimi krasitur që vuajnë nga diabeti apo trashje. Në këto raste është më mirë që të përfshijë në dietë e kumbull të freskëta. Varieteteve acid janë kundërindikuar në individët me ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë, gastrit me aciditet të lartë dhe hipotension (presionit të ulët të gjakut).