Pronat e dobishme gjeth qershi


Gjetur se rrjedhin qershi kanë jo vetëm diuretik, por edhe anti-inflamator, dhe përforcon ndikojnë në oreks, të promovuar lirimin e rërës uretër, pothuajse në të njëjtën kohë duke shkaktuar dhimbje. Infusions dhe decoctions peduncle obligim për gurë në veshka (sidomos kur gurë urate) dhe gurëve të tëmthit, diarre, dizenteri dhe kolit kronik, sinusit, bronkit dhe astmë, atherosclerosis, sëmundjet e nyjeve, përdhes, diabeti, kanceri i prostatës dhe seksuale pafuqi, menstruacioneve të rënda dhe gjakderdhje mitrës. Çfarë dobishme pronat qershi gjeth?


Kërcell Harvest në fruta të përpunimit. Në rast se ata mund të shkojnë dhe të "bishtin" që opal nga pemët pas lulëzuar; duhet theksuar se ukrainas është healers dhe besimin e tyre, duke besuar se vetëm materiale të tilla ka diuretik më të fuqishme. Kërcell thata (zgjedhur nga toka duhet të lahen tërësisht) në hije nën qepalla me ventilim të mirë, shpërndajnë një shtresë e hollë në kuti veshur me letër apo leckë apo furrë në 60-70 gradë. Ruajtur në letër ose kanavacë qese në një zonë të thatë ventiluar. Raft jeta - 3 vjet.


Healers franceze thonë se për gurë në veshka është efektive peduncle qershi supë me qershi ose lëng butë. Duke supë bërë nga gjeth dhe 30 g për 1 litër ujë për të shtuar 100 ml lëng. Kursi i trajtimit, 9-11 ditë. Edhe më shumë efekt me urolithiasis dojë tarifat broths. Përzierje e parë përbëhet nga gjeth dhe dëllinjë shishkoyagod zakonshëm (1 pjesë), gjeth e gjelbër të kënaqur, fara, herbs horsetail, gjethe hithër dhe pelinin mjekësore (2 pjesë). 1 tbsp përzierje pluhur derdh 200 ml ujë, ngrohje të valë, kuzhinier për një minutë dhe të mbush, përfundoi, orë, ikjen. Pini 50-100 ml 3 herë në ditë para ushqimit. Mbani në mend se kone dëllinjë manaferrat janë helmuese, kështu që nuk do të kalojë doza.


Struktura dhe Pronat e dobishme e përzierje e tyre të dytë të përfshira kërcellin, bar dhe sagebrush mjekësore ijet kanellë (2 pjesë), lulëzuar në krye acaroj dhe dëllinjë hala zakonisht, frytin e malit hirit (1 pjesë). Supë të gatuaj njëjtë si në recetë e mëparshme, vetëm dyfishtë kohëzgjatjen e infuzion. Pini 100 ml ngrohtë 3 herë në ditë para ushqimit. Në gurë urate supë dobishme përgatitet nga një përzierje e qershi dhe kërcellit lulëzuara të trengjyrësh violet bari (1), pjesa Arnica malor dhe gjethet hithër (2 pjesë). 3 tbsp përzierje pluhur derdh 05 litra ujë dhe çiban derisa vëllimi i lëngut është reduktuar në 150 ml. Supë tensionuar për të pirë 20-30 pika 3-4 herë në ditë para ushqimit. Kursi i trajtimit - 5-6 javë.


Në formimin e gurëve në fshikëz dhe veshkat me kirurgji rekomanduar mbledhjen e shpeshtë e gjeth qershi dhe pronat e tyre të dobishme, gjethet e luleshtrydhe dhe frutave pyjore malit hirit (3 pjesë), stigmas misri (1 pjesë), gjethet e boronicë (2 pjesë). 2 tbsp përzierje pluhur pour 1 litër ujë të vluar, të qëndrojë në një banjë me ujë për 15 minuta. dhe të insistojnë, përfundoi, të paktën 45 minuta. Pi 100 ml deri ne 6 herë në ditë. Nëse do të ketë dhimbje në anën e, pjesa e lë lulushtrydhe reduktohet trefish.

Qershi kërcell dhe pronat e tyre të dobishme janë pjesë e koleksionit që nuk është përdorur vetëm në urolithiasis, por në nefrit akute. Kërcell të thatë (15 pjesë), përzier me gjethe hithër apo fara Hithër thumbues (pjesa 1), leh gjemb (2 pjesë), fruta malit hirit (2-3 copa) dhe leh lartë hirit (4-5 copa). 10 tsp kujdes përzierje pluhur i hedh 06 litra ujë të vluar, të lënë për 10 orë, pastaj zierje 5 minuta. Pini 100 ml 4 herë në ditë. Duke përdorur këtë mjet, duhet të kihet parasysh se leh toksike hirit. Me vështirësi urinimi mund të përdorni mbledhjen supë verë, e cila përfshin rrjedhin qershi. Për të bluaj ato, përzierje me gjethe copëtuar imët dhe thupër-tokësore pluhur likuricias zhveshur (2: 6: 1). 45 g të përzierjes në përzierje me 3 lugë mjaltë dhe pour 1 litër verë të bardhë të valë. Të gjitha çiban në një enë të mbyllura 15 minuta, ftohet në temperaturë dhome. Infuzion të tendosje dhe pije 100 ml 3 herë në ditë një orë pasi të hahet. Përveç kësaj, çdo orë gjatë ditës për të bërë një gllënjkë. Mbani infuzion në një vend të ftohtë të errët.