Pronat e dobishme e frutave Physalis


Kopshtarëve edukuar këtë fabrikë të bukur, kryesisht si një i vetëdijshëm për pronat e saj medicinale dekorative, jo shumë. Kjo bimë tërheq çdo gjë - nga lule të bukura për dritat e pakrahasueshme portokalli, ngjan letër kineze, e cila është e fshehur brenda Physalis frutore. Shpesh këto "kube" mund të gjendet në dyqanet ushqimore, që do të thotë se ata janë të ngrënshëm. Lexoni se çfarë pronat e dobishme e Physalis frutave mund të përdoret si ilaçe.


Informacione të përgjithshme
Physalis takon gjini më të mëdha të familjes Solanaceae. Njerëzit janë më shumë se një duzinë emra të tjerë të kësaj bime: mollë hebre, dardhë hebre, qershi hebrenj, në terren qershi, qershi cistike, qershi fryrë, mohurka, mahunkova Berry mashnuha, çantë, bari i fjetur, drogë fjetur, mpirje fjetur dhe të tjerët.
Physalis - një bimë barishtore, duke arritur një lartësi prej 2 m, branched rrjedh dhe ovate, lë dhëmbëzuar pak. Vidtsvitayuchy, lule gjelbër-bardhë të zhvilluar në manaferrat që janë të mbyllur në një të bukur, zjarrtë portokalli filxhan vzdutuyu që i ngjan një elektrik dore.

Bimore është thermophilic dhe rritet kryesisht në Amerikë, Evropë dhe Azinë jugore. Në Rusi rritet pothuajse kudo, por në një specie të egra.
Blooms Physalis maj-gusht, frutat piqen në qershor-shtator. Marr ato në procesin e pjekur në acar. Frutat pamja i ngjan një domate. Nëse ata nuk janë të përjashtuar nga elektrik dore filxhan, ato mund të ruhen për disa muaj.
Për shkak të pronave të saj të dobishme, Physalis përdorur gjerësisht për qëllime mjekësore. Lëndëve të para nuk janë vetëm fruta, por rrënjët e bimëve që janë korrur në vjeshtë.


Depo
Physalis të drejtë konsiderohet si bimë medicinale. Në fruta dhe karbohidratet e saj gjenden komponimet e mëposhtme: pektin, sheqerna, carotenoids, acide organike, Lycopene, alfa-carotene, beta-carotene, taninet, acid Askorbik, makro - dhe micronutrients. Fara të përmbajë deri në 15% vaj yndyror.
Përbërja e rrënjëve dhe lë Physalis jo më pak interesante dhe e pasur. Në rrënjët e alkaloide gjetur: kuskhyhryn, psevdotropyn, Tropin, tehloydyn, 3-tyhroploksytropan; në letër - acidit phenolcarbonic, Luteolin, flavonoids, steroid (kampesterin, yzofukosteryn, sitosterol), Lutein, alfa - dhe beta-carotene, zeaxanthin dhe të tjerët.


Pronat e dobishme Physalis
Frytet e Physalis kanë choleretic, diuretik, anti-inflamator, analgjezik, antiseptik efekt, hemostatic. Përdorni bimëve të freskëta lëng frutash ndihmon në sëmundjet e frymëmarrjes, hipertensionit, gonorre, pezmatim i lëkurës, dizenteri, blisters, edemë. Si infusions ose decoctions Physalis frutash marrë hepatiti, edemë, reumatizmi, bruises, gurët në veshka, bronkit, ascites, përdhes, cystitis, ethe.

Përdorimi i Physalis mjekësisë tradicionale

Kujdes Physalis larta pjesë dhe frutat kapak përmbajnë alkaloide dhe fezelyn që kanë efekte toksike, kështu që si një ilaç, në shtëpi, përdorin ato rreptësisht të ndaluara.

- Rrënjët supë Physalis rekomanduara si një qetësues, protyvokashlevoho fondet dhe menstruacionet e rëndë afat-gjatë në gratë. Në Physalis Azinë Qendrore fruta janë përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Ato përdoren në trajtimin e anemisë, hipertension dhe konstipacionit të lidhur me shqetësimit të perelstatyky normale zorrëve kryesisht në të moshuarit. Kjo është bërë e mirë 2-3 herë në ditë hani 5-8 copa. fruta të freskëta Physalis para ngrënies. Për të normalizuar presionin e gjakut presionin e lartë të gjakut për të pirë çaj nga gjethet e thara të bimëve.

- Në Bullgari zierje e Physalis fruta të përdorura në trajtimin e hemorroide, përdhes, reumatizmi, cholecystitis, dhimbje barku gastrointestinale, vështirësi urinimi.
- Avicena krahasim pronat shërimin e gjethet dhe frutat e Physalis helmarinë dhe rekomanduar ato për sëmundjet inflamatore e frymëmarrjes e sipërme dhe infeksionet e traktit urinar, verdhëz, astma, trajtimin e sistemit endokrin, ulcerat.
- Lëng të freskët dhe tul e Physalis fruta holluar me qumësht dhe zakypyachennыe zierje ndihmë në trajtimin e stomatit, grykët dhe pezmatim i fytit. Sëmundja zhvillohet brenda 4-5 ditëve nëse pacienti jap 3 lugë përzierje 4 herë në ditë. Ky trajtim është përdorur si një masë parandaluese për të shmangur çdo përsëritje.

- Frutat Physalis aplikoni një pacientë multivitamin dhe dietë me ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë, cholecystitis kronike, hipertensionit, gastrit dhe diabetit. Për këtë qëllim, përdorin vetëm manaferrat pjekur. Përpara se të hahet, në një kohë, ju duhet të merrni nga 5 deri 8 copë e manave të mëdha, ose 10-15 copa të vogla. Duhet të përdoret me fruta kujdes Physalis ata që vuajnë nga aciditet të lartë të lëng stomakut, dhe për të zvogëluar doza terapeutike 2 herë.

- Në formën e fondeve të jashtme aplikuar vaj Physalis fruta si një analgjezik, përdhes dhe reumatizma, inflamacion, si dhe agjent plagë shëruese. Përgatisë atë si më poshtë. 10 gr. Physalis fruta copëtuar derdh 40 oz. vaj ulliri dhe pastruar në një vend të errët për 3 javë, dhe pastaj të filtruar.

- A zierje të Physalis frutave përdoren si hemostatik, analgjezik dhe diuretik në sëmundjet e fshikëzës, veshkave, reumatizma. Hidh 20 gr. fruta të thata Physalis (pa gota) 05 litra ujë dhe vlim për 15 minuta. Insistojnë 1 orë dhe tendosje. Merrni 3-4 herë në ditë para ushqimit për 50 ml supë.
- Lëng i manave përdorura topikale për trajtimin e herpes ose brenda, në sëmundjet përmendur më lart. Për trajtim ju duhet të pini 10 oz. lëng, 2-3 herë në ditë.