Pronat e dobishme e Rosehip


Rosehip - me të vërtetë mund të quhet babai i trëndafila moderne. Shkurre Rosehip mbuluara me spines të vogla, dhe shoots rinj rriten lule të mëdha, me shije të hollë dhe delikate, zbehtë rozë. Nga fund të verës dhe fillim të vjeshtës duket fruta të ndritshme portokalli. Duke parë egra u rrit bush në pyll me fëmijët e tij të bërë necklaces dhe produkte të ndryshme për klasat e shkollave. Dhe të rriturit të fillojnë për të mbledhur fruta. Pas të gjitha pronat e dobishme e Rosehip të përdorura për trajtimin e shumë sëmundjeve që nga kohët e lashta.


Rosa gjendet kudo. Ajo mund të shihet në Lindjen e Largët, Siberi, Urale dhe në Azinë Qendrore, Kaukaz dhe Ukrainë, Baltik dhe Karpatet. Gjithsej ka më shumë se 400 lloje të bimëve të dobishme.

Në hips përmban një numër të madh të vitaminave të ndryshme dhe esenciale: C, P, K B2, provitamin shumë sheqer dhe organike acide, kripëra të hekurit dhe kripëra minerale.

Studiuesit zbuluan se hips janë 5-6 herë më shumë vitamina se manaferrat e rrush pa fara e zezë, sepse ajo dëshmon dobinë e këtyre frutave. Njëlloj të vlefshme dhe më gjethet dhe lulet e ferrishtes, ato përmbajnë vajra esenciale, të cilat gjithashtu kanë veti të dobishme.


Hips mblidhen kur ata janë plotësisht të pjekur, por kjo duhet të bëhet para se të acar e parë, si të ftohtë zvogëlon pronat e dobishme e kësaj bime. Fruta këputur duhet të jenë tharë në ajër të hapur ose në dhomë është i ventiluar mirë. Mbani nevojë u rrit në një enë ose qese plastike të mbyllur, pa oksigjen, i cili mund të shkatërrojë vitaminë C.

Një tjetër metodë e hips medicinale korrje - është marrja me lëng të koncentruar, i cili mund të merret lehtë duke përdorur sokovarky. Përveç frutave të dobishme gatuar pelte, reçel, marmelatë dhe dehja, të cilat gjithashtu kanë pronat e të dobishme.


Pronat e dobishme e Rosehip
Në çfarë sëmundje u rrit aplikoni? Ajo rezulton shumë prej tyre. Ekzemë, ethe flakë të kuqe, difterisë, sëmundje të mëlçisë, stomakut, tuberkulozi, sistemi nervor i rraskapitur, anemi, sëmundje Ulçera e lëkurës dhe mukozës membranat, sëmundje gastrointestinale, faringjit, pezmatim i fytit, tracheitis, sinusit dhe sëmundje të tjera.

Në hipo - dhe avitaminosis
Për të përgatitur supë duhet të marrë 2 tbsp hips, pres ato. Vendi në një termos dhe pour 1 litër ujë të valë. Le të qëndrojë vitaminë pini 6-8 orë është bërë më e mirë gjatë natës. Në mëngjes, tendosje supë dhe për të marrë gjatë gjithë ditës. Ditën tjetër, duke përgatitur një pjesë të re.


Kur kanalet biliare të mëlçisë
1 tbsp fruta copëtuar derdh një gotë me ujë të vluar dhe vihet në zjarr. Të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 5 minuta rreth ngrohjes mesme. Pastaj jepni zierje krijoj për gjysmë ore. Filter dhe për të marrë 1/2 filxhan 5-6 herë në ditë.

Kur dhimbje në zemrën time
2 tbsp hips grimcuar derdhur 05 litra ujë të vluar dhe të insistojnë 2-3 orë. Pastaj tendosje supë me napë. Merrni Kjo xhami ilaç 1 3 herë në ditë, duke shtuar për çdo filxhan 1 lugë mjaltë.


Kjo nuk është e rekomanduar për të marrë Rosehip? Së pari, njerëzit me aciditet të lartë të lëng stomakut, në këtë rast hips supë mund të përkeqësojnë gastrit. Së dyti, njerëzit që vuajnë nga sëmundje të veshkave, sidomos diatez urate. Brier gjithashtu mund të provokojë përkeqësimin. Dhe së treti, njerëzit që vuajnë nga alergjitë e etiologji të panjohur. Hips mund të shkaktojë një reaksion alergjik deri në dermatit alergjik. Prandaj, ajo duhet të përdoret me kujdes.