Pronat e dobishme Hedera helix


Hedera helix - një pemë hardhi familjare Aralia deri në 20 m Ajo rritet në gurishte, të çara dhe në mesin e shkurre.. Kultivuar në pjesët jugore të vendit si një bimë ngjitje dekorativ. Ndodh në Krime, Kaukaz, Moldavia dhe vendet baltike. Lulëzuar në gusht-shtator. Me qëllim të trajtimit përdoren gjethet, rrënjët, leh. Çfarë pronat Hedera spirale të dobishme?
Lë dhe pronat e dobishme korrur gjatë lulëzuar. Tharë në hije ose në një tharës, në një temperaturë 50-60 ° C, hedhur një shtresë prej 4-5 cm, dhe periodikisht trazuar. Shitore në një enë hermetik për 1-2 vjet. Gjethet janë të pasura me karbohidrate, vajra esenciale, fenil acidet karboksilike, kumarin, flavonoids, vitamina dhe minerale.Leh është hequr në pranverë para rrjedhën sap, prerë në copa, provyalivayut mirë në diell dhe të thata në fund në një tharëse në 40-50-60 C droga Ivy kanë anti-inflamator, expectorant, efekt antibacterial. Me dredhkë bëjë tonics që përdorin pas operacioneve të rënda, lëndimet traumatike të trurit. Lë supë përdorur me sukses për kollitet vazhdueshme në bazë të bronkit akut dhe kronik dhe pneumoni si një expectorant. Rezultatet e mirë të përftuar me përdorimin e inflamacionit lëng mishi të sistemit të tretjes - gastrit akut, enterit dhe kolit.


Receta të dobishme dhe pronat e të dobishme
Për qëllime terapeutike me dredhkë bëjë decoctions, tinktura, fasha. 1 tbsp. një lugë e lë copëtuar ose leh derdh ujë 1 filxhan të nxehtë, të ziera në një banjë me ujë për 30 minuta, cool, tendosje përmes napë 2 Zsloya dhe për të sjellë të vëllimit origjinal. Merrni 1 tbsp. lugë 2-3 herë në ditë. Tretësirë: 1 filxhan lë grimcuar dhe rrjedh janë vënë në gjysmë litër bankë errët është e mbyllur dhe e lidhi për 3 javë në frigorifer. Pastaj filtruar përmes 3 shtresa të garzë. Dyqan tretësirë ​​në të njëjtën tenxhere jo më shumë se një vit. Tul nga gjethet e spirale Hedera përgatisin dy lloje: kaloi përmes një mulli mishit (me një përmbajtje të lartë të lëng) ose copëtuar me një thikë (IT lëng më pak). Një masë e butë me lëng të vendosë në misër, pak lëng - në lyth. Aftësia për të shpërndarë lyth - një pronat e shërimit të rëndësishëm dredhkë. Ajo duhet të aplikojnë slurry rezulton në gjethe në garzë, për të vënë lyth dhe fix suva. Procedura e mirë për të bërë natën dhe për të mbajtur një pecetë në mëngjes. Zakonisht madhësia wen e një monedhë 5-peni zgjidh pas 3-4 javësh të trajtimit.


Drithërat dhe të dobishme pronat ivy
Tërësisht gatuaj gjethe të freskëta në shfaqjen e lëng, vënë në qull me miell misri misri, të mbuluar me një copë prej filmi plastik, dhe të rregulluar fashë. Si tharje e ndryshimit lëng salcë. Pas zbutjen misri është hequr.

Cellulite
Për trajtimin e lëkurës dhe ta kthejë në elasticitetit normal të dredhkë mund të bëjë ointments dhe poultices dhe fasha zbatohen në zonat e dhimbshme dhe të përflakur. Xhepat e vogla e celulitit zgjidhur në qoftë se të fshij ato herbs copëtuar Ivy ose të vënë ato slurry për disa orë në një vë llapë.


Për të përmirësuar rritjen e flokëve
1 tbsp. lë lugë derdh një gotë me ujë të zier, 2 orë, filtruar dhe shtrydh. Pastaj, për 3 javë para se lëngu gjumit rubbed në lëkurë e kokës. Bëni një pushim javor dhe përsërisin kursin nëse është e nevojshme. Infuzion për të hequr Freckles. Hidh 1 lugë. Copëtuar gjethet e Hedera spirale 05 gota e ngrohtë zier me ujë, insistojnë 3-4 orë, tendosje dhe shtrydh. Fshini Infuzion të zonave problematike 3-4 herë në ditë.