Pronat e dobishme e pijeve të njohura


Sa shpesh në televizion dëgjuar shprehjen: "Mos lejoni veten të thahen", "Pra freskuese!" Ose "Pini pa u ndalur!". Dhe ne pirë lëng, Cola, ujë dhe shumë pije të tjera, shpesh të quajtur, pa dallim. Edhe pse, duke pasur parasysh sasinë e lëngshme na zhytur, sidomos në të nxehtit, ne duhet të dimë pronat e dobishme e pijeve të njohura.
Lëng
Një fakt i njohur se lëngjet janë të mira për shëndetin e njeriut, përveç në këto pije popullore shije të mirë, ata janë të përkryer shuaj etjen. Dhe lëng nga manaferrat të freskëta, fruta, perime energjike, të na japin vitamina jetike, minerale, enzime.Kështu, pronat e dobishme e lëng:
• etje shuarje dhe freskuese në ngrohjes;
• përmirëson tretjen;
• rrit rezistencën ndaj sëmundjeve të njeriut;
• përmirëson gjëndrat endokrine dhe metabolizmin;
• kur lodhja dhe vepron sëmundje si nje agjent reduktues dhe biostimulators;
• ka një efekt tonik;
• mbush mungesën e mineraleve dhe elementët gjurmë.
Shumë lëngje janë të destinuara pronat e të dobishme. Për shembull, duke përdorur kajsi, rrush, luleshtrydhe, boronicë, mjedër, panxhar, kumbull, rrush pa fara, komponimet rrjedhin lëng molle nga trupi i metaleve të rënda. Një boronicë, lëng boronicë dhe Ash përballen me baktere patogjene.


Për ndikimin mbi lëngjet e trupit tonë mund të ndahen në:
• Bile: lakër, kajsi, pjeshke, u rrit hips lëng dhe majdanoz;
•, antiseptik, protyvohnylostnыe anti-inflamator: qepë, shegë, mollë, hudhër, lëng rrikë;
• diuretics, shalqi, kajsi, dardhë, rrushi, karrota, luleshtrydhe, lëng rosehip dhe selino;
• fix: lëng qershi, lëng shegë;
• Dobësimi: kajsi, panxhar, patate, rrush, kumbulla, karrota, lëng pjepër;
• të reduktuar presionin e gjakut domate, luleshtrydhe, lëng rrushi të hirit të zi mal;

• përmirëson tretjen e ushqimit traktit, karrota, lakër, rrikë lëng panxhar;
• Tonic: rrushi, kajsi, pjeshke, luleshtrydhe, qershi lëng, lëng domate.

Në fakt, pronat e dobishme e secilit lëng shumë aspekte. Bakteret po, verë ndërsa vrasjen, tone, ka një laksativ, diuretik, expectorant, bën të dalë djersë efekt, tonik, dhe ndihmon për të përmirësuar tonin e muskujve, veçanërisht muskulin e zemrës, kolesterol më të ulët të gjakut dhe presionin e gjakut. Dashur nga shumë lëng domate shuan etjen, freskon dhe gjithashtu përmirëson metabolizmin, tretjen dhe zemrën.

Një tjetër tipar i këtyre pijeve të njohura: lëngje me tul të mbajë më shumë biologjikisht aktive dhe ushqyesve se lëng sqaruar, por për shkak se ata janë shumë më e dobishme. Në të njëjtën kohë më e vlefshme - lëng të freskët merret brenda 10 minutave të përgatitjes së tyre.

Kokakola
Në këtë kategori ne përfshijnë pije dhe "Pepsi-Cola" dhe "Coca-Cola" dhe markave të tjera. Efektet e tyre jo të favorshme në trupin e njeriut tejkalon çaj kafe, si pjesë e këtyre pijeve të njohura është një sasi të madhe të caffeine. Dhe kur ju e konsideroni se kafeina çon në sosje e rezervave energjetike të trupit, nuk duhet të abuzojnë cola.

Eutrophy Specialist Bragg beson se rrethi përmban substanca toksike: kafeinë, acid fosforik, sheqer të rafinuar, dhe sode, irrituese traktin gastrointestinal, mëlçinë dhe veshkat. Pra aksioneve dobishme nuk mund të jetë
Veç kësaj, kur perberja eshte substance pepsynopodobnoe. Një pepsinë - një enzimë të lëng stomakut që prishet proteina. Pra, nëse një pije rreth në një stomak bosh, ajo është e lehtë për të me mend se si pije do të veprojë në mukozën dhe murit stomak dhe zorrët.
Fëmijët nën 3 vjet e lojë të pijshëm ndaluar. Dhe bijtë e moshës parashkollore dhe shkollore është më e mirë për të kufizuar përdorimin e saj, sa më shumë kafeinë stimulon fëmijën e dobët e sistemit nervor.


Ujë mineral
Ujë mineral është konsideruar të jetë nga burimet natyrore që përmbajnë sasi të lartë të mineraleve dhe ka shërim pronat.
Ujë të pijshëm mineral natyral ka një përbërje të ndryshme kimike. Pronat e saj medicinale janë përcaktuar jo vetëm shpërndahet minerale inorganike, por informacioni që ajo thith, të kalojë nëpër trashësinë e tokës.

Ka ujë mineral:
• sulfat: ashhabadskaya, batalynskaya, Ufa, Moska;
• karbonik: Dilijan, Borjomi, Luzhanska;

• klorid Omsk, Minsk, Druskininkai, Tyumen;
• përmban elementët gjurmë: hekur, jod, bromine, litium;
• Përbërja komplekse, Essentuki, smyonovskaya, novoyzhevskaya;
• biologjikisht aktive;
• përmbajnë radium, radonit.

Ujë mineral nuk është vetëm masë terapeutike dhe parandaluese kundër shumë sëmundjeve, por edhe një pije popullore që shuan etjen të përkryer. Për zasvoyuvalasya edhe ujin, ai duhet të jetë i dehur në gllënjka të vogla ngadalë.
Sot në raftet ju mund të shihni ujë mineral në enë të ndryshme: plastike, qelqi. Një studim i kohëve të fundit tregoi se uji mineral derdhur në shishe qelqi, mund të mbajë pronat e saj të dobishme gjatë vitit, ndërsa uji nga shishet plastike - vetëm 3 muaj, edhe pse prodhuesit tregojnë një enë plastike raft jetën e 1 viti. Prandaj, uji i tillë është më mirë të mos për të ruajtur për përdorim në të ardhmen.