Pronat e dobishme e frutave avokado


Po i quajtur nganjëherë dardhë fryt i një pemë me gjelbërim të përjetshëm tropikale të quajtur avokado. Edhe pse kjo bimë vjen nga subtropikale Meksika, për disa kohë ajo kultivuar me sukses në rajonet jugore të Rusisë. Kryesisht si një produkt dietetike dhe të kujdesit shëndetësor. Cilat janë pronat e dobishme e avocados?

Ata pretty much. Para së gjithash, tul avokado është e dobishme për ata që vuajnë diabet, atherosclerosis, sëmundje koronare të zemrës, angina, hipertensionit. Përveç kësaj, bima është përdorur gjerësisht në trajtimin e trashje, sëmundje të traktit gastrointestinal (gastrit, ulçerë, kolit), inflamacion të lëkurës (avokado ngadalëson procesin e plakjes), scleroderma, ekzemë, dhe është përdorur si një dezinfektues i fuqishëm, antimicrobial dhe tonik.Si pjesë e avokado është kalium, natrium, kalcium, fosfor, kripëra mangan, magnez dhe hekur. Përveç kësaj, fryti i bimëve subtropikale të pasura në vitamina B, A, C, PP dhe D. Megjithatë avocados jashtëzakonisht të pasura me vitaminë E, e cila mbron qelizat e trupit nga viruset destruktive, pasuruar me oksigjen, duke luftuar me moshës lidhur me ndryshimet në celular Niveli.
Në perime tul avokado vaj shumë të acideve yndyrore monounsaturated, të cilat efektivisht zvogëlojnë nivelin e kolesterolit të tepërt dhe në këtë mënyrë ka një efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular. Në atë kohë, shkencëtarët mjekësore kryer një eksperiment: mjekët për një muaj shtuar në dietën e pacientëve me nivele të larta të kolesterolit nga gjysmë avokado. Rezultati tejkaluar pritjet: të gjithë pacientët në mënyrë të konsiderueshme ul kolesterolin me densitet të ulët ("i keq") që shkakton bllokimin e arterieve, dhe rritjen e densitet të lartë kolesterolit ("të mirë").

Perberja e bimëve brumit është acid oleik. Ajo parandalon formimin e pllakatë në muret e brendshme të enëve të gjakut dhe ka një pronë të habitshme e shpërndarjen e përfitimit kolesterolit direkt të dëmshme në gjak. Substancave të tjera biologjikisht aktive me avokado karakteristikë e bukur për të ngadalësuar degjenerim të qelizave të shëndetshme, për të parandaluar dhe madje edhe të shkatërrojë tumoret si tumoreve beninje dhe malinje në një fazë të hershme të zhvillimit të tyre.

Enterocolitis, diarre dhe pronat e dobishme e avokado

1 tbsp grimcuar thata lë avokado pour 15 gota ujë të ngrohtë dhe të ziej për ngrohje të ulët për rreth 8-10 minuta, pastaj të përfundojë mirë dhe të japë një kapacitet prej supë të freskët. Drain. Merrni 05 shekuj. lugë gjysmë ore përpara se të hahet për të përmirësuar shëndetin.

Kolit kronik
Merrni 1 tbsp lartë me avokado lë në 300 ml ujë dhe kuzhinier për 8 minuta. Hiq nga të nxehtit dhe të mbështjellë, të mbajë 2 orë, filtër. Pini një filxhan të ngrohtë për 05 për 30 minuta para ngrënies 3 herë në ditë. Sigurisht Trajtimi - 2, deri në 3 javë.


Forcimi i imunitetit
Në çdo kohë të vitit, sidomos në dimër, për parandalimin e mbrojtjes të përpiqet të marrë 1 lugë Fresh vaj avokado për 1 orë para ngrënies. Vlerësohet trajtim shëndetësor Sigurisht -20 ditë. Kjo është e mjaftueshme për të forcuar sistemin imunitar.

Mjet anti
Rregulli në mbrëmje të imponojë slurry nga tul e avokado në fytyrë pastruar dhe qafës. Në krye vënë garzë indet kozmetike. Pas 20 minutash, pije me ujë të ngrohtë. Pas 10 ditësh, në mënyrë të konsiderueshme të forcuar lëkurë të lirshme, fiton butësi, dhe më e rëndësishmja - ajo rozhladyatsya rrudhave.


Fytyrë të thatë të lëkurës
Për të hequr qafe të lëkurë të thatë dhe i krisur, përdorni recetë e mëposhtme. Tul Avokado të përziera me vezë e verdhë veze, aplikoni në fytyrë dhe të lënë për 20 minuta, pastaj pije me anë të ujit të ngrohtë.