Pronat e dobishme e drogës me zambakëve


Healers tradicionale përdorin drogat bazuar në zambaku si një mjet për të rregulluar veprimtarinë e zemrës për aritmia, takikardi, dështimi akute dhe kronike të zemrës, forma të ndryshme të neurozë. Siç hulumtimi ka treguar (hera e parë që ata morën një PS të shquar mjek rus. Botkin në vitin 1881), zambak efektive për cholecystitis, kolangiti, sëmundje tiroide, epilepsi, ethe dhe ënjtje. Le të flasim për pronat e dobishme e barnave me zambakë.
Në rrënjët, gjethet dhe lulet e zambakut përmban rreth 10 glycosides kardiake. Që ata të normalizuar forcë dhe shpeshtësinë e kontraktimet e muskujve të zemrës, kanë një veti qetësimin dhe diuretik. Nga ana tjetër, të tilla si acidi asparagine zambak ka veti antitumor. Flavonoids janë antioksidantë natyrore dhe antibiotikët dobishme. Saponins të ketë një efekt të fortë anti-sklerotike, duke ulur sasinë e kolesterolit të tepërt. Pa përjashtim, të gjitha lule janë helmuese. Prandaj, përdorimi i drogës në bazë të bimëve duhet të jetë në mënyrë rigoroze në recetë, vetëm pas dozimin. Për më tepër, zambakut të luginës, si një ilaç kundërindikuar në mënyrë rigoroze në ndryshimet organike e zemrës dhe enët e gjakut, miokardit akut infektive, endokardit, shprehu atherosclerosis, tirotoksikozë, sëmundje të rënda të mëlçisë, sëmundje të veshkave dhe shtatzënisë.Kur arrhythmias
Përgatitja tretësirë ​​të dobishme. Për ta bërë këtë në një kapacitet tas prej 05 litra (qafë të ngushtë) lule vënë Fllad (3/4 vëllimi) zambak, të mbushur pothuajse plot me vodka dhe le të mbush për 2 javë. Pastaj filtër infuzion për të marrë një lëng të lehta të verdhë transparente dhe të marrë 10-15 pika 2-3 herë në ditë me arrhythmias, dhimbje të zemrës apo çrregullime neurologjike. Kardiolog Previous konsultimi kërkohet.

Parandalimi i arteriosklerozës
Merrni 1 tbsp bari zambak, plotësoni një termos dhe derdh 200 ml ujë të valë. Merrni 3-4 herë në ditë për 1-2 tbsp para ngrënies për të stimuluar sekretim e kolesterolit të tepërt nga gjaku.


Reumatizmi
Ndihmon mbledhjen medicinale lules. Për ta bërë këtë, të marrë sasi të ndryshme të lë zambakëve, leh e bardhë shelg, lule kamomil, herbs rënie kapak, rigon, gjethe thupër, petals bardhë u rrit 15 gota ujë të vluar, të lënë për mbledhjen e të paktën 3 orë për të pranuar një përkeqësimin e reumatizmi, pas konsultimit me doktorin tuaj.

Dështim të zemrës
Nëse dora nuk është e nevojshme përgatitje farmaceutike, të përpiqen për të gatuaj një koleksion të veçantë të lë zambak, luleshtrydhe, mollë zhvishem, bar shqopë, kopër, balsam limon, shoots egra rozmarinë, lule Helichrysum, rrënjë rodhe dhe fidaneve e veshtull në të njëjtin raport. Hidh përzierje 2 gota ujë të vluar, të lënë për 4 orë dhe të marrë gjatë 20 javëve të ndjeheni më mirë.