Pronat e dobishme e barnave me shafran


Mjekët vendas kanë përdorur gjatë stigmas shafran lule dhe si një drogë parandaluese. Po, stigmas Crocus janë përdorur si anti-inflamator, analgjezik, qetësues, anticonvulsant dhe produkteve tonik natyrore. Ata janë shumë të mira për dhimbje koke, probleme me traktin gastrointestinal, mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe të veshkave, parregullsi menstruale, impotencë. Le të flasim për pronat e dobishme e barnave me shafran.
Shkurtimisht, përgatitjet e shafran sot në mënyrë efektive të aplikoni:


• për parandalimin e kancerit;
• pastrimit të gjakut;
• përmirësimin e aktivitetit të trurit;
• Trajtimi i neurozë;
• marrjen e shpëtoj biliare tepërt;
• përmirësimin e veshkave dhe fshikëzës;
• përtëritje.

Anemi po aq efektive shafran (anemi), astma, dobësuar proceset metabolike. Çfarëdo stigmat Crocus sot si qindra vjet më parë e nevojshme për të trajtuar reumatizmi, disa sëmundjet kardiovaskulare, përshpejtuar dhëmbëza të indeve të dëmtuara, parandalimin e konjuktivit, duke u shpëtoj puçrra fytyre mbi fytyrën e tij. Së fundi, është interesante se duke marrë drogë në bazë të shafran, një person gradualisht prodhuar serotonin, i njohur gjerësisht si "hormon i gëzimit", që promovon humor të mirë, i reziston stresin dhe depresionin.


Kjo është edhe një nga pronat e shquar e shafran. Në strukturën e tij përmban shumë carotenoids, rritjen e metabolizmit të energjisë, e cila çon (sidomos moshës) për të përshpejtuar shkatërrimin apo neutralizimin e radikaleve të lira në trup. Si rezultat i kësaj, ajo është me të vërtetë më pak të ndjeshme ndaj plakjes. Jo rastësisht e lashtë egjiptianë, asirianët, grekët dhe romakët trajtohen me lule nderimi rыltsam e shafran u pa se ata mund të vazhdojnë të rinjtë. Të jenë të kujdesshëm si stigmat shafran e luleve janë në gjendje të ushtrojnë një efekt toksik në trup. Në veçanti, në qoftë se ju nuk e ndiqni doza e saktë emërohet mjeku, ajo mund të shkaktojë marramendje, dhimbje barku, vjellje, vjellje, diarre - deri në gjendje kome.


Për mëlçi
Përgatitja e një solucion ujor te vetitë dobishme të bimëve. Për ta bërë këtë, hedh valë stigmas shafran i ujit (maksimum lugë 1 kafe), insistojnë 20 minuta, kullimin, të ftohtë dhe për të marrë para ngrënies për 15 g 3 herë në ditë.

Migrenë
Për të hequr dhimbje koke sipas llojit të migrenë, të marrë 3 shafran flokëve dhe përzierje e tyre me 3 pika të gjalpë i shkrirë. Kjo fshij përzierje në krahët e hundës, dhe dhimbje dobësuar domosdoshmërisht.

Forcimi i imunitetit
Ndihmon çaj me qime shafranovыh dhe pronat e të dobishme. Në 7-15 qime parë shafran derdh 200 ml ujë të valë dhe kuzhinier për 5 minuta, pastaj shtoni ujë 400ml dhe të sjellë në vlim. Hiq nga të nxehtit, të japë qime të zgjidhur poshtë dhe pini 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.


Pastrimi i veshkave
Si një masë parandaluese dhe pronat e të dobishme, parandalon formimin e gurëve në veshka, shërimin e dobishme për të përdorur një përzierje të 50 qime shafran, i nevrikosur në pluhur, dhe 100 g mjaltë. Vetëm pini me stomak bosh 05 des.l. 2 herë në ditë.

Konjuktivit
Së pari të përgatisë ekstrakt ujore. Për këtë qëllim, 1 lugë stigmat shafran pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 20 minuta, tendosje, të qetë dhe të përdorni një locion për sëmundjet inflamatore të syrit (konjuktivit, Keratitis) fasha për trajtimin e vlon në lëkurë.


Bronkit
Merrni 2 lugë stigmat shafran dhe pour 1 filxhan ujë të valë. Shkrimi krijoj. Merrni 2 lugë 3 herë në ditë.