Pronat e dobishme e grurit sprouted


Në fidane fara sasi të madhe të acidet, yndyrnat dhe proteinat. Për shembull, gruri sprouted është e pasur në vitaminë E - një vitaminë e bukurisë - dhe acidit folik, i cili është përgjegjës për gjakun dhe sistemin imunitar. Dhe lakër Sesam treguar të gjitha gratë pas 45 viteve duke ndihmuar për të plotësuar mungesën e kalciumit në trup. Le të flasim për të njëjtat pronat e dobishme e grurit sprouted!
Fidane mbaruar ose fara, dhe pronat e tyre të dobishme mund të blihen në dyqanet e ushqimit të shëndetshëm. Me kujdes të inspektojë grurin - ata duhet të jenë të ngurta, pa njolla, jo prelыmy nuk overdried. Por ju mund të dal ato në shtëpi - kjo nuk është e vështirë. Filloni me grurë mbinë, kokërr ushqyer shpëlarje nën trokitje e lehtë, pastaj të vënë në një gotë dhe të mbushur me ujë. Plehra që pops up, hiqni. Plotësoni një gotë me ujë, por jo plotësisht. Nga lart vënë sitë çaj dhe vendin e saj në kokërr. Në asnjë rast nuk i zhyt ata në ujë, në fund të filtri është vetëm pak prek sipërfaqen - përndryshe ato zaplisnyaviyut. Pastaj një gotë në një vend të errët. Ndryshoni ujë tri herë në ditë. Një çift i ditëve të grurit do të bymehet dhe shoots parë. Edhe një herë, pije e tyre dhe ju oreks të shëndetshëm! Një filxhan i vogël e lakër me pronat e dobishme mund të zëvendësojë darkë. Pas farë nuk do të hani ose pini për një orë, le të trupit të gëzojnë shëruese dhe pronat e dobishme e produktit.Farë - kurë e shkëlqyer dhe japin trupit Pronat e dobishme thelbësore. Tradita e shërimit duke përdorur fara e drithërave dhe bishtajore shumë të vjetra germinated. Ky ilaç bimor është absolutisht e sigurt dhe ju gjithmonë mund të merrni fidanë të bimëve të ndryshme të nevojshme për ju për të ndihmuar. Farë janë shumë të dobishme, si një "live" ushqim. Në fidanëve të freskëta 10 herë më shumë antioksidantë se çdo frutave dhe perimeve. Konsumi i rregullt i lakër normalizes metabolizmin dhe acid-bazë ekuilibrin, përmirëson tretjen, pastron mëlçinë dhe veshkat.


Farë e kulturave të ndryshme të paraqitura në sëmundjet e fshikëzës, stomak mërzitur, rritjen e trupit të përgjithshëm dhe janë të rekomanduara si parandalimin e sëmundjeve sezonale. Filloni fidane të shtoni perime tuaj të preferuar dhe salads fruta. Thatë grurin sprouted dhe miell në guximshme. Me këtë pluhur shumë vitaminë mund të jenë të përgatitur kokteje mbi ujë ose krem ​​ose të spërkasë qull e saj, salads dhe enët tjera. Dhe nëse ju përzierje thekon rëndë, arra, fruta ose fruta ëmbëlsuar dhe embrion gruri, pastaj të marrë një avantazh të veçantë në koktej saj drithërave.