Pronat e dobishme e erëza hudhër


Hudhër nuk është rastësisht i quajtur "Mbreti i të gjitha erëza, dhe një nga ilaçet më të njohura popullore. Të vlefshme atë përbërja e tij të veçantë kimike. Hudhra përmban shumë minerale dhe karbohidratet, inulin, polysaccharides dhe veçori të tjera më të rëndësishme të hudhër është konsideruar të jetë efekti i saj baktericid. Ai është gjithashtu në gjendje për të forcuar rezistencën e trupit ndaj virale dhe ftohjet. Si mund të përdoret ajo? Pse është aq e famshme pronat e dobishme e erëza hudhër?
• Për të parandaluar gripin dhe ftohjet shtoni hudhër copëtuar në ushqim. Për shembull, do të përgatisë një sallatë. Fshij mollë integruar, shtoni hudhër copëtuar dhe mjaltë. Nëse jeni duke kalitur me hudhër vakt të nxehtë, ajo duhet tashmë të jenë të gatshëm për trajtimin e temperaturës nuk është i privuar nga pronat e dobishme erëz. Nëse ju nuk e durojnë shijen e erëza hudhër të papërpunuara, hani atë, madje edhe nëse të ziera ose karafil hudhër derdh ujë të valë dhe le të qëndrojë për 30 minuta. Atëherë pini një birrë dhe hani një shije neutrale hudhër ngjyhet. Merrni shënim: erë të pakëndshme fryma hudhër mund të largoj me majdanoz të freskët ose rrënjë ëmbël flamurit.• kollitjes fillestar për një kohë të gjatë (1-2 orë), të mbajtur copë goja e hudhër. Nëse ju nadkusit dhe ajo do të të shpërndajë, ajo do të forcojë efektin parandalues ​​dhe terapeutik.
• A avull erëza inhalimi hudhër në një zihet fryma kollitet, ftohjet, gripit, dhimbje të fytit, dhe në shenjë e parë e sëmundjes fillon. Inhalacion përsëritet të paqëndrueshme hudhër paqëndrueshme - jo vetëm parandalimi, kjo procedure ndihmon edhe në trajtimin e sëmundjeve.
• Ajo do të jetë e dobishme për pronat edhe në qoftë se ju jeni vetëm duke ndërtuar Organizoni pllaka me hudhër copëtuar. Hudhra vret të gjitha viruseve në dhomë.


• Përgatitja pika antivirale dobishme. Në banjë me ujë sterilizuar për 30 minuta 1 filxhan vaj perimesh. Për ta bërë këtë, një kavanoz qelqi me vajra në një tigan me ujë. Pasi vlon uji, lënë pan për ngrohje të ulët për gjysmë ore. Kur naftës ka ftohur, shtoni 3 peeled dhe finely copëtuar karafil hudhër. Llokoçis përzierje dhe le të qëndrojë për 02:00, pastaj tendosje dhe derdh në shishe qelqi. Pas kontaktit me hundë personin e sëmurë i varrosur në një pikatore mjekësi.


• Ju mund të përdorni dhe pika të tjera të dobishme recetë. Shtrydh lëng e karafil hudhër. Holluar lëng i 1 / 3-1 / 4 filxhan me ujë të ngrohtë zier. Përzierje mirë. Hundë varrosur bie.
• për mjekimin e bronkitit kronik, astma, ftohjes, kolle përgatitur pomade. Fshij një karafil të hudhër në qull me miell misri. Përziejnë atë me 4 tbsp. l. sallo ose gjalpë. Ky vaj fshij gjoks dhe supet.
Nëse ju nuk bëni si hudhër, të zëvendësojë atë me qepë. Pothuajse të gjithë e mësipërme mund të bëhet me një hark.