Pronat e dobishme e perimeve të hershme


Pranvera - një kohë e bollëkut relative e perimeve, të cilat shumë prej nesh kanë shpresa të mëdha, duke shpresuar që të bëhet pakta, e bukur dhe për të ruajtur shëndetin. Pritjet e tilla nuk janë pa sens të përbashkët, sepse Pronat e dobishme e perimeve të hershme të vërtetë mund të ndihmojë për të përmirësuar formën, gjendjen e lëkurës. Në perimet përmbajnë furnizim me bollëk të vitaminave, mineraleve dhe substancave të tjera të vlefshme.
Pronat e dobishme kungull i njomë
Kjo perime ka një potencial të madh, edhe pse ajo është në kërkim mjaft modeste. Kungull vjen në shpëtim, kur për herë të parë vitaminë pranverë mangësi. Për fat të keq, shumë thjesht injorojë këtë perimeve për shkak se ajo nuk ka asnjë ngjyrë të ndryshme të ndritshme, nuk joshëse erë. Por unike e saj - në një përmbajtje të pasur të kalcium, kalium, magnez, hekur, fosfor, proteina dhe acide organike. Pavarësisht mungesës shije fantastike në këto perime të hershme, ato janë produkte të zakonshme dietetike, si rekord shquar kalori të ulët. Dhe përveç kësaj, hyrje në substancat e tyre përbërjen parandaluar trashje dhe akumulimin e kolesterolit në trup. Dhe kjo është një fakt për shumë prej nesh është shumë e rëndësishme!Ju nuk mund të largohet pa u vënë re dhe pronat e shërimit kungull i njomë. Për shembull, në sëmundjet e traktit gastrointestinal është e rekomanduar për të pirë lëng të kungull i njomë, si ajo jep një efekt të butë në membranën e stomakut dhe duodenum. Lëng kungull përmban edhe një sasi të madhe të bakrit dhe kalium, i cili përcakton vlerën e tij tek pacientët me anemi, nervore dhe sëmundje të zemrës.
Interesante, nutritionists këshilluar me forcë për të përdorur kungull i njomë shtatzëna, sepse perimet nuk janë vetëm një burim i pasur i vitaminave dhe mineraleve, por edhe absorbuar me lehtësi nga trupi pa shtuar peshë të tepërt.


Dhe për fëmijë në gji kungull i njomë mund të jetë një ndihmë e madhe. Nuk është sekret që mjekët këshillojnë gratë që janë me fëmijë në gji, përdorim të përditshëm 650-700 gram perime. Megjithatë, shumë janë të frikësuar që të ndërpriten zorrët e foshnjës, i kujdesshëm, duke kufizuar përdorimin e bimëve, duke preferuar patate. Por në rrënjët e kësaj pjesë të duhet të bjerë një maksimum prej 200 gram të perimeve në dietë. Për të plotësuar pjesën tjetër, ju mund të përdorni kungull, sepse ata janë shumë të dobishme dhe butësisht duke vepruar mbi florën e zorrëve.
Pronat e dobishme e perimeve të hershme mund të përdoret gjithashtu për të mbështetur të rinjtë dhe bukuri. Në këtë kuptim, kungull i njomë thjesht paçmuar. Ajo jep rezultate të shkëlqyera në shërimin e lëkurë të thatë. Për të përgatitur maskë nga tul e kungull i njomë, ne duhet të prerë atë në feta hollë, vënë në fytyrë dhe dekoltin, rroba mbuluar. Hiq pas 20 minuta dhe pije lëkurën me ujë mineral.


Pronat e vlefshme e kastravec
Kastravec, të cilat ne konsiderohet të jetë një meze të lehtë kombëtar, i lindur më tani jashtë vendit tonë. Vendlindja e tij është India, ku kastravec ishte i njohur rreth 5000 vjet më parë. Në kohët e lashta ai ishte i njohur në Egjipt, Greqisë dhe Romës.
Disa prej nesh gabimisht besojnë se përveç ujit, përbërja e këtyre perimeve të hershme është pothuajse asnjë ushqyesve. Por nutritionists thonë se kastravec është një ushqim i vlefshëm spastruar, sepse ai përmban minerale (kalcium, fosfor, hekur, magnez) dhe elementet (mangan, bakër, kobalt, jod, zink) gjurmë. Interesante, hekuri në kastravec se në rrush ose luleshtrydhe.


Pronat e dobishme e kastravec janë, mbi të gjitha, se për shkak të përmbajtjes së kalciumit, ajo ndihmon për të nxjerr ujë dhe natriumi kripë. Një lëng kastravec - është një nga diuretics më të mira natyrore. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për ata që vuajnë nga edemë dhe sëmundjeve të lidhura e sistemit kardiovaskular. Përveç kësaj, kastravec është konsideruar si një produkt të vlefshme për ushqim i trashë, pasi ka një kalori të ulët, të lartë në celulozë dhe përbërjen minerale të ndryshme. Dhe për shkak se këto perime janë të pasura në kalium, lëng janë të dobishme për njerëzit me presion të lartë dhe të ulët të gjakut. Përdorimi i rregullt i lëng kastraveci ndihmon për të normalizuar presionin dhe për të përmirësuar gjendjen e lëkurës.

Megjithatë, lëng kastravec - nuk është vetëm një produkt i shërimit. Ai me dëshirë dhe me sukses përdoret në cosmetology - për heqjen e spote moshës dhe Freckles, zbardhjen e lëkurës. Dhe për rrudhat është e mirë për të përdorur një slurry lëngshme prej trangujve pjekur. Aplikoni këtë maskë mundësisht para gjumit për një muaj.

Përfitimet lulelakër
Sipas një proverbi të vjetër angleze, "më të mirë të luleve -. Një lule e lakër" Lulelakër mund të quhet një mrekulli e vërtetë e natyrës. Ajo është konsideruar vendlindja e Qipros. Në këtë lulelakër ishull gjetur romakët e lashtë. Megjithatë, në Evropë për një kohë të gjatë nuk mund të vendosen për shkak se ata nuk i japin fara. Ata u sollën në Evropë nga Lindja në shpenzime të mëdha. Vetëm në lulelakër shekullit XIX është bërë perime relativisht të përballueshme.

Kjo perime është shumë kalori, ajo përmban më shumë se 4% sheqer, 54% karbohidrate, minerale (fosfor, kalium, kalcium, magnez dhe hekur). Për shembull, lulelakër dy herë më shumë hekur se speca, bizele të njoma ose sallatë, dhe tri herë më shumë se patëllxhan dhe kungull i njomë. Përveç kësaj, lulelakër është një sasi të madhe të acidit askorbik, dmth vitaminë C dhe PP vitamina B1, B2 dhe carotene. Interesant, kjo perime mund të mburremi që përmban pothuajse 2 herë më shumë vitaminë C se agrumet.


Lulelakër trupi i njeriut asimilon më mirë se të gjitha llojet e tjera të lakër për shkak të strukturës së veçantë, kështu që është veçanërisht e vlefshme si një produkt dietetike për dietën e përditshme, dhe sëmundjeve të traktit gastrointestinal.
Merrni lulelakër para nuk është e nevojshme, ajo është përdorur kryesisht në përgatitjen e enët anë, supave, enët kryesore. Kone lulelakër mund Tint lëng panxhar me uthull të ziera, ai do t'i japë gjellë një hije të bukur.