Pronat e dobishme peshk salmon


Secili prej nesh ka preferencat e tyre shije, duke përfshirë të interesuara dhe produkteve të peshkut. Dhe çfarë duhet të përfshijë çdo peshk në dietë duhet vetëm një fakt i provuar dhe të padiskutueshme. Llojet e peshkut aq shumë që të përpiqet ai thjesht nuk është e mundur. Dhe është ajo vlerë duke bërë atë. Në raftet tona janë të përfaqësuara shumëllojshmëri të pasur për të kënaqur çdo peshk gustator.
Ky artikull do të diskutojnë se si pronat e dobishme e salmon peshkut të ndikojë pozitivisht në trupin tonë dhe atë që ka fituar famë.Informacione të përgjithshme
Salmon i kuq i referohet familjes shumta salmon. Ajo ka marrë emrin e saj për shkak të paraqitjes - në kurriz pranë kreu qëndron një lloj "breg". Një tjetër i quajtur salmon salmon pink, por ngjyra nuk është gjithmonë rozë. Kjo ndryshon në varësi se ku është në ujë në momentin (në lumenjtë e detit apo ujërave të ëmbla). E ashtuquajtura peshk migrant që jetojnë në lumë, pastaj shko në det, por kthehen për farë në lumë. Span mesatare jetën e këtij peshku është rreth tre vjet.

Ju mund të vëreni se i njëjti lloj i peshkut mund të ndryshojnë nga njëri-tjetri në dukje, shije, përmbajtje yndyrë. Kjo varet nga faktorë të ndryshëm - vendbanim gjatë kapur, hedhje vezëve të dyja. Në varësi të zonës së peshkimit varet nga përmbajtje yndyrë e salmon. Për shembull, salmon Amur është shumë fatter se Kamchatka perëndimore. Në një kohë kur salmon shkon në brigjet e lumit të pjellem dhe hedhje vezëve e procesit mund të ndryshojë përmbajtje yndyrë e mishit - ajo reduktohet nga 10-11% në 2-25%.
Por edhe në një periudhë tjetër kohore mishi i këtij peshku nuk konsiderohet guximshme. Rreth kohës ai tha se "në mënyrë të thatë." Gjë është struktura e peshkut. Merrni salmon i tymosur - është mjaft me lëng dhe vaj peshku. Por kur tiganisje me të vërtetë ndjehet pak mish të thatë, veçanërisht nëse ajo është e skuqur, pa lëkurë. Fakti se yndyrë në salmon është në disa vende - në bark, pranë fins dhe një shtresë e hollë nën lëkurë. Duke ditur në lidhje me karakteristikat, ju mund të përdorni ato receta në të cilin peshku do të mbeten të tenderit dhe lëng.


Përbërja dhe përmbajtja kalorike e salmon
Përbërja kimike e peshkut kaq shumë ushqyesve që shumë nuk e di edhe për këtë. Në substancave normale dhe krejt të zakonshme ajo përmban vitaminë PP, squfur, krom, jod, kobalt, fosfor. Dhe, sigurisht, nuk dihet, por shumë të dobishme për trupin e acideve yndyrore të pangopura dhe minerale.

Mesatarisht, salmon është shuma e mëposhtme e ushqyesve (për 100 g produkt):
Vitaminat
A - 003 mg
B1 - 02 mg

B2 - 016 mg
E - 15 mg
PP - 45 mg
Micronutrients
Hekur - 06 mg
Jodi - 50 mg
Cobalt - 20 mg
Mangani - 005 mg
Bakri - 110 mcg
Molibden - 4 mg
Nikel - 6 mg
Fluori - 430 mg
Kromi - 55 mg
Zink - 07 mg
Vlera ushqyese
Proteinat - Dhjetor 205
Fat - 65 dhjetor
Uji - Dhjetor 718
Kolesteroli - 60 mg
Acidet yndyrore të pangopura - dhjetor 11
Salmon Pink është ushqim mjaft i përzemërt, edhe pse ajo vetëm 140 kalori. Pasi të hahet këtë pjesë të peshkut, një kohë të gjatë nuk do të ndihen të urisë. Dhe kjo ndodh se ai përmban proteina të mjaftueshme (60%) - trupi është i ngopur, por tretje është i ngadalshëm.


Pronat e dobishme peshk salmon
Bazuar në përbërjen kimike të salmon, ajo është e dobishme për lëkurën tonë, ndihmon tretjen e ushqimit dhe të sistemit nervor. Acidet yndyrore të pangopura të veprojë si një antioxidant dhe rregullimin e sheqerit në gjak. Edhe pse përmbajtja nuk është shumë e lartë (vetëm 1%), por, megjithatë, ata janë. Kjo do të thotë se duke përfshirë në dietën tuaj peshk salmon, ju mbani të rinjtë.
Prania e fosforit ndikon në ndërtimin e skeletit tonë dhe indeve në normën e metabolizmit në trup.

Sepse jod shumë salmon dhe konsumi i saj është e dobishme për njerëzit me sëmundje tiroide, dhe përmbajtjen e efektit pyridoxine të dobishme mbi sistemin e qarkullimit të gjakut të trurit. Përmirëson kujtesën, humor, rrit efikasitetin, funksionimin normal të sistemit nervor.

Kundërindikimet për përdorim
Pavarësisht nga pronat e dobishme e salmon është e nevojshme për t'u kujdesur për ata që vuajnë nga sëmundje kronike të mëlçisë dhe sëmundjet ulcerative të traktit gastrointestinal.
Dhe gjithashtu ata njerëz të cilët janë alergjik ndaj peshkut dhe kundërindikuar jod dhe fosfor.


Çfarë duhet të shikoni për kur blejnë salmon
Në dyqane ju mund të blejnë nga trupave të tërë për përpunimin e të gjitha llojeve - steaks, fileto pa lëkurë, mbrapa, tishu (pjesa e barkut). Kjo disi thjeshton gatimin, por shpesh është e vështirë për të përcaktuar cilësinë e mallrave. Pra kthehet vëmendjen tuaj për blerjen e një salmoni me cilësi të lartë.
Edhe këtu ka mundësi - një kokë tërë nepatrana ose patrana. Mundësia e parë është zakonisht më të lira, por mos harroni se rreth 30% do të shkojnë në mbeturina. Së pari të përcaktojë zgjedhjen për të cilën enët që e përdorin atë (të skuqura, piqem, stuff, etj). Nëse ju doni të supë ushqyes, ju duhet të jetë i sigurt për të blerë kokën salmon, në qoftë se kripa, kryetarin ju nuk do të duhet atë.


Zgjedhja e saktë nuk varet vetëm shije dhe pronat e dobishme e peshkut, por edhe shëndetin.
- Nëse peshku është i hidhur, ai është, ose të vjetra, apo janë prekur uyazyka ruajtje.
- Në barkun e mirë salmon duhet të jenë rozë, por jo si jo të verdhë.
- Shënim gushë - ata fillojnë të kthehet e gjelbër dhe të mbuluar me bitum - një pre e peshkut.
- Bisht të thata dhe të "tharë" - peshk mbajtur për një kohë të gjatë apo të nënshtruar shpërbërjen. Ajo mund të bisedoni dhe të lëkurës që është i ndarë lehtësisht nga tul.

A nuk e mohojnë vetes kënaqësinë për të shijuar këtë peshk të mrekullueshme, të shijshme dhe të shëndetshme.