Pronat e dobishme daikon rrepkë


Dikush do radishes, disa jo, por sigurisht dëgjuar shumë për pronat e saj medicinale, sidomos i zi. Shumë varieteteve të këtij perimeve dhe secili ka diçka të veçantë dhe të dobishme. A nuk e braktis atë vetëm për shkak të aromës së tij të mprehtë. Ndërkohë, rrepkë daikon pronat e dobishme e meritojnë respekt dhe duhet të jetë në dietën e çdo familje.
Përkthyer nga gjuha japoneze daikon do të thotë "rrënjë të madh", por më shpesh është quajtur rrepkë bardhë. Kjo rrënjë rrepkë është një specia, por ajo i takon familjes lakër. Për shije ajo është shumë e ngjashme me rrepkë tonë të gjelbër ose rrepkë, por dallimet ekzistojnë. Daikon përmban vajra mustardë radishes dhe jo si flavorful si radishes. Mishi i tij karakterizohet nga një të këndshme, të ëmbël shije redtsi natyrshme, por me një urgjencë të vogël. Hidhërim ende e pranishme, por është përhapur në mënyrë të pabarabartë. Një perimeve që i ngjan turnips tona, të tjerët - lakër nga lakër.Më të popullarizuara ky lloj i rrepkë është në Japoni dhe Kinë, ku posaçërisht shesin rende për të prerë këtë perimeve.
Rritja e nëntokësore ushqimor rrënjë, në fakt, kujton karrota rritje dhe formë pothuajse të ngjashme. Megjithatë, jo çdo karrota në gjendje të arrijnë një gjatësi prej rreth 60 cm dhe peshë më shumë se 05 kg. Nuk janë të varieteteve të daikon, ku pesha e një perime kalon 30 kg! Edhe pse, në këtë rast, ata kanë më shumë gjasa për të humbur shijen e tyre.
Fresh lë të rinj janë konsideruar të bimëve të ngrënshme dhe ata janë shtuar në salads, për të dhënë një shije të veçantë dhe mprehtësi. Ato përmbajnë sasi mjaft të madhe të carotene dhe vitaminë C, e cila është 6 herë më shumë, se në rrënjët. Por për shkak se ata nuk tolerojnë transportin dhe zbehet shpejt, atëherë ata janë zakonisht nuk shitet në dyqane, dhe rrënjët e njëjta, ne mund të vëzhgojnë lë vetëm të vogla mbirë.


Përbërja kimike dhe vlera ushqyese e rrepkë daikon
Pronat e tyre të dobishme rrepkë daikon detyrohet përbërjen e tij. Ajo i referohet ushqim të ulët kalori, për shkak se 100 g përmban rreth 20 kalori. Është e rekomanduar që të përfshijë në dietë e atyre që duan të humbin peshë.
Në daikon rrepkë përmban një sasi mjaft të madhe të kaliumit, i cili promovon sekretim i lëngjeve të tepërta, së bashku me produktet e metabolizmit. Edhe para e cila përbëhet nga hekuri, kalcium, fibra, magnez, bakër, fosfor, pektin dhe enzimeve që nxisin tretje më të mirë. Edhe pse në sasi të vogla, por ka vitamina B dhe C të pengojnë rritjen e baktereve të ndihmuar nga ajo, të paqëndrueshme, glycosides dhe proteina komplekse, lizotsymom tillë.

Për të hequr shumica e ushqyesve daikon rekomanduara janë zhardhokët e rinj deri sa gjethet nuk janë të mbuluar me bar dhe nuk marrë një pjesë të ushqyesve.

Pronat e dobishme daikon rrepkë
Pronat e dobishme daikon rrepkë, si edhe, dhe varietetet e saj të tjera, kryesisht për shkak të pronave të saj antioxidant. Për shekuj me radhë ajo është përdorur si një pastrim të trupit dhe të qetësuar sistemin nervor.
Si pjesë e këtij perimeve është gjetur yzorodanovoy ester acid, dhe kjo është, sipas shkencëtarëve të fundit kërkimore, ndihmon për të luftuar kancerin. Në drejtësi, duhet theksuar se një substancë e tillë gjendet në varieteteve të tjera të rrepkë dhe gjethet e lakër brukseli.

Konsumi i rregullt i daikon lëng ndihmon pastruar trupin nga substancat e dëmshme dhe detoxification e zorrëve, kështu ndihmon në parandalimin e manifestimeve aknet që ndodhin për këtë arsye. Si shtëpia është e rekomanduar për të aplikuar mjete të jashtme për maskë e lëkurës problemi nga daikon tul slurry.

Sallatat daikon ose të gjithë të njëjtën lëng, ndihma tretje të ushqimeve yndyrore dhe e rëndë, për të lehtësuar të mëlçisë dhe të kontribuojë në formimin normal të biliare në trup. Root ka diuretik slabovыrazhennыm dhe efekt laksativ, kështu që shpesh është përfshirë në program dietë detox.

Përdorni rrepkë daikon treguar sëmundjet e frymëmarrjes dhe ftohjet, duke përfshirë gripit dhe astmës. Për shkak të pronave të tyre antivirale dhe antibacterial, trupi sjell sëmundje të lehtë dhe të shpejtë shërohet nga sëmundja.
Nëse ju keni vënë re shqetësime gjatë gjumit, pastaj vijnë në lëng daikon ndihma. Pronat e saj qetësues njohur shumë shekuj më parë. Për të shmangur që vuajnë nga pagjumësia, ajo është e rekomanduar për të pirë një gotë me këtë pije para gjumit.
Ndoshta ajo do të ndihmojë dikë dhe kur hangover. Të paktën, kështu thonë hir tifozët e japoneze. Në çdo rast, kjo perime ka veti të dobishme dhe mund të sigurtë të pretendojnë një vend si një ushqyerit diete dhe klinike.


Ruajtjen dhe përdorimin e rrepkë daikon
Zgjedhja e këtij rrënjë nuk do të bëjë punë të veçantë. Gjëja kryesore - është që të i kushtoj vëmendje në sipërfaqe, e cila nuk duhet të jetë në të çara, njolla të zeza dhe dëmtimit mekanik. Në lëkurë të freskët daikon do të jetë e qetë, dhe fryti i vështirë dhe elastike. Rrënjë të ngadaltë se ajo nuk është e freskët apo shkelur kushtet e ruajtjes. Në këtë rast, shije mund të ndikohen.
Pas blerjes radishes ruajtur atë në frigorifer. Perimet më të mira për të mbajtur për një kohë të gjatë dhe për të marrë për 5-7 ditë, edhe pse gjatësia e magazinimit mund të arrijë në 1 muaj.

Lëng është e rekomanduar për të përdorur daikon pa ndonjë aditivëve, por shumë njerëz nuk e pëlqen atë lloj shije të athët. Për të zbutur atë dhe të rritur efektin e ushqyesve, shtoni atë lëng e karrota ose mollë. Përpunimi termik mund të shkatërrojë vitaminë C, dhe për këtë arsye perimeve të dobishme Vetëm hani të papërpunuara, si të gjitha llojet e salads. Në mënyrë që të ruajë ushqyesve, ajo është e rekomanduar për të ngrënë, jo më vonë se 30 minuta pas gatimit.