Pronat e dobishme e rybyachoho yndyrë


Vajrat e peshkut janë bërë nga peshqit e dhjamosur si salmon, ton, skumbri, harengë, troftë dhe sardele ka shumë përfitime shëndetësore. Vaj peshku përmban thelbësore omega-3 acide yndyrore. Këto omega-3 acide yndyrore të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër dhe sëmundje koronare të zemrës dhe efektive në luftimin e depresionit, çrregullim bipolar dhe skizofreninë.
Pronat e dobishme e vaj peshku ndihmon në parandalimin ritme të rrezikshme dhe të parregullta të zemrës që mund të shkaktojë vdekjen e papritur nga sëmundjet kardiovaskulare dhe goditje në tru. Ajo gjithashtu mund të ngadalësojë clogging e arterieve dhe presionin e ulët të gjakut, dy faktorë të rëndësishëm për shëndetin e zemrës.


Acidet omega-3 yndyrore të ndihmojë jo vetëm në zemër, ata gjithashtu të eleminuar inflamacion. Kjo është ndoshta një nga vetitë më të vlefshme të acideve omega-3 yndyrore, si dhe inflamacion të lidhur me shumë sëmundje të rënda. Sëmundje kardiovaskulare, kanceri, sëmundjet autoimune, psoriasis, për shembull, janë karakterizuar nga rritja e niveleve të molekulave inflamatore. Omega-3 acid yndyror vaj peshku uljen e inflamacionit, parandaluar formimin e molekulave inflamatore. Aftësia e vaj peshku të reduktuar inflamacion mund të përdoret jo vetëm për të parandaluar sëmundjet serioze të tilla si sëmundje të zemrës dhe kancer. Pronat e saj të dobishme janë përdorur edhe për të reduktuar simptomat dhe dhimbjen e artritit. Ai nuk vepron si qetësues, ju lutem, por një mjet për reduktimin e dhimbjeve dhe simptomat që lidhen me artrit. Një administratë kronike mund të rezultojë në simptome të përfundimit dhe të gjithë.


Besohet se vaj peshku ndihmon me plakjen. Acidet omega-3 yndyrore të rritet jetëgjatësia e qelizave ka efekte të dobishme në trup. Acidet omega-3 yndyrore të ndihmojë të mbajë një rrjedhë të shëndetshme të gjakut dhe forcën e enëve të gjakut dhe uljen e kolesterolit të natyrshme.
Vaj peshku është i nevojshëm për gratë shtatzëna. Është e rekomanduar që gratë shtatzëna mori 900 mg vaj peshku në ditë, pjesë ekuivalente e salmon në ditë. Fëmija është që të sigurojë trurin të shëndetshëm me inteligjencë të lartë, sistem të mirë-zhvilluar nervor, vizion, më pak probleme të sjelljes pas lindjes. Nëna zvogëlon rrezikun e lindjes së parakohshme dhe rrezikun e kancerit të gjirit. Gruaja duhet të ndjekë dozën e rekomanduar ditore e vaj peshku dhe kështu të rrisin mundësinë e tyre për të pasur një fëmijë të lumtur dhe të shëndetshme.


Vaj peshku Prona heq simptomat e depresionit Postpartum. Kjo është e rëndësishme për shkak se nënat duhet të ndërpresin pleqsh fëmijët e tyre të sapolindura që do të trajtohen. Kështu, pronat e tij të dobishme jo vetëm për të reduktuar dhe parandaluar depresionin pas lindjes (nëse merret gjatë shtatzënisë), por edhe lejojnë nënat të vazhdojnë pleqsh, e cila është e pamundur kur të marrë ilaqet kundër depresionit dhe definitivisht jo e shëndetshme për fëmijët.
Oil Dobishme Peshku dhe shëndetit mendor. Sëmundja Alzheimer shkakton humbjen e memories, çmenduri, ndryshimet e personalitetit dhe përfundimisht vdekjen. Njerëzit me Alzheimer kanë reduktuar proteina LR11 që shkakton ndryshime në tru. Omega-3 acide yndyrore rrit prodhimin e proteinave LR11 dhe të ndihmojë në parandalimin e sëmundjes Alzheimer.


Vaj peshku ndihmon në parandalimin e sëmundjeve mendore të tilla si depresioni, çrregullim bipolar dhe skizofrenia. Acidet omega-3 yndyrore të ndihmojë ruajtjen e prodhimit normal të dopamine dhe serotonin në tru. Omega-3 acide yndyrore të rregullojë prodhimin e këtyre dy hormoneve dhe për të reduktuar simptomat e sëmundje të rënda mendore. Kombinimi i vaj peshku dhe terapi të drogës ndihmon në rregullimin e disponimin e njerëzve që vuajnë nga këto tre sëmundje.
Përfitimet e vaj peshku ul triglicerideve në gjak. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit me HIV dhe AIDS, si dhe rritjen e triglycerides mund të sëmundjes koronare. Shtojcave vaj peshku janë gjithashtu të dobishme për pacientët me imunitet të zvogëluar.

Acidet yndyrore janë përdorur dhe për të përmirësuar shëndetin dhe lëkurën. Pronat e dobishme e vaj peshku rregullojnë shpërndarjen e yndyrë, të reduktuar aknet dhe të reduktuar rrudhat. Përveç kësaj, lëkura merr mbrojtje nga rrezet e diellit që shkaktojnë rrudhat dhe dëme të tjera. Omega-3 acide yndyrore të ndihmojë lëkurën të duket e madhe.

Vaj peshku ndihmon humbje peshe dhe përmirëson djegur dhjamin në kombinim me ushtrimin. Një nga përfitimet e vaj peshku është aftësia e tij për të parandaluar ndodhjen e qelizave para-yndyrë në trup dhe asgjësimin e tyre në mënyrë efikase, duke reduktuar akumulimin e përgjithshme yndyrë.

Mjekët rekomandojnë vaj peshku për pacientët me problemin e fokusit. Përfitimet e vaj peshku është më e dukshme në përqendrim mendor. Pranimi Sigurisht mund të marrin deri në gjashtë javë për pacientët në njoftim një ndryshim, por ky përmirësim mund të jetë mjaft e konsiderueshme.
Bodybuilders kanë gjetur se vaj peshku mund të reduktojnë ndjeshëm dhimbjen e trajnimit të forcës. Kjo nuk është e mirë vetëm për bodybuilders, por edhe njerëzit që përfshihen trajnimit peshë në jetën e saj. Reduktuar ndjeshmëri do të bëjë stërvitje më të këndshme dhe për të rritur trajnim forcë ngarkesës për shkak të më pak kohë për shërim.


Semundja Crohn dhe koliti ulcerativ, dy sëmundje të sistemit tretës që është shkaktuar vuajtjes për shumë njerëz. Shpesh trajtim shumë të shtrenjta mund të përfshijnë kirurgji për të hequr dhe shumë zorrë dhe zorrës së trashë. Vaj peshku Prona vërtetë shëron ulcerat e zorrës së trashë dhe zorrët dhe është një hap i madh në kërkim për kurat për këto sëmundje të tmerrshme.
Salmon, ton, sardelet dhe anchovies, janë burime të pasura të omega-3 acide yndyrore, vaj peshku që rezulton nga këto peshk të cilësisë më të dëshirueshme dhe të lartë.