Mish Pronat e dobishme rybyachoho


Hani më shumë peshk dhe pak mish. Është e lehtë, por kjo është ndoshta redaktimi më i fuqishëm që ju mund të bëni në dietën tuaj. Pronat e dobishme e mishit të peshkut mund të ju ndihmojë të mbajë një peshë normale apo edhe të humbasë një pjesë të saj. Mjekët rekomandojnë të hahet peshk të paktën dy herë në javë për të mbajtur një dietë të ekuilibruar, e cila ndikon në zemër.
Këtu janë disa nga arsyet kryesore pse ju duhet të shtoni peshk në dietën tuaj:
• acidet Omega-3 yndyrore, shumë lloje të peshkut përmbajnë vaj magjike njohur si acide omega-3 yndyrore. Kjo nuk është magji, por është provuar përfitime. Omega-3 acide yndyrore është ushqyesve të nevojshme për trurin tonë. Përdorimi i mishit të peshkut është gjithashtu e dobishme për të zvogëluar normale rënie të lidhura me moshën e zbulimit nga 10-13%. Kjo është ekuivalente me atë që ju jeni të tre apo katër vjet më të rinj mendërisht. Trupi dhe truri të kërkojë për të përfunduar punën e acideve yndyrore Omega-3. Përmbajtja e lartë e omega-3 acide yndyrore janë në tilapia, sardelet, ton dhe salmon. Ndoshta përfitimet kryesore të omega-3 që ai luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e arterieve dhe ul presionin e gjakut.• burim Peshku-mish i proteinave të kualitetit të lartë. Hahet peshk disa ditë në javë do të ju lejojnë për të hequr qafe e burimeve më shumë yndyrë të proteinave të tilla si mish lope dhe derri. Fresh proteina peshku përmban të gjitha aminoacidet, të cilat trupi juaj ka nevojë për të mbajtur një metabolizëm të shëndetshëm të. Trupi juaj do të përdorin proteina si lëndë djegëse për humbje peshe. Proteina është në thelb blloqe ndërtimi të jetës, si dhe promovon shërimin e muskujve dhe zhvillimin.
• Përmbajtja e ulët yndyrë. Tipari më i shquar i peshkut është se ai ka një përmbajtje të ulët yndyrë. Ky produkt dietë. Mish peshku do të sigurojë energji të mjaftueshme për gjithë ditën.

• Uljen e kolesterolit dhe të përmirësojë zemrën. Në mishit të peshkut është i ulët në kolesterol sesa mishi i kuq dhe pule. Konsumi i saj i rregullt ul presionin e gjakut, zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër.

• Burimi i mineraleve dhe vitaminave. Përdorimi i peshkut siguron që njerëzit të marrin të drejtën e bilancit të vitaminave dhe mineraleve, pa konsumin e llojeve të tjera të produkteve.
• Reduktimi i inflamacion dhe dhimbje në joints. Peshkut të dobishme dhe që ndihmon në zvogëlimin dhe zbutjen disa lloje të dhimbjeve në trupin e njeriut. Përdorimi i peshkut do të sigurojë që ju të përfundojnë nuk do të vuajnë nga netë pa gjumë Arsyeja është dhimbje në nyje.

• Getting shpëtoj e depresionit. Njerëzit që hanë peshk më pak të ngjarë të vuajnë nga depresioni dhe humor melankolik. Mish peshku kombinuar me ushtrim përdorur në mënyrë aktive në trajtimin e depresionit 50 vjet më parë, dhe luan një rol të rëndësishëm në rigjenerimin e qelizave nervore.

• Gjatë shtatzënisë, pronat e mishit të peshkut ndihmon në uljen e rrezikut të fëmijës së parakohshme. Dobishme për formimin e një fëmijë të shëndetshëm. Ky është ushqim i përsosur për gratë shtatzëna, si dhe peshk të pasura me zink dhe kalcium. Porsalindur varet nga nëna. Nënat pleqsh duhet të përfshihen në dietën tuaj të mishit të peshkut, sepse ai kontribuon në sistemin nervor dhe trurin e fëmijës.

• Parandalimi i astmës. Ne e dimë se fëmijët që rrallë hanë peshk kanë astmë.
• Për shëndetin e syrit. Mish peshku është e dobishme për shëndetin e syrit. Efektet veçanërisht e dobishme në retinën e syrit.
• Parandalimi i çmenduri. Njerëz të moshuar që hanë peshk të paktën një herë në javë, më pak rrezik të zhvillimit të çmenduri.

• Lufta kundër kancerit. Mish peshku luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e kancerit, duke përfshirë kancerin e veshkave, të lëkurës dhe të zorrës së trashë kancerit dhe ndihmon të shkatërrojë qelizat e kancerit të prekura.
• eshtra të fortë. Peshku hani mish të dobishme për forcimin e kockave. Kalcium Big do të bëjë kockat tuaja të forta. Gratë pas menopauzës janë të prirur për osteoporozën. Kjo është një sëmundje që manifestohet si hedh lëng i njeriut në masë kockave. Prandaj është veçanërisht e rëndësishme për të ngrënë më shumë gra e peshkut pas 50 vjetësh.

• diabet Kontrollit. Njerëzit që vuajnë nga diabeti janë më të prirur për sëmundje të zemrës. Dhe që peshku është i ulët në yndyrë, ajo mund të ndihmojë në parandalimin e sulmit në zemër dhe diabetit të kontrollit. Diabetes kurë nuk do të punojë, por mishi ka aftësinë për të ndaluar zhvillimin e mundur.
• tiroide Puna. Për të ruajtur në gjendje të mirë e sistemit endokrin jodit nevojshme, 200 g mish peshku përfshijnë normën e përditshme të jodit që mund të absorbohet nga trupi. Shumë jod në peshk detare.

• Vazhdimi i të rinjve. Shkaku i plakjes, mund të jetë ajo që ju hani peshk të mjaftueshme. Si rezultat i kësaj, qelizat e trupit merr pak vaj peshku. Dhe trupi po plaket më shpejt. Konsumi i rregullt i peshkut do ju duket e madhe dhe të jetojnë më gjatë.

• Mbroni mushkëritë e duhanpirësve. Mish peshku ka një funksion të mirë për të neutralizuar efektet e dritës duhanit si drita ngadalëson shkatërrimin e nikotinës. Vaj peshku ndalesa e proceseve inflamatore që dëmtojnë qelizat e mushkërive të duhanxhi.

• Shkathtësi - mish peshku nuk është vetëm e shpejtë për të përgatitur, por kërkon pak erëza për shije. Ju mund të piqem, skuqura, steamed dhe zierje. Por duhet të shmangin Browning. Peshku është konsideruar gati kur ai bëhet i errët dhe peeled lehtë nga pirun. Mëso se si të gatuaj mish peshku është një mënyrë e mirë për të marrë ushqyesve të dobishme dhe të nevojshme në ushqim.


Të gjitha pronat e dobishme e mishit të peshkut mund të përdoret për uyazyka që ju do të hani produkt me cilësi të lartë. Kur të blesh peshk, të jenë të kujdesshëm dhe të përdorin shqisën e të nuhaturit. Peshku i freskët duhet të kenë zhul duken shurdhër dhe erë të mahnitshme. Peshku dhe fileto duhet të ketë tul të dendura, të shkëlqyer në dukje.