Pronat e dobishme e oriz dhe oriz supë


Rusët gjithnjë e më shumë filluan të shfaqen në tryezë vakt e orizit - dhe me të drejtë. Nëse ju krahasoni popullin e Azisë Jugore, ku orizi është një produkt duhet në dietë, në mesin e tyre, përqindja e sistemit kardiovaskular dhe njerëzit që vuajnë nga obeziteti, në mënyrë të konsiderueshme më e ulët se në vendet e tjera. Dhe se ata janë të centenarians pakrahasueshëm - një fakt i njohur.
Sa ju e dini në lidhje me këtë drithëra? Ne mësojmë Pronat e dobishme e oriz dhe oriz supë që mund të ndihmojnë në sëmundje të ndryshme.
Pronat e dobishme
Kokërr të vogël, dhe sa ushqyesve - mikro dhe makro, vitamina, minerale, aminoacidet. Por për të gjithë këtë pasuri për të mos humbur, ju e dini se si të gatuaj oriz. Disa receta sugjerojnë njomje oriz dhe supë oriz kullues produkt si padobishme. E pra, receta nëse kërkohet, ju lutem. Vetëm e di se kjo është një oriz me ujë lëvizin të gjitha substancat e më të vlefshme dhe të dobishme që përmbahen në oriz. Mos derdh, përdorin për të trajtuar apo të forcuar shëndetin e tyre.

Rajs përmban karbohidratet komplekse, dhe për këtë arsye është konsideruar si një produkt shumë kalori, të tretjes e cila merr një kohë të gjatë, dhe kështu më të gjatë ne të qëndrojnë ushqyer. Ky është një plus - të paktën disa orë ju nuk dëshironi diçka për të ngrënë.
Rajs mund të quhet absorbues natyrore. Gatuar dhe ngrënë në një mënyrë të veçantë një skemë të caktuar, ajo është në gjendje për të absorbuar dhe butësisht të sjellë trupin e toksinave të dëmshme. Për të kryer këtë pastrim të rregullt, ajo ndihmon pastruar zorrët nga bakteret "e keqe", përmirëson tretjen dhe shëndetin e përgjithshëm.

Oriz supë ndihmon me çrregullime gastrointestinale, ulcerat gastrike dhe gastrit. Ajo është e mjaftueshme për të marrë 1 filxhan në mëngjes (para vakt) ose gjatë natës.
Përparësitë përfshijnë oriz dhe me cilësi, të kombinuara me pothuajse çdo produkt - peshk, kërpudha, mish, qumësht dhe e ëmbël.
Rajs mund të "mësojnë" flasin shtrirë produkt tjetër në pjatë, që do të thotë që ju lehtë mund të luaj në stomak, të hahet oriz më e dobishme se sa e shijshme, por ushqim më pak të shëndetshëm. Ky është një tipar interesant, është në gjendje të mashtrojnë oreksin, veçanërisht e rëndësishme për ata të shikuar peshën e tyre.Ju lutem vini re
Shumë refuzon për të plotësuar konsumin e enët oriz nga arsyeja e vetme se oriz mund të shkaktojë kapsllëk. Kështu, një RISU pronat e natyrshme, por është e lehtë për të rregulluar, vetëm përdorni oriz të kombinuara me perime, prunes dhe vajra bimore.
Në formën në të cilën hamë oriz, pothuajse nuk ka vitamina. Në një numër të pranishëm, por në skeletit te orizit, e cila është hequr gjatë rëndë. Jo të shpëtuar ata të shkojnë jashtë për shkak oriz në shell jo vetëm ushqimor. Mos të jetë i mërzitur, për shkak se shumë vitamina në perime që ju do të marrë "disa" e orizit.

Një tjetër tipar i pronës, e cila nuk mund të apelojë për ata që janë të ulur në një dietë është se ajo është në gjendje të thithin shumë yndyrë ose vaj.

Mitet për oriz
Rajs përmban një shumë të kalorive në mënyrë që ajo mund të vihet në një nivel me makarona, bukë dhe patate, dhe kështu të merrni yndyrë nga ajo! Të sigurt - nëse ju hani ato me majonezë, djathë, vajra dhe goodies të tjera që përmbajnë sasi të lartë të yndyrës! Shoqëruar me "shokët", figura të pakta, ju me të vërtetë mund të harrojmë.
Rajs ndihmon për të humbur peshë. Dhe, po dhe jo. Rajs mono-dietë është shumë e vështirë për të mbështetur:
oriz për të ngrënë pa kripë dhe erëza, dhe kjo nuk është e shijshme;
ai shpejt i mërzitur, dhe ju urrejnë atë;
provokon kapsllëk;Ju keni shumë shanse për të thyer, dhe pastaj përsëri të gjithë peshën e keni punuar kaq shumë hedhur.
Monsieur Montignac këshillon përjashtojë oriz nga dietën tuaj për ata që janë të prirur të jenë të mbipeshë ose të dëshironi të humbni peshë. Ju keni të drejtë për të ndjekur këshillën e tij, por mendoj se për sa keni parë banorët e vendet aziatike janë të prirur për të qenë mbipeshë? Pika këtu nuk është në oriz, dhe në një dietë të shëndetshme, të ekuilibruar dhe të jetesës.

Këshilla të dobishme
Rajs është produkt shumë të vlefshme ushqim dhe kështu nuk i japin atij më kujtohet një këshill pak se "të këqijat" e orizit do të shkojë në "pro" të saj.
Për 1 person normë ditore është 50 gram oriz. Përdorin atë për gatim enët e ndryshme - si një pjatë e dytë me perime, buding oriz, drithëra ose supë oriz. Për të shmangur "trajtuar vështira" probleme më mirë në qoftë se ju hani enët oriz, ju do të jetë në mëngjes.
Që oriz me ujë përmban shumë substanca të dobishme, nuk nxitojnë për të hedhur atë. Përdorni për gatim salcat, Stews, ose shtoni një supave vegjetarian, për më shumë sytnosti.

Përdorni oriz për trajtimin ditë. Ju mund të rregullojë peshën tuaj pak dhe në të njëjtën kohë për të pastruar trupin.


Çfarë më mirë orizi apo të bardhë?
Llojet e orizit ka kaq shumë dhe vetëm ngjyrë kafe ose të bardhë nuk është i kufizuar. Për më tepër, shumë varet nga mënyra e përpunimit. Të njëjtat karakteristika, por ishte një përpunimi të veçantë, mund të ketë pronat krejtësisht të ndryshme për të ndryshuar shije, ngjyrë dhe madje edhe jetën shelfin.
Oriz kafe ose ngjyrë kafe është konsideruar më e dobishme, pasi ajo nuk shkon rëndë thellë. Është hequr vetëm të lartë pangrënshëm lëvore dhe pasardhësit e pallto e grurit mbetet që rrit vlerën e saj ushqyese. Kjo shumë minerale, fibra, vitamina A, PP, Art. Përdorimi orizi ul rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës. Oriz Cook nevojë për një më shumë se zakonisht, por, megjithatë, ajo nuk është e zier butë. Përveç kësaj, jeta shelfin e orizi më pak se bardhë.

Oriz të bardhë rafinuar humb vetitë e saj ushqyese, por deri atëherë ajo është e shpejtë dhe e lehtë për t'u përgatitur, dhe enët nga jo më pak e shijshme.
Çfarë tipare të zgjedhur - një çështje e shijes, por se ajo duhet të jetë në dietë - është e padiskutueshme.