Pronat e dobishme e rozmarinë medicinale


Rozmari officinalis - një shkurre me gjelbërim të përjetshëm me gjethe të vogla dhe të ngushta, të cilat në formë të ngjajnë hala dhe lule zbehtë blu, i njohur për ne bimore si erëza. Rosemary ka një aromë të fortë dhe të rritet në vende të ngrohta, lulet e tij bie në kohë zyyazykay: shkurt-mars. Bimore nuk është i çuditshëm, të rritet në çdo tokë dhe nuk i pëlqen shumë lagështi, por për një acar katastrofike në temperatura nën 10 gradë, bimore vetëm vdes. Pronat e dobishme rozmarinë medicinale kanë qenë të njohur që nga ditët e Greqisë së lashtë dhe Egjiptit, në atë kohë bimore u konsiderua e shenjtë. Me të dëbuar demonët dhe të shëruar shumë sëmundje. Grekët e lashtë dhe romakët me sprigs e rozmarinë dhe kurora endnin u veshur në kokë për të rritur aktivitetin mendor. Pronat e dobishme janë degët dhe gjethet e reja të bimëve. Mundësisht korrat e tyre gjatë lulëzuar, prerja off krye të bimëve. Rosemary stimulon sistemin imunitar dhe ka plagë-shërimit, anti-inflamator, tonik, antidepressant, choleretic dhe efektet antioxidant.


Rosemary droge përdoret në sëmundje të tilla si reumatizma dhe dhimbje të nervit shiatik, lodhje dhe imunitet të reduktuar, sëmundje veçanërisht pas kohë të rënda. Për shkak të pronave të saj të dobishme, të drogës rozmarinë përdorur në sëmundjet inflamatore femra të tilla si douching. Përdorin atë si në menopauzë, impotencë, presionit të ulët të gjakut dhe ftohjet. Rosemary përdorur me sukses në kozmetikë, duke i dhënë asaj një maskë fytyrën mund të jetë lehtësim të barabartë dhe do të forcojë rrudhat. Ajo është përdorur në celulitin dhe, me të është "portokalli" zhvishem.


Farmaceutike dhe parfum fabrikat e prodhimit të naftës e rozmarinë, e cila ka veprim antimicrobial dhe anti-inflamator. Duke përdorur vajra të rozmarinë me sukses të trajtuar skuqjen e lëkurës, puçrra, plagë, abscese, ekzemë dhe abrasions. Vaj Rozmari përgatitur nga fidaneve të rinj nga trajtimi me avull. Vaj kozmetike rozmarinë është përdorur jo vetëm për qëllime mjekësore, prona për shkak të dobishme, vaj ndihmon rinovimin fytyrën dhe qafën, të forcojë rrudhave të dukshme dhe të mbrojtur lëkurën kundër manifestimeve të reja.


Siç u përmend më lart, officinalis rozmarinë - barishte me erëza, ajo është përdorur në gatim në shumë cuisines të botës. Rozmari shtuar në enët e mishit, peshkut, salcat, salads. A nuk e bëjnë pa atë dhe ruajtjen e domate dhe trangujve. Kjo barishte me erëza jep enët një aromë të veçantë dhe erëz.
Në cosmetology shpesh përdoret vaj rozmarinë përshkruar më sipër. Sidomos kjo është e mirë për lëkurën dhe flokët. Duke përdorur maska ​​e flokëve, të cilat përfshijnë rozmarinë mund të arrijë një qarkullim më të fortë të kokës, duke rrit rritjen e flokëve, veçanërisht e dobishme për njerëzit e mëposhtme maskë, fillestar të shkojnë tullac apo pas reshjeve intensive. Vaj Rozmari ndihmon hequr zbokth - është një nga më të mira dhe metodat e provuar.


Përdorni ilaç medicinale dhe tradicionale rozmarinë. Nga ajo është infusions e përgatitura dhe decoctions.
Me të ftohtë dhe kollë janë këshilluar për të marrë supë rozmarinë, i cili është përgatitur në bazë të dy teaspoons e materialeve medicinale të para dhe një gotë me ujë të valë. Infusions japin krijoj nën kapak të mbyllur për gjysmë ore, pastaj të filtruar dhe do të marrë 1-2 lugë tri herë në ditë për 30 minuta para ngrënies.
Kur radiculitis, artrit, përdhes dhe dhimbje në nyje ajo është e rekomanduar për të marrë një dush me një zierje e lë rozmarinë medicinale. Për banja të tilla terapeutike duhet të marrë 2 tbsp gjethe rozmarinë që pour 1 litër ujë të vluar, të vënë në një banjë me avull dhe të qëndrojnë 15-20 minuta. Atëherë mjetet që rezultojnë filtruar dhe shtuar në një banjë me ujë të ngrohtë dhe të marrë atë në mbrëmje 20 minuta.


Kur pagjumësi dhe humor të keq rekomanduar mbledhjen e ardhshme ilaçe, e cila përfshin rozmarinë officinalis - 1 tbsp, Wort Shën Gjonit - 1 lugë gjelle limon balsam barishte - 1 tbsp lë dhe blueberries, në të njëjtën sasi. Pas përzierjes marrë 1 tbsp Mbledhja dhe krijoj 1 filxhan ujë të zier për 30 minuta, pastaj të filtruar. Merrni nxehtë disa herë në ditë në vend të çaj.

Ashtu si çdo fabrikë tjetër medicinale, pavarësisht nga pronat e saj të dobishme, drogës rozmarinë ende ka contraindications. Nuk është e rekomanduar për të marrë gratë shtatzëna dhe nënat pleqsh, njerëzit me ndjeshmëri të lartë ndaj vajrave thelbësore dhe erëza, njerëz të prirur për alergji. Nuk ka nevojë për të dhënë fëmijët e vegjël gjashtë vjeç, pacientët me epilepsi dhe njerëzit që vuajnë nga sëmundje hypertensive zemrës.