Pronat e dobishme e bimëve aistnik


Aistnik qenë prej kohësh konsiderohet si një nga bimët medicinale më të dobishme dhe është një komponent i tarifave mjekësore të rekomanduara në mjekësinë popullore. Duke gjykuar nga emri, një fabrikë lidhur me lejlekut njerëzve, pranverë pryletayuschym, por në varësi të ku rritja ka shumë emra lokale: busennyk, hrabeltsы, hrabelnyk, Busk, karrota egër, gjilpërë sorochy. Le të flasim në lidhje me pronat e dobishme e bimëve aistnik.

Si një bimë medicinale përdorur të gjitha pjesët ajrore aistnika: burimore të saj, lule dhe gjethe. Në të gjitha pjesët e bimës shënuar një përmbajtje të lartë të substancave bioactive. Në gjethe dhe rrjedh përmbajnë vitamina, karbohidrate, saponins triterpene dhe acide organike.• Për përdorim shtëpiak aistnika infuzion ka një funksion të mirë për të qetësuar sistemin nervor qendror dhe lëvore cerebrale, dhe për këtë arsye aistnik premtuese për të përdorur për pagjumësi, sidomos në fëmijët dhe të moshuarit.
• Banja me aystnykom rekomandohet për trajtimin e fëmijëve dhe diatez ekzemë.
• Për trajtimin konvulsione, gjakderdhje, dhe sëmundjet gjinekologjike mund të përdorni infuzion e bimëve aistnika. Për të përgatitur atë, ju keni nevojë për 1 tbsp bari të thatë derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për shtatë ose tetë orë, pastaj tendosje. Pranuar një birrë 4 herë në ditë para ushqimit 05:00 1/2 lugë

• E njëjta Infuzion është përdorur për të larë plagët e vogla me pronat e të dobishme.
• Kujdes! Ndalohet përdorimi i drogës nga kjo fabrikë për trajtimin e fëmijëve nën tre vjet.

Për shkak të përmbajtjes së substancave biologjikisht aktive aistnika e drogës bërë nga bimeve me një spektër të gjerë të veprimit, hemostatik, astringent, qetësues (qetësues). Ata gjithashtu pronat e natyrshme anticonvulsant medicinale dhe të dobishme së bashku me aftësinë për të zvogëluar pėrshkueshmėrisė e mureve të enëve të gjakut, të japë një efekt të fortë hemostatic. Për të parandaluar gjakderdhje në praktikë gjinekologjike ju mund të përdorni infuzion e bimëve aistnika. Për ta bërë këtë, ju keni nevojë për 1 tbsp aistnika bari pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 7-8 orë. Pastaj thahet. Merrni një infuzion rekomanduar 4 herë në ditë para ushqimit 05:00 në 1/4 tbsp


• Për të hequr gjendjen konvulsive, dhimbje dhe konfiskimet mund të përdorë gjithashtu edhe infuzion e bimëve aistnika, të cilat 1 lugë Herbs duhet të pour 1 filxhan ujë të vluar të nxehtë, të përfundojë dhe të lënë për rreth 2 orë, pastaj tendosje. Është e rekomanduar për të marrë një nuancë 3 herë në ditë para ushqimit për 2 lugë
• Nëse keni konjuktivit efekt të mirë locion me infuzione e luleve aistnika (larë e të lyer). Infuzion e lule aistnika mund të përdoret brenda për lehtësimin e simptomave të konjuktivit. Për të përgatitur nevojshme 1 lugë gjelle lule pour 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 15 minuta në një banjë me ujë të vluar pak, pastaj hiqni nga të nxehtit, mbush për 45 minuta, kullimin. Merrni ilaç nuk rekomandohet më shumë se 3 herë në ditë për 2 lugë


• Për shpëlarje ftohjet fyt është e rekomanduar për infuzion e saj të ardhshëm të bimëve bimore: 1, Art. l. bari derdh 300 ml ujë të nxehtë, të lënë për 8-10 orë, pastaj thahet. Merrni ilaç duhet të jetë të paktën 4 herë në ditë për 1/2 filxhan.
• Infuzion aistnika në mjekësinë popullore përdoret zakonisht për të reduktuar simptomat e ftohjet, pezmatimi i mushkërive, fryrje, pleurit, sëmundjet gjinekologjike, hemorroide dhe anginë.