Pronat e dobishme fundos bimë


Bimore çaj Labrador është e njohur në mjekësi quhet moçal kënetë rritet në zonat moçalore dhe arrin një lartësi prej 2 metra. Bimë ka aromë shije rrëshirë. Blooms bimore me lule të vogla të bardha, u mblodhën në majat e lulëzim, fruta të përfaqësuara si kuti. Lulëzuar fillon në pranverë këtë fabrikë në muajin maj dhe zgjat deri në fund të verës. Nga drogës në moçal korrur nga qershori deri në fund të shtatorit. Por vetitë më të dobishme moçal formua në qershor, në të cilën pikë ajo është e mirë për të mbledhur dhe të thatë. BAGNO - shumë helmuese, kështu që e përdorin atë të freskët nuk është e rekomanduar për shkak se ajo përmban të naftës mund të shkaktojë dhimbje koke dhe marramendje përveç, humbje të vetëdijes. Lule dhe gjethe vetëm që ndërpreu moçal duhet të përhapet në një zonë të ventiluar mirë dhe do të lejojë që ajo të thahet plotësisht. Bimore e thatë do të lehtë të thyer në duart e tij.


Pronat e dobishme fundos bimë
Ledum ka një veti të vërtetë të dobishme, si ajo përmban një sasi të madhe të tannins, resins, flavonoids, kvertsytryna, vitamina dhe acide organike. Kërkesa kryesore e moçal - një sëmundje e frymëmarrjes. Ledum Marsh i domosdoshëm si antitussive dhe expectorant që ndihmon me bronkit, astma, kollës së mirë, faringjit dhe pezmatim i fytit. Dhe e përdorin atë për trajtimin e rinitit dhe sinusit të vjetëruar. Në këtë moçal kënetë ka një diuretik të fortë dhe është përdorur si një antiseptik për plagët e ndryshme ekzemë.


Për të trajtuar kollë me tracheitis, bronkit dhe ekstrakt pneumoni të mushkërive përgatitur nga moçal. Për ta bërë këtë, të marrë 1 tbsp herbs të thata copëtuar ujë të zier. Enët, të cilat aftëson moçal infuzion, të mbuluar me kapak dhe infused për gjysmë ore. Pastaj të filtruar dhe shtoni ujë të ngrohtë zier të vëllimit origjinal. Rezultuar infuzion të marrë një filxhan tremujorin e 3 herë në ditë. Ky infuzion ndihmon luftën si një kollë e thatë dhe i lagësht, duke ndihmuar të largohej pështymë.

Në një sinusit të ftohtë dhe të bëjë me vaj moçal. Për atë, të marrë 2 tbsp bimore të thatë dhe derdh një gotë me vaj perimesh, enë të mbyllur dhe të vënë në një vend të errët për 20 ditë. 2-3 herë në javë duhet të merrni të naftës dhe në mënyrë të përsëritur të shkundur atë. Pas naftës infuzion është filtruar dhe të përdoret për të varrosur hundë. 2-3 bie në çdo vrimë hunde 3-4 herë në ditë. Zakonisht ftohtë të mjaftueshme për të trajtuar 3 ditë.


Për përdorim të jashtëm, baltë është përdorur si një antiseptik. Për ta bërë këtë, ajo bën tretësirë ​​për alkoolin. Merrni 1 tbsp tharë bari moçali kënetë dhe derdh 500 ml vodka apo alkoolit, banka mbyllur kapak, dridhen dhe të këmbëngulin për një javë, pastaj të filtruar. Mbani infuzion duhet të jetë një vend i ftohtë. Për të dezinfektoj plagët 1 lugë tretësirë ​​shtohet në një gotë me ujë të ngrohtë zier dhe llokoçis tërësisht. Fashë lagësht dhe rubbed lënduar. E njëjta tretësirë ​​mund të trajtojë nevralgji të ndryshme, dhimbje të nervit shiatik, dhimbje mesi dhe artritit. Infuzion është derdhur duart dhe rubbed në zonat e prekura si një analgjezik. Të njëjtat cilësitë dhe ka naftës bërë nga moçal.


Kur acid diatez dhe gurët në veshka urinës, sidomos oxalate të marrë një zierje e fidaneve të rinj e rozmarinë e egër kënetë. 1 lugë lakër të thata kuzhinier për 10 minuta në 1 filxhan me ujë, filtër dhe për të marrë 1 tbsp 3 herë në ditë.

Mos harroni se përveç të mbush me ujë pronat minerale kënetë dhe contraindications. Së pari, siç u përmend më lart, baltë - toksike, sepse në asnjë rast nuk duhet të kalojë bimët Brewing dozë apo pritje. Edhe përjashtime të vogla mund të çojë në vdekje. Mbledhja baltë për prodhimin e mëtejshëm të lëndëve të para, nuk e kalojnë një kohë të gjatë në gëmusha e saj, si në 15-20 minuta inhaling scents e saj rrëshinor mund të ndjeni një gjendje e sëmurë të mprehtë mund të shfaqen marrje mendsh dhe dhimbje koke. Infusions dhe decoctions e bëra nga moçal, mposht sistemin qendror nervor, kështu që nuk bëni kohë për të aplikuar për njerëzit të cilët janë vazhdimisht të makinës ose punojnë në ndërmarrjet që kërkojnë përgjigje të shpejtë.


Nëse moçal pritja kënetë ishin të qenët i përgjumur, acarim apo dhimbje koke, ju duhet menjëherë të ndalojë marrjen e këtë fabrikë dhe të konsultoheni me mjekun për të shmangur helmim dhe vdekjen.