Pronat e dobishme e bimëve Guarana


Kohët e fundit, ajo është bërë një zakon të mirë para se të blejnë këtë apo atë ushqim të shikoni në përbërjen e tij. Që ligji kërkon prodhuesit për të treguar të gjithë përbërësit nga të cilat është bërë, ne mund të mësojmë shumë gjëra interesante. Shumë shpesh, në emrin e produktit mund të gjendet, e cila disa kanë dëgjuar. Kjo nuk është gjithmonë e keqe, kur është fjala për zëvendësimin e kimikateve me përbërësit natyral, por pak i njohur.
Jo shumë kohë më parë, dyqane filluan të shfaqen pije, të cilat përfshijnë diçka të pazakontë, të quajtur guarana. Shumë ende nuk e di nëse këtë pije komponent ose të bëjë dëm në të, jo vetëm i sigurt, por edhe të dobishme. Çfarë është ajo dhe çfarë ka - të mësojnë Pronat e dobishme e bimëve Guarana.Informacione të përgjithshme
Guarana - është një hardhi me gjelbërim të përjetshëm kaçurrel që rritet në Brazil, Uruguaj, Venezuelë, Peru dhe Kolumbi. Në 19 fillim sjellë ndonjëherë këtë fabrikë në Evropë: së pari në Francë, pastaj në Gjermani, por në Evropë nuk ka marrë guarana për shkak të kostos së tij të lartë.
Zvarrit shkurre ka gjethe vezake të mëdha dhe lule janë mbledhur në tufë lulesh. Bush Guarana 5 vjeç, nën kushte të favorshme, mund të japin deri në 3 kg japin fruta, të cilën ajo e vlerësoi. Ata janë një stimulues të efektshme dhe të përmbajnë 2 herë më shumë kafeinë se fasule kafe. Madhësia ata ngjajnë lajthi, e cila është e mbuluar me lëkurë dhe si prishet pjekuria - atëherë shikim duket fara e zezë ose ngjyrë kafe. Këto fara janë konsideruar më të vlefshme në Guarani, sepse ato përmbajnë tannins, resins dhe kafeinë. Ata janë të larë, të thata dhe të pjekur. Marrë në paste bazë ose pluhur përdoret për të bërë pije kafe veprim i tillë, çokollatë dhe shtuar shtojcave dietike.


Fiset indiane lokale që nga kohët e lashta e dinte pronat e dobishme e bimëve dhe i përdorur ato për pije dhe për qëllime mjeksore. Fara Guarana grimcuar dhe të përziera me ujë. Ishte besonte se të tilla "ushqim i lagësht" ka jo vetëm një efekt qetësues, por edhe ndihmon në rinovimin, invigorates dhe tonet.
Përdorimi modern i frutave Guarana filloi për shkak të mjeku Luis Pereira Barreto, nga Rio de Janeiro. Në 1906 ai ndërtoi bimore dhe nga centrali lëshuar në tregun e sode e parë në botë. Pas 15 vitesh, në sajë të Barreto, bota u njoh me të famshme shampanjë - Guarana Antarktidë.

Shitjet brazilian i pijeve "Guarana" shitjeve kur të tepërta. Kjo nuk është vetëm në pije më të madhe të energjisë, por edhe në çaj, dhe nganjëherë në përbërjen e çokollata, akullore dhe çokollatë. Në Brazil është aq e zakonshme që shijen e saj mund të gjenden nga pije të gazuara me pastë dhëmbësh.

Pronat e dobishme e bimëve Guarana
Bimore pini Guarana është një stimulues i fuqishëm, dhe për këtë arsye në Amerikën e Jugut është gjithashtu popullor në Rusi kvas ose lëng.
Të përfshira në pije Guarana e energjisë jo vetëm etje mirë pije, por edhe energjike për një kohë të gjatë.

Për qëllime terapeutike, fara Guarana janë përdorur në rastin e dhimbje, ethe, nevralgji, migrenë, artrit, dobësi mashkullore dhe dizenteria. Ato janë një mjet i shkëlqyer për stimulimin natyrore - përforcues.
Studimet e kaluara tregojnë se përdorimi i Guarana pluhur dulls urinë, redukton yndyrë dhe, si pasojë, pesha e ulët trupore. Në trup, normalizohen proceset metabolike, tregon lëngjeve të tepërta dhe toksinave. Ky person nuk ndihet lodhje, dobësi dhe acarim, e cila është zakonisht proces pohudatelnoho satelitët. "

Guarana është një pjesë e shtojcave ushqimore jo vetëm rrit aktivitetin fizik, por edhe rrit konsumin e kalorive, sidomos në sport.

Pluhur Guarana
Dyqanet e guarana mund të shihet jo vetëm në pije e përfunduar, por edhe në formë pluhuri. Kjo është një produkt 100% natyral rrjedh nga pasardhësit Guarana nevrikosur. Duke u përpjekur pluhur për shije, të ndjehen hidhërim të lehta.
Me veprimin e saj ajo tejkalon kafe në 3-35 herë. Feature Guarana është fakti se, duke çuar në overstimulation, efekt tonik zgjat rreth 6-8 orë.

Pluhur është e përzier mirë dhe mund të shtoni jo vetëm lëng ose qumësht, por edhe drithëra, Yogurts, drithëra mëngjes, purees fruta, etj
Për të mbajtur sa më shumë ushqyesve, dhe pronat në këtë mënyrë të dobishme, është e këshillueshme që të mos vë në dukje temperaturat e larta Guarana pluhur.

Pluhur Përbërësit Guarana
Përbërja e Guarana pluhur janë karbohidratet (71%), proteina (155%) guaranin apo kafeinë, niseshte, theophylline, theobromine, taninet, saponins, vitamina B1, B2 dhe E, PP, hekur, kalium, kalcium, fosfor, silic, titan, magnez, manganez, sodium, zink.

Veprimi ngadalëson thithjen e tanin, kështu guaranin pse më efektive se kafe, por duke vepruar është i butë dhe nuk e irriton mukozën e traktit gastrointestinal.
Në sajë të përbërjes kimike të pasur, Pronat e dobishme e bimëve Guarana përdoren për:
- rivendosur vitalitetin dhe aktivitetin fizik;
- forcimin e imunitetit;
- përmirësimi i trurit;
- normalizimin e metabolizmit;
- parandalimin e aterosklerozës;
- përmirësuar traktin gastrointestinal;
- heqja e sindromi i lodhjes kronike;

- reduktim në apati;
- humbje peshe;
- për të trajtuar hangover;
- ngadalësuar procesin e plakjes.

Contraindication
Kur përdorni guarana pluhur, efektet anësore rrallë vërejtur dhe, pavarësisht nga një numër të pronave të dobishme, mjekët këshillojnë kundër keqpërdorimit këtë produkt. Të përfshira në shtojcave Guarana nuk rekomandohet për njerëz që kanë probleme të natyrës kardiovaskulare.