Pronat e dobishme e Eleutherococcus bimore


Pemë Ezhov me shumë ferra, gjerësisht quajtur barishte Eleutherococcus. Kjo fabrikë i takon një nga të afërmit e ngushtë xhensen. Pronat e dobishme e Eleutherococcus impiantit qëndron në faktin se ajo i takon adaptogens. Pronat e dobishme janë gjethet dhe rrënjët e bimëve. Rrënjët për qëllime terapeutike korrur në fillim të pranverës apo vjeshtës, por gjethet gjatë bimëve lulëzuar. Në mjekësi më i zakonshëm që përdoret rrënjët Eleutherococcus, e bëri atë tretësirë ​​dhe tableta të veshura, të cilat mund të blihen në farmaci pa recetë. Rrënjët e Eleutherococcus përfshijnë glukozë, niseshte, sheqer, NDRYSHME, resins, polysaccharides, pektin, mishrat, dhe vajra yndyrore esenciale, shumë elemente gjurmë dhe vitamina A, C, E dhe D.


I ri lë Eleutherococcus brewed si një çaj dhe përdoret në lodhje kronike, lodhje dhe të reduktuar funksionet mbrojtëse. Eleutherococcus, falë pronat e saj të dobishme, rrit jetëgjatësinë dhe përmirëson indekset biokimike të gjakut dhe trupit. Me suksesin e përdorimit të saj në lëndimet traumatike të trurit, si në njerëz dhe në kafshë. Infusions dhe decoctions e bimëve Eleutherococcus rekomanduar për njerëzit që jetojnë në zonat e pafavorizuara, ku rritje radioaktivitet dhe ku shumë bimë kimike.


Eleutherococcus mund t'i atribuohet tonics natyrore, në mënyrë të favorshme ndikon në sistemin nervor qendror. Bimët medicinale, në sajë të pronave të saj të dobishme, rrit performancën mendore dhe është projektuar si një agjent parandalues ​​për fëmijët e moshës shkollore. Eleutherococcus normalizon presionin e gjakut, pak ngritur atë dhe duke shkaktuar normë, jo më pak për gipotonikov. Përdorimi i rekomanduar i Eleutherococcus për diabetikët, ajo ndihmon për të reduktuar e sheqerit në gjak. Për shkak të pronave të saj të dobishme, bimë është përdorur në dobësi e përgjithshme, lodhje, lodhje nervor, krizë nervash, formë primare e arteriosklerozës cerebrale dhe pas pësimit të sëmundjeve të rënda infektive. Eleutherococcus ka një nxitës të fortë, ajo mund të rrisë performancën mendore dhe fizike, pas marrjes nga 45-60 minuta. Prandaj ajo është e rekomanduar për të përdorur e provimit për studentët dhe njerëzit që punojnë fort mendërisht dhe fizikisht.


Lengjet e mishit tabletë dhe përgatitjet e bëra nga Siberian xhensen, tolerohet mirë dhe nuk kanë efekte anësore, në mënyrë që ata mund të aplikojnë për të gjithë, pavarësisht nga mosha. Caktuar Farmaci Siberian xhensen ekstrakt 20-30 pika, tretur me pare ne 1 tbsp ujë 2-3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Lëndë e trajtimit është një muaj.

Siç u përmend më lart, Eleutherococcus rrit qëndrueshmëri dhe mbron njerëzit nga ftohjet dhe sëmundjet infektive. Duke përdorur përgatitjet Eleutherococcus për parandalimin, mund të zvogëlojë incidencën gjatë shpërthimit masive të gripit. Kjo barishte rrit aktivitetin seksual të burrave dhe rrit mprehtësi vizuale dhe dëgjimit. Rekomanduar përdorimin e saj dhe me peshë të tepërt, si xhensen siberian rrit metabolizmin bazë, duke e detyruar trupin për të djegur kalori ekstra.


Aplikimi i Eleutherococcus dhe jashtë. Në sajë të tij, përshpejtimi procesin e shërimit të plagëve. Jashtmi mund të përdoret për diatez, psoriasis, dermatitis atopik, formën kronike të lupus. Eleutherococcus gjeti sukses përdorimin e saj në cosmetology. Përdorin atë për të hequr qafe e puçrra fytyre dhe sëmundjeve inflamatore të lëkurës.
Në mjekësinë popullore, xhensen ekstrakt Siberian është përdorur për artrit, pielonefrit, për të forcuar flokët, sëmundje reumatike të zemrës, lodhje dhe marramendje.

Si një tonik duhet të merren rregullisht për një muaj 40-50 pika 2-3 herë në ditë.

Nëse presion gjaku i ulët, lodhje dhe marrja reumatizma rrënjë tretësirë ​​xhensen siberian 1 lugë 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies për një muaj. Në normalizimin e plotë të presionit të marrin Eleutherococcus ndaluar.
Në dhimbje reumatike e përbashkëta janë një numër i Siberian xhensen rrënjë 1 tbsp dhe derdh 500 ml ujë. Valoj rreth ngrohjes mesme për 5 minuta, pastaj të filtruar dhe të merret me gojë për 30 ml tri herë në ditë.


Për të trajtuar ekzemë, psoriasis dhe plagët me vaj përgatitur Siberian xhensen rrënjë. Rrënja është tokë në pluhur dhe pour 1 tbsp 100 ml sallo shkrirë. Në një banjë me avull për të qëndrojë për gjysmë ore, atëherë lejohet të ftohet plotësisht. Vaj përfunduar ruhen në frigorifer dhe përdoret disa herë në ditë, zmazuyuchy prekur lëkurën.
Të rriturit, Eleutherococcus emëruar për parandalimin e arteriosklerozës cerebrale. Fëmijët për të parandaluar sëmundjet e frymëmarrjes, 1 pikë në vit të jetës.


Xhensen siberian është i kundërindikuar në excitability lartë nervor, hipertension, infarkt miokardi, arrhythmias, dështimi i zemrës gjatë sëmundjeve akute infektive.