Pronat e dobishme e bimëve Yarrow


Yarrow, i njohur si një bimë medicinale që nga kohët e lashta. Në Greqinë e lashtë nëpërmjet Pronat e dobishme e plagëve të këtij centrali zahoyuvaly. Yarrow - bimore guximshëm dhe rezistent, gjendet kudo dhe nganjëherë formon dendur. Me qëllim të trajtimit duke përdorur bar dhe lule të bimëve. Për pronat e dobishme e bimëve Yarrow sjellë dobi maksimale, ju duhet të sigurojë saponin saktë. Bari duhet të mblidhen gjatë lulëzuar, prerja off krye, jo më shumë se 15 cm. Por tufë lulesh të sjellë më shumë dobi nëse ata mblidhen shporta tërë lule, jo veç e veç. Bari duhet të mblidhen në mot të ngrohtë, e thatë, ose në rastin e komë pas shiut. Vendndodhja duhet të gjejnë të pastër, larg nga fabrika dhe rrugët. Në shtëpi, lëndëve të para u zhvendos, pastruar, të thata, pacientët dhe pjesët me lagështi të bimëve tretem në ajër të hapur, por jo në vende të hapura me diell, ajo është e mirë për të zgjedhur një hije. Gjatë tharjes yarrow, përzierje atë disa herë për të thatë në të barit në të njëjtën kohë.


Yarrow ka veti të tilla të dobishme si një hemostatic, antispasmodic, plagë shëruese, anti-inflamator dhe cholagogue
Në Rusi përdorur milfoil nga 15 të shekullit si një shtrëngues në të mitrës, hundës, hemorroide dhe zorrëve gjakderdhje. Për ta bërë këtë, do të përgatisë një zierje e bimëve barishte. 1 tbsp papërpunuara derdh një gotë me ujë të vluar, të vënë në një banjë me avull dhe përzierje rreth ngrohjes ulët për 15-20 minuta. Pastaj, të marrë 1-2 lugë 2-3 herë në ditë. E njëjta zierje mund të lani dhe plagë ose të përdoret si një locion.


Yarrow do të jenë të dobishme në sëmundje të tilla si artriti i nyjeve dhe përdhes. Për ta bërë këtë, të marrë 1 tbsp barishte yarrow dhe derdh një gotë me ujë të vluar, të përfundojë diçka të ngrohtë dhe të insistojnë në krye, të mbuluara për 1 orë. Pastaj Brew filtruar përmes garzë dhe për të marrë 1 tbsp 3-4 herë në ditë para ushqimit. Kursi i trajtimit për 2 javë, pastaj të marrë një pushim.

Kur purulent dhe plagët shëruese dobët, gërvishtjet e ndryshme, sidomos të shkaktuara nga kafshët gjethe të freskëta të yarrow dhe gjethe delli e njëjtë të bëjë përfundon. Për ta bërë këtë, gjethet e bimëve dhe larë me ujë të rrjedhshëm, duke hequr pluhurin dhe i poshtër të mundshme dhe të shtypur duke përdorur një mulli mishit ose blender. Llokoçis dhe mbështjellë në një shtresë e hollë e fashë ose garzë. Pasi që zbatohet në vendin e prekur dhe të rregulluar të lartë. Kjo është në Përveç fashë plagë veprim edhe pa mikrobe shërimit.


Në anën pozitive provuar të përgatitur fllad lëng bimë dhe pemë. Në mjekësinë popullore, ajo është përdorur për të trajtimin e sistemit të frymëmarrjes. Kjo është vuajtje veçanërisht e dobishme nga tuberkulozi i mushkërive dhe pneumoni, bronkit dhe tracheitis ndryshme. Për të përgatitur lëng i impiantit Yarrow është grimcuar dhe të shtrydhur lëng me napë. E tij të marrë 2 lugë, 2 herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Kjo recetë ndihmon të merren me anemi.

Sipas shkencëtarëve amerikanë, infuzion të efektit pozitiv barishte yarrow në enët e gjakut të trurit, sidomos në shkelje të permeabilitetit vaskular dhe microcirculation. Gjithashtu yarrow ndikojnë në sëmundje të tilla si reumatizma, diatez, alergji, sëmundje inflamatore të mëlçisë dhe sistemit urinar. Ndihmon me dhimbje koke.


Njëlloj gratë nevojshme Yarrow ankua lidhur me çrregullime të ciklit menstrual dhe klymakterycheskymy me cysts fybromamy. Kur gjakderdhje mitrës, i cili ndodhi kur fibroids rekomanduar mbledhjen e yarrow dhe acaroj. Merrni 1 lugë gjelle çdo barishte dhe përzierje. 1 tbsp Mbledhja pour 1 filxhan ujë të valë dhe të insistojnë 2 orë, pastaj filtruar. Merrni medikamente kanë nevojë për një gjysmë gotë 3 herë në ditë.

Yarrow - një droge universal, pronat e tij të dobishme të nevojshme në luftën kundër kësaj sëmundjeje, si prostatitis në meshkuj, sidomos kronike. Kjo është një tarifë të ashtu-quajtur. Merrni 1 lugë gjelle herbs yarrow dhe Calendula lule, fruta, kopër, bimeve, rrënjë acaroj dhe Harrow horsetail bari. Herbs janë të përziera dhe të ndara 2 tbsp mbledhja. Pastaj derdh 15 litra ujë të vluar dhe të lejojë që të mbush për 2-3 orë. Pas lodhje marrë 1/3 filxhan 3 herë në ditë, pas shpërndarjen 1 lugë mjaltë.


Siç u përmend më lart, Yarrow ka efekt choleretic. Ajo është përdorur në oreks të dobët, gastrit, stomakut dhe biliare për të forcuar. Kur hepatiti rekomandohet si supë barishte yarrow me shtimin e bimëve pelin. 1 tbsp përzierje derdh 200 ml ujë të vluar dhe të mbajtur në një banjë me avull për gjysmë ore. Pastaj të filtruar dhe të marrë 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë para ushqimit.

Ashtu si çdo yarrow barishte ka contraindications saj. Së pari, ajo nuk duhet të jepet për fëmijët dhe gratë shtatzëna. Në rast të mbidozë mund të jetë përzier, të vjella dhe skuqje të lëkurës. A nuk merrni përfshirë në të, dhe njerëzit me rritjen e koagulimit të gjakut.