Pronat e dobishme bimët jasemini


Një legjendë e lashtë thotë se Jasmine bush - kjo është asgjë si një engjëll zbriti nga qielli, i cili vendosi të qëndrojë në mesin e njerëzve dhe të bëjnë jetën e tyre më të bukur dhe më të lumtur. Në lashtë Greqi besonin se një dhuratë e mrekullueshme, në formën e bimëve të mrekullueshme, njerëzit ngritën, perëndeshën e urtësi Athena. Megjithatë, në Lindje, ajo është trajtuar me respekt të madh dhe frikë. Ajo simbolizon dashuri pasion, të dashuruar frymëzon dhe zgjohet ndjenjat romantike. Të dobishme bimët pronat jasemini nuk është i kufizuar vetëm në mundësinë e ndihmuar seksualisht dhe mbajnë ëndrrat e ëmbël. "Mbretëresha e natës" ka një numër të avantazhe të tjera, të cilat ne me siguri do të të tregoj.


Informacione të përgjithshme
Philadelphus përmendur shpesh Lilacs. Ky emër ai ka marrë për shkak se në të kaluarën e afërt, me boshte e bëra nga jasemini dhe Çubuk mouthpieces i llullave. Disa e mohojnë këtë titull dhe besoj se këto janë dy bimë të ndryshme. Në fakt, varietetet e jasemini janë rreth 200. Duke përdorur bimët pronat e dobishme jasemini dhe admirojnë lule e bukur, mund banorët e vendeve të ndryshme dhe kontinente: Amerikën e Jugut, Australi, Afrikë dhe pjesë të Euroazisë.

Në Rusi, Krimea dhe Kaukazi kanë prevalencën më të lartë të dy lloje: e verdhë dhe të bardhë. Bloom fillon, në varësi të kushteve klimatike në qershor dhe korrik muaj. Periudha e lulëzuar është mjaft e gjatë, kështu që ekziston mundësia për të përgatitur aksioneve lule. Në varësi të llojeve, në disa ngjyra të ëmbël dhe aromë të pasur, dhe të tjera të hollë dhe të lehta. Bimore është mjaltë, kështu që ju mund të përkëdhel veten me mjaltë jasemini, e cila ka një numër të pronave medicinale.

Vaj esencial, i cili fitohet nga lulet, shumë aromatik dhe shpesh janë pjesë e produkteve të ndryshme kozmetike. Ushqyesve përmbajtje të tilla si flavonoids, alkaloide, saponins, që përdoren në mjekësinë popullore për një kohë të gjatë. Decoctions, tinctures dhe ekstrakte përdorur në trajtimin e i ulët dhe reumatizma, astma bronkiale dhe bronkit kronik, si një agjent antibakteriale.

Mbledhja e luleve zgjat deri në tetor. Ata mbledhin në të thatë motit, të qartë, në mëngjes ose në mbrëmje, për të shmangur humbjen e pjesshme të naftës që avullohet në diell. Për të ruajtur aromë dhe ngjyra natyrale, e rekomanduar të para të thata menjëherë pas ringjallet. Për këtë qëllim, përdorin furrë, e cila është të nxehtë në një temperaturë prej 30-40? papërpunuara ose vendosen në një dhomë të errët, të ventiluar mirë.

Pronat e dobishme bimët jasemini
Paraardhësit tanë e dinin shumë për bimët dhe jasemini, me të drejtë zë një vend nderi në mesin e mjeteve juridike natyrore. Aroma e bimëve ka një efekt pozitiv në sistemin nervor, heq ankthi, nervozizmi, depresioni, ndihmon normalizimin e gjumit. Thithja erën e bimëve, përmirëson aktivitetin e trurit, idetë kreative ngjallur një ndjenjë të harmonisë dhe mirëqenies.

Nëse është e mundur, kjo shpesh eci midis lulëzuar shkurre jasemini, inhaling aroma e saj dhe largimin mendimet e këqija larg. Dial një pjesë të vogël të luleve në një qese të vogël prej liri, të cilat vënë në kohën e gjumit së bashku me një jastëk. Ata nuk do të hezitoni të telefononi Morpheus dhe ju zhyt në ëndrrat e ëmbël.

Me të njëjtin qëllim mund të përdorni vaj esencial jasemini, e cila është shitur në farmaci në shitje, apo dyqane specialiteti. Pretty 1 pikë në dore apo dorë disa pika shtuar në llambë aromë.

Oriental Medicine healers pohojnë se aroma e jasemini është në gjendje të sigurojë efekt shumë më gjallërues se çaj popullor ose kafe të zezë. Nëse ju ndjeni nevojën për të mbush me gëzim dhe të aktivizuar funksionin e trurit, në mëngjes pi një filxhan çaj jeshil ose të bardhë, me shtimin e petals jasemini.

Pronat medicinale e jasemini
Në mjekësinë popullore, infuzion e lule jasemini përdoret si një qetësues me rritjen excitability, histeri, neurozë dhe si një diuretik.

Për të përgatitur 1 lugë çaji nevojën lule jasemini, të vendosura në një termos dhe derdh 1/2 filxhan me ujë të valë. Insistojnë të paktën 1 orë. Merrni tri herë në ditë për 2 lugë 40 minuta para një vakt.

Rrënjët e jasemini është përdorur për të trajtuar hemorroide. Ajo do të marrë 1 tbsp papërpunuara thatë grimcuar përmbytur 1/2 litër ujë dhe sjellë në një çiban. Ziej nën kapak të mbyllur për një tjetër 10 minuta, pastaj u largua për infuzion për 2-3 orë. Strain dhe të përdorni banjot si ngrohtë.

Përgatitja e një pjesë tjetër e supë dhe për të marrë tri herë në ditë për 1/4 filxhan të ushqimit.

Në qoftë se ka një nevojë për të normalizuar gjumin ose të lehtësojë efektet e stresit marra, përdorni recetë e mëposhtme. Ajo do të marrë 1 tbsp lule të freskëta apo të thata jasemini dhe 2 lugë livando. Plotësoni materialeve të papërpunuara farmaceutike 1 litër ujë të vluar, të përfundojë dhe le të qëndrojë për 30-40 minuta. Tendosje dhe derdh infuzion në një dush të ngrohtë. Merrni trajtimet me ujë për 15-20 minuta në ditë për 10 ditë rresht. Nëse është e nevojshme, të përsëritur trajtim pas disa ditësh për të normalizuar situatën.


Trajtimi jasemini mund të ndihmojë me dermatit. 2 tbsp lule jasemini, vend në një tas qelqi të errët dhe pour 1/2 filxhan vodka. Hiq një vend të errët për 7 ditë, duke mos harruar tronditur në mënyrë periodike. Infusion i llojit dhe përdorimi të pastruar para-holluar me ujë në një raport prej 1 lugë tretësirë ​​për 1/2 filxhan të ftohur me ujë të zier. Mbani mjetet gatuar nevojshme në një vend të freskët.

Si një mjet shtesë për lehtësimin e simptomave të ARD, të shoqëruar nga temperaturat e larta, të përgatitur ekstraktin e mëposhtme: 1 lugë çaji jasmine lë në 1 filxhan ujë të valë. Ora infuzion - 1 orë. Merrni 3 herë në ditë për 1 st. l. 20 minuta përpara se të hahet.