Pronat e dobishme e bimëve Burnet


Burnet - një barishte gjithëvjetor e familjes Rosaceae (Rosacea) deri në 1 m i bimëve mjekësore është e trashë derev'yanyste rhizome horizontale deri në 12 cm e gjatë me rrënjë hollë. Korrje herbalists e rizomat Burnet angazhuar në fillim të vjeshtës. Le të flasim në artikullin në lidhje me pronat e dobishme e bimëve Burnet.
Në rhizomes përmbajë taninet, acide organike (acid oksalik, ellagic dhe gal), koll, pigmente, sterole, vitaminë C, vaj esencial, oxalate kalcium, hallotanynы. Carotene, saponins, sanhaysorbyn. Letra gjithashtu Burnet - acid Askorbik dhe vaj esencial. Kjo është përmbajtja e substancave biologjikisht aktive dhe pronat minerale e bimëve përcakton vetitë shëruese të bimëve, hemostatic dhe anti polyphenols baktericid zbuluar komplekse në Burnet rrënjë ka vitaminë dhe antyhypoksycheskoy veprimtarinë dhe efekt stimulues në zemër, duke ndikuar pozitivisht në aftësinë e tij shtrëngohet.Përgatitjet
Format mjekësore janë supë Burnet dhe ekstrakt të lëngshme përdoret si një hemostatic, astringent dhe antyospastycheskoho fondet ngadalëson peristaltikės dhe heq spazma dhe si një qetësues dhe si një hark që rytsydnoho fondeve. Эkstren lëngshme Burnet drogës totobhi Pronat e dobishme e rrënjët e bimëve duke insistuar në 70% alkool dhe për të marrë 30-50 pika 3-4 herë në ditë.

Kërkesë
Me veprimin e saj astringent Burnet një zierje është përdorur në mjekësinë tradicionale për diarre e origjinave të ndryshme, hemoptysis, gjakderdhje mitrës, nga jashtë - për larje gjakderdhje dhe ekzemë plagët, ulcerat, bedsores dhe cikli djegieve - si një locion. Burnet supë përdorur në sëmundjet gastrointestinale (enterit, kolit, dizenteria), si dhe gjakderdhje të brendshme (të mushkërive, zorrëve, mitrës) dhe sëmundjet e zgavrën me gojë (malcim nullesh, stomatiti, etj).


Merrni 1 lugë gjelle lëng mishi 5 herë në ditë, pas ngrënies si një astringent dhe shtrëngues. Burnet përdoret në proceseve inflamatore në formë orale shpëlarje me sëmundje inflamatore të mitrës në formën e vaditje, hemorroide ne nje banjo sitz.

Recipes
Për të përgatitur supë 2 lugë rizomat Burnet grimcuar rrënjët të thata dhe pronat e dobishme e bimëve janë të vendosur në një tas smalt, derdh 200 ml ujë të nxehtë zier, kapak të ngushtë dhe të nxehta në ujë (për banjë me ujë) për 30 minuta të vluar, pastaj ftohur në temperaturën e dhomës për 10 minuta dhe filtruar. Lëndët e para shtrydh mbetur. Vëllimi i supë që rezulton argumentojnë ujë të zier në 200 ml supë të përgatitur ruhen në një vend të ftohtë jo më shumë se 2 ditë. Në mjekësinë popullore përdoret lë çaj dhe Hypericum Burnet ose nenexhik. Herbs thata marrë në pjesë të barabarta, vulosen dhe ruhen në një enë të mbyllur. Përveç kësaj, Burnet përgatitur enët e shijshme. Për shembull, sallata - jo pa dobi për trupin.


Unë ofroj një recetave pak si ushqim dietë:
• Burnet sallatë dhe patate: zier patatet (50 g) prerë në feta. I ri lë Burnet (40 g) të qëndrojë në ujë të vluar për 2 minuta me onions gjelbër grimcuar (20 g) dhe 1 vezë (verdhë veze). Kombinuar me patate, kripë, salcë kosi kalitur (20 g) dhe dekoroj

• rrënjët Sallatë Burnet: rizomat rinj Pronat e dobishme e bimëve ngjyhet në ujë, të ziera, të hequr zhvishem dhe pres imët. Masë që rezulton (60 g) të përziera me karrota copëtuar (40 g), majonezë (20 g), hudhër (1-2 m), kripë (në shije).