Pronat e dobishme e bimëve rodhe


Ajo është vetëm në shikim të parë të papërvojë bienales aq të madhe si rodhe, me lule e saj vjollcë-vjollcë në kopsht është shtretër farë e keqe e papritur. Në fakt, ne kemi një derrkuc i vërtetë substanca të shëndetshme. Kryesisht rodhe i famshëm për shkak se ajo ka një polysaccharide lot quajtur inulin, e cila ndihmon njerëzit që vuajnë nga diabeti. Si pjesë e uzinës janë gjithashtu proteina, vajra esenciale, glycosides, dhe të paqëndrueshme veprim Alkaloid antitumor. Gjethet e rodhe - një burim i vitaminave dhe mineraleve. Por fara - kumarin, pectins, proteina dhe acide organike. Kjo është e tërë rodhe - një ilaç. Sot ne të gjeni të gjitha pronat e dobishme e bimëve rodhe.


Trajtimi dhe parandalimi mundësitë e tyre në kohërat e lashta vërehet herbalists ruse. Sot, prova shkencore që rrënjët droga bazuar rodhe luajnë një rol të rëndësishëm në trajtimin e shumë pacientëve. Për shembull, rrënjët e mëdha kanë anti-inflamator, analgjezik, antibacterial, antiallergic, diuretik, dhe në disa raste edhe të aktivitetit klinik antitumor.

Në veçanti, droga rodhe mjekët shpesh të përshkruara për sëmundje të tilla si abrasions, plagë, djegiet e të gjitha gradë, plagët ekzemë, dhe në disa raste në dyshimin e parë të kancerit të lëkurës. Nga healers zyrtare mjekësi nuk mbetet me të dënuarit. Ata shpesh e përdorin rrënjët e bimëve për trajtim gradual por efektiv për dhimbje të nervit shiatik, reumatizmi, përdhes zgjatur, çrregullime metabolike, etj


Diabet
Kur sëmundje të dobishme për vetitë e dobishme në trajtimin dhe për ruajtjen e shëndetit mirë përdorim lëngun vijim. 15 Rrënjët g copëtuar të thata e rodhe (ka një inulin shumë polysaccharide) vlim për 20 minuta në 300 ml ujë të valë. Cool, tendosje. Merrni 1 tbsp. lugë 3-4 herë në ditë, pas ngrënies.

Sëmundje vaskulare
Merrni 2 tbsp. lugë rrënjë rodhe, pour 2 gota ujë të valë, ziej për 20-30 minuta, të lënë për 4 orë, tendosje. Merrni 03 filxhan 3-4 herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet. E njëjta supë ndihmon me çrregullime metabolike dhe si një natyrore anti-inflamator.


Dysbacteriosis Parandalimi
Përgatitja e supë nga një përzierje prej 1 lugë çaji rrënjë rodhe, 1 lugë çaji i cinquefoil këndellur rrënjë dhe 1 lugë çaji gjethe delli. Hidh 05 litra ujë të vluar, vlim për 5-8 minuta, përzierje është e ndarë në 4 pjesë dhe pirë gjatë gjithë ditës.

Sëmundjet e veshit
Është e dobishme për të përdorur një tretësirë ​​40 për qind e Propolisi me rrënjë rodhe. Për të bërë këtë ilaç, të marrë 40 gram Propolisi, vendin e saj në disa orë në frigorifer (kështu që do të jetë më e lehtë për të bluaj). Pastaj fshij Propolisi në një rende gjobë, shtoni 10 g copëtuar rrënjë rodhe dhe mbushin 100 ml vodka. Insistojnë në një vend të errët për 2 javë. Infuzion tendosura pak nxehet (nën ujë të nxehtë), dunk atë një shtupë pambuku në vesh dhe hyjnë gjatë natës.


Kapsllëk
Marrë vetitë e dobishme dhe lëngun e saj nga nje perzierje e rrënjës rodhe dhe lë Senna. Çdo bimë marrë 1 lugë çaji, përzierje zier ujë, vlim për ngrohje të ulët për 10 minuta, të ftohtë dhe pije gjatë natës. Ju gjithashtu mund të marrë lëng të freskët rrënjë (1 tbsp. Lugë në mëngjes në një stomak bosh).

Zbokth
Përgatitja vaj rodhe me pronat e saj të dobishme: 50g rrënjë rodhe derdh ndonjë vajra bimore (më mirë - bajame) në vlerë prej 100 ml, insistojnë në një vend të errët për 2-4 javë. Pastaj vaj fshij gishtave tuaj në lëkurë e kokës. Pas 40-60 minuta pije me ujë të ngrohtë dhe të naftës. Procedura për të kryer dy herë në javë. Në vend të vajit rodhe mund të përdoren rodhe rrënjë zierje si një kompresë për flokët (2-3 herë në javë) dhe shpëlarje flokët pas çdo laj.