Pronat e dobishme e bimëve rigon


Në kohën e bimëve lulëzuar në gjethet e tyre, lule dhe rrjedh po flasim akumulimin e substancave medicinale aktive. Në gjysmën e dytë të qershorit lulëzim rigon - bimë e ulët barishtore 30-90 cm i gjatë me një drejtkëndëshe hollë degëzuar në krye të rrjedhin. Ajo ndodhet simetrike e gjelbër të vogël të errët lë zgjatur-vezak. Nëse ne shikojmë letër frustruar në botë, në sipërfaqe të saj shihet pika të shumta të lehta. Pronat e dobishme e centralit rigon njohur që nga kohërat e lashta.


Ajo është e mbushur me vajra esenciale gjëndra dhe pronat e dobishme - grupet e qelizave që prodhojnë dhe grumbullohen komponimet paqëndrueshme aromatike. Zbehtë bimë purple vogla lule të mbledhura në tufë lulesh në skajet. Rigon mund të gjenden në të gjithë vendin tonë. Ajo rritet në të thatë, përmbytjet, pyll, më pak livadhet stepë, në pyje halore rrallë dhe thupër në skajet e tyre. Në malet e bimëve rigon zhvendosur në rripin e ulët pyjeve dhe luginat pyllëzuar. Në kohën e humbje e ngjyrës lule, gjethe dhe rrjedhin e rigon lëshojnë një aromë të këndshme të mjaltit. Përdorim të mirë kjo bimë si çaj lë në vend të çajit. Në rigon gjethet dhe lulet përmbajnë vaj esencial, i cili përfshin derivatet e fenolit dhe thymol.


Rigon bimore dhe pronat e dobishme ka qenë prej kohësh përdoret në mjekësinë popullore për trajtimin e sëmundjeve të caktuara gjinekologjike, prandaj nuk është emri i saj i vjetër - rigon. Ajo është themeluar tani që droga rrjedhin nga pjesët e sipërme të tokës e të bimëve, të ketë një efekt qetësues, rrit sekretimin e ndihmon tretjen e ushqimit dhe të gjëndrave bronkiale dhe peristaltikės. Ujore ekstrakte mjekët përshkruajnë për pagjumësi, ngathtësi e zorrëve, hypoatsydnyh gastrit, dhimbje barku zorrëve dhe stomakut, si dhe një expectorant kollë dhe fondet qetësues. Krye korrat e bimëve në gjatësi prej 20 cm gjatë lulëzuar e saj. Pastaj të filtruar dhe të insistojnë 3-5 ditë.


Rigon dhe pronat e të dobishme
Të marrë formën e ngrohjes për një gjysmë filxhan 3 herë në ditë para ushqimit. Barishte rigon brewed si një çaj dhe pini me stomakut dhe dhimbje barku zorrëve dhe bloating. Për të përgatitur 2 lugë Mbledhja derdh një gotë me ujë të zier, filtër dhe pini 1/2 filxhan 4 herë në ditë. Excellent në trajtimin e epilepsisë të marrë rigon ekstrakt 100 ml 3 herë në ditë për 15-20 minuta para ngrënies. Në gjinekologji rigon barishte infuzion përdoret për vonesë të menstruacioneve, amenorrhea. Infuzion pini 2-3 lugë 3 herë në ditë.


Vaj i bimëve rigon mund të gatuaj BAY 4 tbsp papërpunuara 1/2 filxhan vaj ulliri dhe të lënë për 2 javë në një vend të ngrohtë. Ajo është përdorur për fërkim në dhimbje reumatike, për fërkim kollë gjoks dhe temperaturë të lartë. Në doza të vogla të merret dhe të naftës brenda, dhe butësisht të nxehtë të varrosur dhimbjen e tij në veshët. E pra të naftës si fërkime me dhimbje të përbashkët, mioziti dhe dhimbje në muskul. Në trashje kronike, belyah, kruajtje infuzion e bimëve përdoret për douching (2 teaspoons per 200 ml ujë). Në bronkit rënda dhe kollës së mirë për të ndihmuar në dush me bimë rigon. Banjo infuzion përgatitur nga 50 g të lëndëve të para në 10 litra ujë. Përgatitjet rigon rritur tkurrjes së mitrës (do të thotë të dështuara), kështu kundërindikuar në shtatzëni.