Pronat e dobishme e nënës bimore dhe njerka


Buds terapeutike efekt dhe gjethet e bimëve, duke siguruar përmban përbërjen e tij biokimike. Në veçanti, nënës dhe njerkës (bimore gjobë mjaltë në fillim) të pasur në saponins, flavonoids, sterols, coumarins, carotenoids. Dhe inulin, Askorbik, acide malic dhe tartaric, një shumë e mukusit, taninet, vaj esencial. Në artë inflorescences shkencëtarët zbuluan komponimet steroide. Le të flasim për të njëjtat pronat e dobishme e nënës bimore dhe njerkë!
Në trajtimin kompleks të nënës dhe njerka healers kanë përdorur prej kohësh kryesisht për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të gojës, fytit, fyt, astma bronkiale. Lë shëruese të ndihmojë për të përballuar me një hundë i lëngshëm, kongjestion i hundës, kollë e thatë, ethe, enterit, të përmirësojë oreksin, mund të pengojnë inflamacion të traktit urinar. Përgatitjet bimët janë të dobishme për ulcerat gastrike dhe duodenale, gastrit, seborrhea, dhe kështu me radhë. D.Me pronat efektin e nënës dhe njerkës përdorur në disa sëmundje të veshkave, pneumoni të dyshuar, traktin e sipërm respirator, traktin gastrointestinal, probleme me fshikëz. Po, lëng të freskët, infusions dhe TEAS nga bimët mjekësore të ndihmojë për të përballuar me dhimbje koke, myozytom, ënjtje, të nxitur shërimin më të shpejtë të ulcerat kronike të jashtme, abscese, vlon, kanë veti të mira anti-inflamator dhe antiseptik.

Herbalists ruse korrjes nënën lule dhe njerka në prill-maj dhe lë në qershor. Lë shumë të rinj apo ata me njolla kafe nuk merret. Raw, shporta dhe gjethet e thara veçmas nën një tendë ose në papafingo, përhapur një shtresë e hollë dhe duke e kthyer shpesh. Pas tharjes lë (myk veshura është hequr), dhe lule janë në druri ose qelqi enë, të mbuluar dhe për të mbajtur 3 vjet. Kone nuk janë ruajtur për më shumë se 2 vjet. Përgatitjet bazuar në vetitë e luleve dhe e lë nënën dhe njerka kundërindikuar në mënyrë rigoroze në fëmijët nën 2 vjeç, gratë shtatzëna, lactating gratë, si dhe të gjithë personat që vuajnë nga sëmundje të rënda kronike të mëlçisë.


Sulmet e astmës
Ndihmon lëng të freskët; lë nënën dhe njerka. Ky lëng duhet së pari të jetë i holluar me ujë në një raport prej 1: 1 pastaj ziej 2-3 minuta. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë, pas ngrënies. Kursi i trajtimit 7-10 ditë. Ky mjet është i dobishëm për të aplikuar ekzemë plagëve, ulcerat, abscese. Në një lëng të ftohtë futur tarifë.

Migrenë
Merrni pjesë të barabarta të lë nënës dhe njerkës, acaroj dhe rrënjë rodhe. Pastaj 5 g të mbledhjes së pronave hedh 2 gota me ujë të nxehtë dhe të ziej për 5-7 minuta. Pi 05 gota 2 herë në ditë 1 orë para ushqimit.


Ftohtësi
Në shenjë e parë e një të ftohtë të marrë 1 tbsp copëtuar lë të thata derdh 200 ml ujë të vluar, të lënë për 30-40 minuta, kullimin. Marrin 1-2 lugë 4-6 herë në ditë.

Kollë e thatë
Përgatitja e supë: 3. lugë copëtuar lë të thata derdh 400 ml ujë, vlim për gjysmë të avullimit të lëngshme dhe tendosje. Merrni 1 tbsp çdo 2-3 orë.

Skrofull
Kur trajtimin diatez (skrofull) në fëmijët mbi 2 vjet e lëkurës përflakur pluhur sasi e vogël e dobishme lë nënën dhe njerka.


Të dridhura
Ndihmon shërimin ekstrakt: 1 tbsp. l. lë thatë pluhur derdh 200 ml ujë, të lënë, përfundoi, 1 orë, filtër të valë. Merrni 1 tbsp 3-5 herë në ditë para ushqimit.