Pronat e dobishme e bimëve Medunytsya


Emri ruse "Medunytsya" e bimëve nëpërmjet bollëkun e mjaltit - nektar i ëmbël në lule. Emri latin "pulmonaryya" u formua nga fjala "i lehtë"Që nga ajo u mendua se lë bimore ndihmon trajtimin e kollë dhe sëmundjet e mushkërive. Le të flasim në lidhje me pronat e dobishme e bimëve Medunytsya.
Pothuajse ka contraindications, edhe pse ajo mund të shkaktojë të përzier, nëse merret për një infuzion stomak bosh të fortë. Nëse ngathtësi vazhdueshme zorrëve me kapsllëk nuk duhet të përdoren Medunytsya vazhdueshme. Lungwort - një barishte gjithëvjetor e familjes burachnykovyh deri në 30 cm. Stem dobishme dhe të ngritur, të degëzuar, i përafërt, i ulur me gjethe të vogla leshtë. Me rrënjët rritet gjeth djerrë që zhvillohen për vitin e ardhshëm. Basal lë në formë zemre-ovate, afat-petiolate. Stem lë vogël basal, alternative, sessile. Të gjitha belopyatnystыe gjethet, të ashpër, të mbuluara me qime. Lule në prill-maj. Lule - këmbanat, të vendosura në skajet e degëve. Beaters tuba rozë parë të ndritshme të kuqe flakë të tërhequr bletët dhe bumblebees. Brenda 1-2 javësh një rrjedhin trashë flokë, përveç luleve kuq duket blu, këmbanat purple.Medicinale dhe Pronat e dobishme e lëndëve të para dhe është pjesë e tokës, nganjëherë rrënjësisht. Bari Harvest gjatë nis të lulëzojë me lule humbje e ngjyrës. Pritini gjithë bimore të dhe vendoset lirshëm në shportë. Tharë në hije ose në një zonë të ventiluar mirë, shtrimin e një shtresë e hollë apo të lidhur. Store 1 vit. Në Pulmonaria officinalis Lungwort mund të mbledhë paqartë dhe myahchayshuyu. Të thahet shpejt, në një zonë të ventiluar mirë për të shmangur nxirje.

Përdorimi i mjekësisë tradicionale dhe përfitimet

Lungwort është hemostatic dobishme, enveloping, astringent, anti-inflamator, diuretik dhe pronat plagë-shërimit. Ajo stimulon funksionin e gjëndrave endokrine, gjak. Aplikuar brenda traktit të sipërm respirator, mushkërive dhe tuberkulozit, si komponimet silic përfshira në fabrikë të normalizuar sistemin imunitar dhe për të rritur vetitë mbrojtëse të trupit. Lungwort efektive si një diuretik, veçanërisht me mungesa e kaliumit në trup.

Përgatitje
Vendoseni në një termos 10 g bimëve dhe derdh 400 ml ujë të vluar, 2 orë, tendosje.

Kërkesë
Pini 100 ml 4 herë në ditë për 30 minuta përpara se të hahet kollë, ngjirurit e zërit të zërit, infuzion ndihmon me diarre, sëmundje gjinekologjike.

Expectorant për bronkit
Përgatitja e supë e 30-40 g për 1 litër ujë (ngrohur në një banjë me ujë për 15 minuta, të ftohtë të vluar në një shtet të ngrohtë, thahet.
Kërkesë
Pini 1 tbsp 3 herë në ditë me bronkit dhe inflamacion të rrugëve të frymëmarrjes dhe në sëmundje të tjera torakal shoqëruara me kollë e thatë dhe ngjirurit e zërit.


Kollë Sallatë
Merrni gjethe të freskëta të Lungwort dhe green onions në një raport prej 3: 1 add ziera vezë dhe salcë kosi ose majonezë.
Kërkesë
Përdorni gjatë drekës si një meze të lehtë. Veçanërisht e dobishme për kollitet, bronkit, pneumoni dhe tuberkulozi.