Pronat e dobishme e bimëve ferrë


Që nga ferrë e lashtë e Romës njohur si një bimë medicinale. Ajo konsiderohet si i dobishëm jo vetëm fruta, por gjethet dhe shoots rinj të bimëve. Decoctions dhe infusions e ferrë ishin mjet i shkëlqyer kundër ftohjet dhe sëmundjet e lëkurës. Konsideroni, si aktualisht aplikohet Pronat e dobishme e bimëve ferrë.
Blackberry bimore - një kaçubë të cilit rrjedh, të mbuluara me spines, zakonisht shtrirë në tokë. Lulet e këtij manave të mëdha të bardha, ata rriten në fund të rrjedhin. Kjo fabrikë ka një periudhë shumë të gjatë lulëzuar, nga maji deri në fund të vjeshtës. Berries manaferra ngjyrë vjollcë të errëta, pothuajse e zezë.Përfitimet ferrë
Manaferrat janë të dobishme në atë që përbërja e tyre është një numër i madh i njerëzve të kërkuara elementeve dhe vitaminave të tilla si A, E, vitaminë E Grupi B1. Blackberry është e pasur me karbohidrate të thjeshta (glukoza, fruktoza), pektin, acid, taninet dhe fenolet. Pronat e dobishme e rrushit duket se ato ofrojnë efekt të shkëlqyer anti-inflamator dhe anti sklerotike, dhe përdorimi i tyre ndihmon për të forcuar kapilarët.

Për të përdorur manaferra qëllime medicinale duhet të përdoret gjethe të formuara plotësisht dhe shoots rinj. Pas mbledhjes gjethet thahen menjëherë, dhe manaferrat mund të korrur vetëm që pjekur plotësisht.


Blackberry Aplikimi
Bërë nga gjethet e çajit ferrë përmban të gjitha pronat e dobishme e kësaj bime. Ju mund të merrni të thjeshtë si një pije vitaminë dhe si një mjet për forcimin e imunitetit. Gjithashtu, ky çaj copes me ftohjet, lehtësimin pacientin nga kollë, të ftohtë dhe ethe.

Berries manaferra me pak laksativ fuqi dhe efekt diuretik. Ata gjithashtu kanë efekte anti-inflamator, duke e bërë atë një mjet i shkëlqyer për sëmundjet e fshikëzës, nyjeve dhe të ftohtë. Njerëzit të cilët kanë probleme me fshikëza është e dobishme për të marrë një zierje dhe infuzion i lë ferrë të bimëve.


Pronat e dobishme e manaferra në zierje e aplikimit e lë si një ilaç për shërimin e plagëve. E pra ndihmon zierje me mishrat e gjakderdhje, dhe në prani të problemeve të lëkurës shtuar teas, ndërsa duke marrë një dush.

Berries bimët ferrë dobishme për të ngrënë ata që kanë probleme me gjumin, sepse frytet kanë efekt qetësues. Është e rekomanduar që të përfshijnë në dietën tuaj këto berries për gratë gjatë menopauzës dhe ata që janë të ballafaquar me sindromi premenstrual. Përdorni manaferrat rekomanduara ferrë për personat që vuajnë nga diabeti, si manaferrat normalizimin e sheqerit në gjak.


Recipes me manaferra
Për të përgatitur për të ndihmuar të përballen me simptomat e ftohtë të përbashkët, ju duhet të marrë gjethet dhe manaferra (1 lugë gjelle), i hedh ujë të vluar (200 g) dhe të lënë për 3 orë. Trajtimi duhet të pini 1/3 filxhan para ngrënies. Lejo supë nevojë 3 herë në ditë.

Një mënyrë e mirë ftohjet ketë çaj me gjethe të freskëta të butë dhe ferrë. Merrni gjethe manaferra dhe raspberries në përmasa 2: 1 okllai të shtrihet si duhet, i hedh pak ujë, e vënë atë në një qese të leckë dhe të lënë të thatë. Disa ditë tashmë mund të ndjehen aromë të këndshme e gjetheve. Atëherë hiqni qese dhe gjethet janë dantella në një enë qelqi për ruajtje. Për çaj pirja marrë 1 lugë përzierje për filxhan me ujë të valë.


Për të përgatitur infuzion e lë për shpëlarje gojën, është e nevojshme që gjethet e thara (3 kupa të mëdha), i hedh ujë të nxehtë (1 litër). Lënë mjet për gjysmë ore për një infuzion të plotë. Ky mjet është përdorur në vend të inflamacionit gojës, dhe për gargling.