Pronat e dobishme e bimëve luledielli


Luledielli - një nga bimët më të njohura jo vetëm në vendin tonë, por edhe jashtë vendit. Për shkak të lulediellit, ose siç quhet ndryshe luledielli, bëjnë aromatik dhe e ëmbël vaj - luledielli, e cila përgatit ushqim dhe sallatë salcë. Luledielli Atdheu është konsideruar të jetë në Amerikën e Veriut, kjo është nga atje dhe erdhi tek ne kjo fabrikë mrekulli. Në shekullin e 16, lulediellit u soll në Evropë dhe të rritur fillimisht si një fabrikë dekorativ, vetëm për bukurinë. Peter I, në qepallat e para 18, luledielli u prezantua për herë të parë për të dhe filloi të kultivohet për nxjerrjen e naftës. Pronat e dobishme e bimëve të lulediellit janë aq të mëdha që ju mund t'i japë atij një libër. Ne do të përqëndrohet në më të vlefshme dhe të dobishme për pronat e saj.


Pronat e dobishme e bimëve luledielli
Luledielli - një bimë barishtore vjetore, duke arritur një lartësi prej 3 m në diametër luledielli mund të arrijë deri në një gjysmë metër, me fruta, fara rregulluar brenda lule. Emri i kësaj bime vjen nga pronat e saj, nga ana e lule kokën prapa diellit. Për industrinë ushqimore është fara luledielli rëndësishme nga e cila përgatitur vaj luledielli aromatik. Një farë kthehet në një shkurre dhe jep 25-3000 fara.
Me qëllim të trajtimit duke përdorur të gjitha pjesët e bimëve lulediellit, pasi ato janë të pasura me pronat e dobishme.


Fara luledielli
Farërat janë tjerrje jashtë dhe vaj, e cila është e pasur me vitaminë E dhe përmban acid pangopura, tocopherol, carotenoids dhe lecithin. Për shkak të pronave të saj të dobishme të farë luledielli përdorur për të eliminuar lloje të ndryshme të alergjive, sëmundjet inflamatore të mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe zorrët. Luledielli ka një pastrues të fortë dhe efektin choleretic. Ajo është përdorur si një mjet efektiv parandaluese në luftën kundër sëmundjeve të tilla si atherosclerosis e zemrës dhe trurit. Vaj luledielli i zier ka veprim anti-inflamator dhe dezinfektues. Ajo është përdorur për të trajtuar djegiet, plagët, sores presion, skuqje pelenë dhe sëmundje të tjera të lëkurës.

Përveç kësaj, farat e lulediellit kanë një efekt diuretik. Përdorin atë dhe bronkit, gëlltitje ajo ndihmon shkarkimin pështymë.

Rrënja, lë dhe rrjedhin luledielli
Jo më pak të dobishme se farat dhe gjerësisht e njohur në mjekësinë popullore. Rrënja e lulediellit është përdorur për Sëmundjet të tilla si dhimbje koke dhe dhimbje barku në zorrët, diarre, insektet thumbues, duke përfshirë, kollë dhe fytit sëmundjeve helmuese, duke përfshirë edhe gripin. Zierje luledielli i rrënjës përdoren për sëmundjet e zemrës dhe mëlçisë. Root dhe rrjedhin, vulosur ujë të vluar gjithashtu ndihmon nevralgji, reumatizmi, lehtësimin e dhimbjeve në osteokondroza. Përveç rrënjë luledielli ka aftësinë për të thyer gurë në veshka dhe fshikëz fshikëz e tëmthit.


Për shkak të pronave të saj të dobishme Sunflowers përdorur me sukses në praktikë kozmetike dhe dermatologjike. Përdorin atë për të kuruar sëmundje të tilla si psoriasis, liken, dermatit alergjik.

Përdorni luledielli në mjekësinë popullore
Në bronkit, pneumoni, kollës së mirë dhe çdo kollë tjetër janë 50 g petals luledielli bimore dhe derdh atyre një gotë me ujë të vluar, vihet në zjarr dhe vlim për 10 minuta, pastaj të këmbëngulë supë 1 orë më shumë. Drogës tensionuar duhet të marrë 2 lugë 3-4 herë në ditë për 20-30 minuta para ngrënies.

Në temperaturë të lartë trupore, dhimbje koke, migraines, reumatizmi, nevralgji, osteokondroza akute të marrë një lugë gjelle e petals lulediellit dhe lë Hidh 200 ml ujë të vluar dhe të insistojnë 2 orë, pasi lodhje infuzion për të pirë 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

Për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, alergji, pezmatim i lëkurës, ekzema dhe psoriasis bërë infuzion të ri, jo më shumë se 10-15 cm në diametër, lule luledielli. Petals, së bashku me fara të rinj të mbushur një kavanoz kuart dhe plotësoni për krah 96% alkool. Banka është tronditur mirë, mbyllur fort me një kapak dhe të vënë në një vend të errët të ftohtë për 2 javë. Banka duhet të marrë dy herë në ditë dhe dridhen. Pas infuzion afati duhet të thahet dhe të ruajtur në një vend të freskët. Lëkura e prekur duhet të fshihen të pastër me një pambuk të zhytur në tretësirë ​​makinë disa herë në ditë.


Në temperaturë të lartë trupore dhe dhimbje koke duhet të marrë 1 tbsp thatë copëtuar rrjedh dhe krijoj një filxhan ujë të vluar për një orë. Infuzion tendosura mund të marrë 2-3 tbsp 3-4 herë në ditë.
Me stagnimit të biliare në mëngjes fshikëz e tëmthit, agjërimi duhet të pini 1 tbsp vaj luledielli.
Me ulcerat trofike përdorur vaj luledielli i parafinuar, të cilat marrin 1 tbsp dhe të përzier me 1 tbsp mjaltë. Përzierje rezultuar është aplikuar në plagë dhe fashë fix. Është e dëshirueshme për të ndryshuar zakonshëm çdo 3-4 orë.


Përdorur fara luledielli për trajtimin e sëmundjeve, duhet të vetëm të papërpunuara, fara pjekur humb vetitë e tyre dhe të lartë kalori. Prandaj ato nuk janë të rekomanduara për të ngrënë një skuqur, njerëzit me mbipeshë.