Pronat e dobishme e bimëve aguliçe


Ne do të flasim për aguliçe (Primula), gjerësisht quhet qengji tij. Shumë argumentojnë se kjo nuk është si qengj, thonë ata, nuk ka asnjë ngjashmëri me brirë. Dhe kjo nuk është e nevojshme. Ata që e quajti atë për herë të parë, do të thotë gjethet të pazakonta - rrudhur dhe me onde në buzë dhe i mbuluar me qime, i ngjan lëkurën e qengjit, dhe grekët e lashtë konsiderohet aguliçe mjekësore lule Olimp dhe e quajti "dodekateonom" - lule dymbëdhjetë perëndi. Le të flasim në lidhje me pronat e dobishme e bimëve aguliçe.


Kjo pranverë fabrikë hershme dhe pronat e saj të dobishme që i përkasin aguliçe familjen. Lë basal, rozetë e peshës dhe strukturën e pazakontë, lulëzon në prill dhe maj, prodhimin tsvetonosnuyu shigjetën mjaft të gjatë në të cilën lule janë në formën e një çadër, një rakitik pak. Lulet janë të mëdha, dritë të verdhë, e saktë.

Ajo rritet në skajet e pyjeve, gëmusha, fusha, dhe kudo. Me qëllim të trajtimit të korrur lë, rrjedh, lule gjatë lulëzuar dhe rrënjë në fillim të pranverës dhe në fund të vjeshtës. Me komponimeve bioactive të përfshira në të, vë në dukje një numër të madh të saponins (që përcakton përdorimin e saj në sëmundjet e frymëmarrjes, sidomos kollën) dhe vitamina, madje carotene. Njerëzit aguliçe është përdorur shpesh në formë Napara ose supë. Për ta bërë këtë, 30-40 g të thara ose 80 g të rrënjëve të freskëta pour 1 litër ujë në temperaturën e dhomës, të sjellë një çiban dhe vlim për ngrohje të ulët për 15 minuta, ftohur pak, filtruar.


Aplikoni 05 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit për sëmundjet e frymëmarrjes, veçanërisht bronkit dhe edhe më shumë me një kollë e thatë. Ai nuk ka të barabartë si expectorants. Për prodhimin e infuzionit të luleve që ata kanë nevojë për të marrë 30 gram sheqer dhe 1 litër ujë të vluar, të lënë për 30 minuta, tendosje dhe pije 100 ml tri herë në ditë para ushqimit. Vini re se për zgjidhjen e otharkyvayuschaya pjesët ajrore të pronave të dobishme të këtij centrali më pak se në rrënjët, por veprim anti-inflamator të përcaktuara mirë që me sukses mund të përdoret në trajtimin e ftohjet aguliçe, veçanërisht në lidhje me fyt dhe mushkëritë. Karakteristikë në faktin se ai ka një efekt të mirë bën të dalë djersë dhe në kombinim jep rezultate të shkëlqyera. Në fshatra, unë e di këtë infuzion është përdorur për larjen e hundës (duke tërhequr zgjidhjen përmes hunda) për të parandaluar ftohtë të përbashkët.


Interesante, në vendet ku pak rritet trëndafil i egër, si një bartës i vitaminës C përdorur lë aguliçe. Kushdo që përdor aguliçe në trajtimin e bronkit, pretendimet që frymëmarrje bëhet më të lehtë, lirë, dhe kjo do të thotë se ajo ka gjithashtu efekt antispasmodic, që zgjeron lumen bronkial (diçka të ngjashme me eufillina efekt).

Në aguliçe mjekësisë tibetian është përdorur për të shtypur tumoreve të ndryshme dhe ënjtje, e cila është aplikuar në vend të lënduar fasha infuzion i lë (mund të gjitha pjesët ajrore). Brenda me veprim diuretik këshillueshme për të marrë çaj në gjethet e kësaj bime. Vitamina sallatë e pronave të hershme të dobishme të këtyre bimëve mund të bëhet nga përzierja yahlytsya të rinj, shumë herët "prosыpayuschuyusya" dhe lë aguliçe, i cili, së bashku me një të madh Vitamina C gjithashtu kanë një erë të veçantë. Dhe në qoftë se shtojmë lë boraho (borage), me erë e saj e kastravec, atëherë shkoni një sallatë mbretërore.


Metodat e aplikimit
1 lugë grimcuar lë të thata aguliçe krijoj në 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 10 minuta, kullimin. Pini 3 pranimin. Merrni gjethet aguliçe, boraho, yahlytsi dy të parët me kujdes shtrirje, për shkak se ata i vrazhdë, pres, sasi e vogël me lëng limoni, shtoni sheqer ose mjaltë për shije. Smetana është e nevojshme.

Krijoj 05 litra ujë të vluar 1 tbsp Gjethet e aguliçe dhe 1 tbsp lë Kastrati, insistojnë 30 minuta, kullimin. Merrni 100 ml 3-5 herë në ditë para ushqimit me inflamacion të sistemit urogjenital. 2 tsp lë grimcuar dhe lulet e aguliçe krijoj 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 20 minuta. Aplikoni si një kompresë për sytë lënduar (sytë).