Pronat e dobishme e bimëve delli


Përgjatë rrugëve në kopsht ndihet lirisht gjethe delli normale, shtretër lule dhe një nuancë bronzi-vjollcë nga delli gjethe dekorative. Askush nuk e di se kur dhe kush e parë tërhoqi vëmendjen për bar në anë të rrugës me rrumbullakuar, veshur me venat hollë gjethe. Por njeriu i urtë i dha impiantin një emër të përshtatshëm - gjethe delli, u përpoq për të folur dhe kanë aplikuar për vend të lënduar. Me pak fjalë, vlerësuar. Por së pari e njohur recetë, "përjetësuar" në epokën papirus e faraonëve egjiptianë. Në pjesë të ndryshme të botës nga kohët e lashta të njerëzve të sotëm përdorni gjethe delli, jo vetëm si ilaç, por si një ushqim, lë - në salads pranverës, supë dhe friedge gjelbër, dhe fara janë salcat pjekur dhe përgatitur dhe lëng mishi për enët e mishit. Çfarë pronat e bimëve delli të dobishme?


Delli parandalon rritjen e baktereve të dëmshme dhe ndalesa proceset inflamatore, ka Hemostatic dhe efekt qetësues. Moms dhe gjyshet dinë se gjethet e tij pure shpejt zalikuye abrasions dhe plagë mbi bërryla fëmijëve dhe gjunjë. Por bimët janë një tjetër fushë e aplikimit - cosmetology. Nga gjethe delli bëjnë sapun, tonics dhe produkte të tjera të kujdesit për lëkurën e problemit. Gama e fondeve është shumë e gjerë - nga spastrimit, toning, heqjen inflamacion në shërimin e plagëve dhe microcracks. Unë do të ndajnë recetave tona familjare. Kur vlon dhe lëkura tumoreve 10 lugë gjethe të freskëta copëtuar derdh 200 ml ujë, këmbëngulin, përfundoi, 15 minuta, mbuluar valë. Përdorimi për larëse, kremra dhe fasha. Kur në rrjedhën e diarresë është fletë e thatë:
2 tbsp para pour 200 ml ujë të vluar, të nxehtë në një banjë me ujë të vluar për 20 minuta. Supë tensionuar sjell ujë të ngrohtë zier të vëllimit origjinal. Duhet të pini 1 / 2-1 / 3. tre ose katër herë në ditë për 10-15 minuta para ngrënies.
Lëng të freskët lë razvozhu zier ujë 1: 1 dhe fshij duart ndjeshme fytyrë lëkurë të thatë, qafën, décolleté. 2 tbsp gjethe copëtuar të freskëta ose të thata pour 1 tbsp. ujë të zier për 15 minuta. Lëndët e para shtrydh, infuzion kombinuar me niseshte slurry ndaj shtetit dhe të vënë në lëkurën inatosur për 15-20 minuta. Del me të larë me ujë të ngrohtë zier dhe fshij fytyrën me holluar gjethe delli bimore lëng. Përzier me ujë 1: 1 lëng, ngrirë në moulds për akull, kjo është e dobishme për të fshirë të lëkurës në mëngjes me vaj. Fshirje akull janë gjithashtu të dobishme në yazvochkah dhe puçrra fytyre.
Për plakjen e lëkurës pronat e dobishme për gjethe të freskëta apo të thata për të derdh ujë të vluar 1: 5. Insistojnë 15 minuta. Strain, e ndarë në dy pjesë. Një e ftohtë. Alternuar napkins lagësht liri për të compress dhe të aplikoni në fytyrë në fillim të nxehtë për dy minuta, pastaj të ftohtë për pesë minuta. Përsëriteni tre ose katër herë. 2 tbsp gjethe copëtuar të freskëta ose të thata, pour 1 litër ujë të vluar, nën mbulimin për 15 minuta. Zhyt në infuzion të ngrohtë neprotsidzhenyy për 15-20 minuta dorë ose këmbë, të larë me ujë të ngrohtë dhe të thatë. Këto janë dush shumë të dobishme për duart dhe këmbët.


Kur çarje në këmbë të imponojë paketë shtesë e gjethe delli lëng. Dhe disa receta. Gjethe të freskëta larë, pak e thatë dhe pastaj të thata të parë në hije, përhapjen e një shtresë e hollë në temperaturën e dhomës, pastaj në furrë me derë të hapur. Thata gjethe delli grimcuar dhe të përdoret për mbushjen e supave, supë. Dhe duke e bërë dy ose tre grushte e fundit të lë larë dhe të djegur në ujë të vluar për tre minuta. Hidhni në një kullesë, kullimin dhe pres blender. Pure Pronat e dobishme e bimëve të vënë me një vajra butë për 10-15 minuta dhe derdh atë në një supë valë viçi.


Cook për 15 minuta me qepë copëtuar imët dhe spasserovannыmy dhe karrota. Shto copëtuar majdanoz fletë dhe green onions, lëpjetë, kripë, piper dhe salcë të bardhë (1 tbsp miell spasserovat 10 g gjalpë dhe të kombinuar me gjysmën e vezë whipped). Pas 7-10 minuta, hiqni nga të nxehtit supë. Shërbyer me salcë kosi. 3 tbsp përzierje me mish te grire kaluar nëpër një qepë mulli mishit dhe 2 lugë larë dhe blanched oriz tre minuta. Shto vetitë e erëza dhe 05 shekuj. qumësht. Gatuaj tërësisht. Nga mbushjes për të formuar topa, ata vënë në dhe obsushenny larë gjethe delli, të mbyllura si lakër të vënë në një tigan. Hidh ujë të vluar i kripur në mënyrë që të mbulohen vetëm ata, të sjellë një çiban dhe kuzhinier për 8-10 minuta. Shërbyer me salcë kosi.