Pronat e dobishme e bimëve Rosehip


Përmbajtja e vitaminës C rrit është kampion në mesin e të gjitha bimët në botë. Në hips kanellë tij 40-50 herë më shumë se manaferrat e rrush pa fara e zezë dhe 500 herë më shumë se në limon! Gjatë luftës dhe amullisë pas luftës gjyshja dhe nëna korrur rreth 20 kova e trëndafilit, e cila u tharë lirshme në papafingo. Gjatë gjithë dimrit dhe pranverës, katër ose pesë herë në ditë kemi pirë nëpërmjet një kashte nga kallam 150-200 infuzion ml, likuricias ëmbël. Në ato vite të ftohtë dhe të uritur ishin të fortë dhe të shëndetshme. Infuzion i hips Rose (çaji) ka një toning dhe konfirmohen, veprim anti-inflamator dhe protyvosklerotycheskym. Ai përmirëson metabolizmin, sistemin nervor, traktin gastrointestinal, mëlçisë. Çfarë pronat e bimëve hips të dobishme?


Fruta
Gjatë epidemisë së gripit si parandaluese dhe shërbimeve pronat 1 tbsp hips kanellë pour 2 tbsp. ujë të vluar, vlim për 10 minuta nën kapuç, insistojnë natën, ikjen. Pi 05 gota dy apo tre herë në ditë, me 5 të shekullit të gripit. l. pemëve grimcuar hips pour 1 litër ujë të ftohtë, të sjellë një çiban, zierje 10 minuta, të lënë për tetë orë, ikjen. Pi 05 gota çdo dy orë. Hipertensioni 1 tbsp hips pour 3 lugë. ujë të ftohtë, të sjellë në vlim, të qëndrojë në një enë të mbyllur për ngrohje të ulët për tre orë. Pini çaj gjatë gjithë ditës. Lëngshme të tjera për të pirë. Kursi i trajtimit - 15 muaj. Për të pastruar enët e 2 tbsp fruta copëtuar derdh në një termos 1 tbsp. ujë të valë, shtoni gjethet Peppermint bud karafil erëz. Insistojnë 12 orë. Pi 05 gota tri herë në ditë para ushqimit. Për heqjen e Kolesteroli 2 tbsp copëtuar në një mulli kafeje hips Hidh në një termos 1 tbsp. ujë të valë, nata. Strain, përzierje me 1 tbsp 20 ml mjaltë dhe lëng limoni të freskët. Pini 100 ml tri herë në ditë. Sigurisht - tre javë.


Rrënjë
Magjistarët dhe healers janë përdorur gjerësisht në hips praktikën e tyre rrënjët e bimëve dhe pronat e saj të dobishme. Kur sëmundjet 2 tbsp gastrointestinal rrënjë grimcuar pour 2 gl. ujë, të sjellë një çiban, zierje 12 minuta, të lënë për dy orë, tendosje. Pi 05 gota katër herë në ditë para ushqimit. Kur cystitis 1 tbsp hips grimcuar rrënjë pour 1 tbsp. ujë, vlim për 15 minuta, të lënë për dy deri në tre orë. Pini 1/4 filxhan katër herë në ditë para ushqimit.


Gjalpë
Përdorur gjerësisht në trajtimin dhe pronat e dobishme e naftës rosehip. Për të pastër traktit të tretjes, dhe të rritur imunitetin brenda dy javësh për të pirë atë në 20 ml dy herë në ditë 30 minuta para ngrënies (vaj rosehip është shitur në një farmaci, por para se të gatuar atë vetë). Ju mund të pini çaj me lëng limoni. Ky vaj - një mjet i mirë shërimi që rrit rezistencën ndaj rrezatim, normalizes metabolizmin në diabet.