Pronat e dobishme e bimëve të egra hudhër


Qepë Bear - kaq shumë kohë në Siberi, Lindjen e Largët dhe Kaukazi quajtur Ramson - një bimë shumëvjeçare (preferon halore hije dhe pyjet e përziera), llambë të cilit me një erë të mprehtë e herbalists hudhër korrjes në pranverë dhe në fillim të verës. Gjethet, rizomat, rrënjët Ramson, siç janë qepët, healers tradicionale janë përdorur gjerësisht për qëllime mjekësore. Le të flasim në lidhje me pronat e dobishme e bimëve të egra hudhër. Për shekuj me radhë Ramson provuar edhe si një mjet efektiv për ftohjet, infeksionet e veshit, malaria, rakit, liken stërkungulli. Ose atherosclerosis, reumatizmi, çrregullime të tretjes, dobësuar yje helmintiasis. Dhe preparatet natyrore bazuar në llamba e fidaneve të rinj apo hudhër të egër ndihmon me diarre, sëmundje infektive, kanë gjakut pastrimi dhe pronat e dobishme antibacterial.


Hark i rëndësishëm ariu sjell lehtësim për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni, gradualisht reduktimin e presionit të lartë të gjakut. Për më tepër, si dijetarët e përcaktuara, hudhër e egër forcon enët koronare të zemrës, heq gulçim dhe vështirësi frymëmarrje shkaktuar nga mukusit të tepërt në mushkëri, pastron veshkat, parandalon inflamacion të fshikëzës dhe traktit urinar. Përballja me fabrikë të vjetëruara edhe kollë efekte të mëdha negative, ndonjëherë e vështirë për trajtim mjekësor.

Prona të vlefshme dhe të dobishme

Përbërja kimike dhe vetitë farmakologjike dobishme Bear hark shumë të ngjashme me hudhër. Me një ndryshim: pasi të hahet hudhër e egër në gojë mbetet asnjë shije djegie, nuk ka erë karakteristike. Kjo është shumë e dobishme për organizmin si varieteteve të egra dhe të kultivuara të bimëve të egra hudhër. Ata të gjithë përmbajnë 2 herë më shumë acid Askorbik se portokall dhe limon, e cila është veçanërisht e nevojshme për parandalimin e beriberi. Nga ana tjetër, ata kanë më shumë se 33 herë më shumë vitaminë C se në llambë qepë. Industria e brendshme farmaceutike prodhon vitin e parë të bulbs egra hudhër dhe rrënjët të tilla si droga dhe urzallyn urzall. Ata janë përdorur në trajtimin e trashje në trihomonadnyh, gërryerjet qafës së mitrës, ulcerat trofike, ekzemë plagët dhe bedsores. Nga ana tjetër, të produkteve të mësipërme farmaceutike, të forcojë në mënyrë të konsiderueshme sekretimit dobët e gjëndrave të traktit gastrointestinal, përmirësimin e tretjes, kanë një tonik, diuretik dhe plagë të dobët shërimin efekt.


Reumatizmi
Merrni 150 g gjethe të freskëta të grimcuar hudhër të egër, këmbëngulin 2 javë në 05 litra vodka, tendosje. Merrni 10 pika 4 herë në ditë.

Avitaminosis
Përgatitja infuzion: së pari 1 grusht gjethe copëtuar vlim për 2-3 minuta në 250 g verë të bardhë, pastaj shtoni një aromë pak të mjaltë ose shurup dhe pini në gllënjka gjatë gjithë ditës.

Hipertensionit
Merrni 1 kg hudhër e egër, rrikë, qepë dhe limon. E gjithë kjo është e mirë - për të larë dhe të pastër përveç limon (ato mbeten në lëkurë). Të gjitha të bluaj në një mulli mishit, përzierje dhe të mbuluar me të ftohtë zier ujë. Uji duhet të jetë 4 litra. Mbush një përzierje prej 28 ditësh, të marrë 3 herë në ditë për 1 st. l. përpara se të hahet.


Për të ndihmuar veshkat
Për të parandaluar dhimbje barku i veshkave të mundshëm të përgatitur ekstrakt shëndetshëm 1 lugë hudhër e gjelbër të egra (të freskëta apo të thata), pour 15 gota ujë të zier (të nxehtë ose të ngrohtë) dhe do të lejojë që të qëndrojnë për një orë. Pini para ngrënies disa herë në ditë.

Diuretik
Për përdorim brenda 1 lugë copëtuar llamba egra hudhër derdh ujë (15 gota) 1 dhe të lënë për 1 orë. Pini 50-100 ml para ngrënies 3 herë në ditë.