Pronat e dobishme e bimëve lëpjetë


Pra, edhe lëpjetë njohur përdoret për qëllime mjekësore në kohët e lashta. Avicena, Galen, Dioscorides - të gjitha këto mjekët famshme dinte pronat e dobishme e lëpjetë, ajo është shumë e zakonshme për të gjetur në lechebnik lashtë sllave. Dhe, më interesant, ushqimi nuk ka marrë lëpjetë parë, njerëzit kishin frikë të kësaj bime, por pronat e tij medicinale nuk ka dyshim. Pronat e dobishme lëpjetë bimë sot, nuk është i njohur për të gjithë dhe në mënyrë që njerëzit janë mësuar për të përdorur vetëm për qëllime të kuzhinës, duke përgatitur atij borscht dhe sallatë. Në këtë artikull ne do të përpiqemi të ju tregojnë më shumë për qëllimin e saj në mjekësi.


Lëpjetë ka një shije të thartë për shkak se përmban kripë kalium e oksalik. Gjethet e bimëve lëpjetë të pasura me kripëra të ndryshme minerale dhe acide organike - malic dhe limoni. Struktura gjithashtu përfshin flavonoids kalë dori, proteina, sheqerna, taninet, carotene, kalium, kalcium, magnez, hekur, vitamina B: B1, B2 acid Askorbik (vitaminë C), K, PP.

Sipas klasifikimit të lëpjetë shquar dhe të ndarë në "Lëpjetë zakonshëm", "Kalë kalë dori", "Rowan kalë dori", "Lëpjetë çuditshëm" dhe kështu me radhë. Më e dobishme është lloj i lëpjetë, ai është atje, më është acid Askorbik. Edhe pse varieteteve të tjera të lëpjetë janë të pasura me vitamina.

Rrënjët e lëpjetë të përmbajë deri në 27% të taninet hryzofenyn, acid hrizofanovuyu rumytsyn, glycoside flavonoid dhe nepodyn saj - nepozyd dhe të tjerët.

Pronat e dobishme e bimëve lëpjetë
Për shkak të kosi shijen e saj të theksuar - lëpjetë në gjendje për të përmirësuar tretje, mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, ajo mund të përdoret për të ndaluar gjakderdhje, të shëruar dhe madje edhe plagët e ndryshme ekzemë. Lëpjetë është i domosdoshëm për anemia, sëmundjet kardiovaskulare, alergji, skuqjen dhe sëmundje të ndryshme të lëkurës. Lëpjetë ka astringent dhe analgjezik të veprimit, shërim dhe antitoksik, anti-inflamator dhe antiscorbutic. Supë bërë nga rrënjët lëpjetë janë përdorur për diarre, kolit, enterocolitis, hemokolytah. Efektive do të jetë dhe ftohjet, duke zëvendësuar anti-çaj.


Në ushqimore të përshtatshme lë të rinj të lëpjetë, e cila është prerë në shfaqjen e ngjyrave. Pas lulëzuar lëpjetë bëhet e papërdorshme për shkak të përqendrimit të madh të acidit oxalic në të. Për trajtim, ju mund të përdorni gjethet, rrjedh, rrënjët. Lëpjetë fillon për të thyer praktikisht nën borë, pranverën e hershme. Pra kjo kohë, ai është thjesht i pazëvendësueshëm dhe produkt të vlefshme në tryezën tonë, në një kohë kur perime të tjera pothuajse nuk ka vitamina dhe minerale. Nga të gatuaj borscht, të plotësojë për pies, salads dhe boshllëqet për dimër. Për të kanë mbijetuar të gjitha ushqyesve lëpjetë, nuk duhet t'i nënshtrohet trajtimit të zgjatur ngrohjes. Vetëm 2-3 minuta pas shërben valë si ngjyra e bimëve të ndritshme gjelbër bëhet e gjelbër të zbehtë.


Përdorimi i bimëve lëpjetë
Lëpjetë ka kohë që janë përdorur për të trajtuar diarre dhe dizenteri. 2 tbsp finely copëtuar rrënjët lëpjetë thikë dhe derdh një gotë me ujë të valë. Kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 20 minuta dhe tendosje. Merrni një zierje duan të 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë.

Kur cystitis, inflamacion fshikëz, dhe të ndihmojë në banja e bëra nga 500g lëpjetë dhe 1 litër ujë që duhet të vlim për 10 minuta. Atëherë rezulton supë oksalik është shtuar në një banjë me ujë të ngrohtë dhe të marrë 8-10 minuta.

Në dyskinesia tëmth është e rekomanduar për të përdorur lëng nga gjethet e freskëta 1 lugë gjelle 3 herë në ditë.
Në plagët, ulcerat dhe djegie, edhe dielli duhet kile gjethe të freskëta dhe të aplikojnë për fushat me probleme.

Kundërindikimet lëpjetë bimë
Gjithashtu Pronat e dobishme e lëpjetë mund të dëmtojnë trupin e njeriut. Para së gjithash, ajo nuk mund të konsumohet në sasi të mëdha dhe për një kohë të gjatë. Për shkak të numrit të madh të përmbajtura aty oksalik mund të ndodhë shkelje metabolizmin mineral të njerëzve. Për shkak mund të zhvillojnë sëmundje të tilla si urolithiasis veshkave dhe përdhes. Nuk është e rekomanduar gjatë shtatzënisë dhe lëpjetë.