Pronat e dobishme e sallo


Gjithkush ka njohur gjatë Dashuria Ukrainës këtë ushqim. Por do të thotë se vetëm ata preferojnë salu, do të ishte gabim. Një fetë e hollë nga mishi prosloechkoy dhe shije hudhër - nuk është bukuria? Ju nuk hani proshutë për arsyen e thjeshtë se ajo është e dëmshme? Ju jeni larg nga e vërteta, dhe për këtë arsye të mësojnë në lidhje se çfarë janë Pronat e dobishme e sallo dhe disa receta popullore e trajtimit.
Disa kohë më parë, mjekët kanë kundërshtuar me forcë për fëmijët yndyrë ngrënë, të moshuarit dhe ata me sëmundje kronike. Motivimi ishte i kënaqur thjeshtë - dhjamë derri është konsideruar ushqim shumë e rëndë, përdorimi i të cilave trupit dëm të pariparueshëm tonë. Koha kaloi, dhe në komunitetin mjekësor kanë një këndvështrim tjetër, tregoi se yndyra është e tretet dhe absorbohet nga trupi mishit edhe më të mirë, dhe kështu që ju mund të hani të gjithë njerëzit të cilët ndihen të shijojë pasionin e tij.


Yndyrë Rehabilitimi është e vështirë, për shkak se mjekët nuk kanë tendencë për të shpejt të heqin dorë nga qëndrimet e tyre origjinale, pavarësisht nga fakti që pronat e dobishme e sallo është provuar tashmë. Për më tepër, ajo është përdorur për të trajtuar sëmundje të caktuara, dhe për këtë arsye, ky ushqim meriton një vend të jetë në tryezën tonë.

Përbërja dhe të dobishme pronat e sallo
Perberja e sallo është acid arachidonic, i cili i referohet acideve yndyrore të pangopura. Prania e saj në trup është thelbësore, pasi ajo kontribuon në funksionimin normal të trurit, zemrës, mëlçisë dhe gjëndra veshkave. Përveç kësaj, acid arachidonic ndikon në aktivitetin hormonal, duke vepruar në nivel qelizor, dhe është përfshirë në metabolizmin e kolesterolit që ndodh në trupin tonë.

Në këtë acid, është i përbërë nga të tjerët: palmitik, linoleik, oleik, linoleik. Përqendrimi i acideve yndyrore, yndyrë nuk është vaj inferiore.
Por Pronat e dobishme e sallo nuk mbaroi këtu. Ajo përmban vitamina A, E, D, carotene dhe selen, i cili rrit aktivitetin biologjik, në krahasim me, për shembull, me një vajra butë, deri në 5 herë. Prandaj, përdorimi i sallo jo vetëm rrit vitalitetin, por edhe ndihmon për të ruajtur imunitetin.
Kështu, yndyra është e kolesterolit. Por kjo është një komponent i nevojshëm i muskujve dhe membranat ndërqelizore, dhe kështu plotësisht braktisin pamundur. Pra, vetëm mjaft i zgjuar për të përdorur nivelet yndyrë dhe pastaj e kolesterolit në gjak do të jetë normale, dhe kjo rregull nuk varet nga gjinia dhe mosha e personit.

Pa dyshim, yndyrë takon ushqim shumë të lartë-kalori -. 100 g përmban rreth 800 kalori. Për njerëzit të cilët janë të shikuar peshën e tyre, kjo shifër sigurisht jashtëzakonshëm. Dhe aq yndyrë, kur pronat e tij të dobishme nuk janë miratuar për shkarkimin e ushqimeve të dëmshme, ajo duhet të konsumohen në sasi të caktuara.

Konsumi normale yndyrë
Me mënyrë jetese i ulur, dhe ngurrimit për t'u bërë pronar kg shtesë të konsumit yndyrë kufizuar '30 ditë. Nëse ju jeni tashmë një kilogram, norma duhet të reduktohet në '10 në ditë. Për njerëzit të angazhuar në punë apo aktive të jetesës të rënda fizike, norma mund të jetë deri në '50

Nuk është një rekomandim nga mjekët të cilët këshillojnë për të përdorur yndyrë me ato produkte që kanë pronat antioxidant. Në këtë rast rreziku reduktohet e kolesterolit të lartë të gjakut. Në veçanti, yndyrë është më e mira për të ngrënë perime, adzhikoy dhe erëza të nxehtë.

Receta tradicionale trajtim dhjamë derri
Në popullore recetave yndyrë, e përdorur kryesisht për përdorim të jashtëm, dhe efekti i trajtimit është me të vërtetë mirë.

Sëmundjet e nyjeve
Në rastin e lëndimeve të përbashkëta, provoni recetë e mëposhtme. Shkrihet në sallo. Merrni 100 ml dhe përzierje me 1 tbsp. l. kripë. Para se të shkojnë në shtrat, fshij përzierje e një të përbashkët të sëmurë. Turn letër ngrohjes nënshkrimin dhe të mbyllë.

Një tjetër recetë për dhimbje në joints. Shkrihet një yndyrë pak dhe shtoni mjaltin. Ashtu si në recetë e mëparshme, fshij këtë përbërje para shtrat dhe të mbyllë njollat ​​e lënduar.

Mastitë
Në ditët e vjetër Inflamacioni i gjirit trajtohen me sallo vjetër. Feta hollë ose yndyrë të vogla porzane aplikuar në gjoks dhe fashë fikse. Ndryshuar disa herë në ditë.

Dhimbje dhëmbi
Nëse jo se painkillers nuk ndihmojnë, përdorni metodën "vjetruar". Merrni një pjesë të vogël të proshutë pa lëkurë dhe të vënë pacientët në mes dhëmbëve dhe mishrat. Pas një kohë dhimbje zgjidh.


Spurs thembra
Për të përgatitur krem ​​që ju do të duhet: 1 vezë, 100 gram yndyrë derri dhe pakripur 100 ml uthull. Vendi vezë në një shishe qelqi, yndyrë dhe derdh esenca. Hiq një vend të errët, derisa të shpërndarë yndyrë. Herë pas here llokoçis përzierje butësisht.
Para se të aplikoni përbërjen trajtim, Bosh sëmurë pestë mirë në ujë. Në përzierje përgatitur thith një disk pambuku dhe të bashkangjisë në thembra. Bashkangjit patch dhe të vënë një goditje. Të lënë gjatë natës dhe lani deri në mëngjes me ujë të ngrohtë. Nxisë duhet të shkoni për 4-5 ditë.


Qanin ekzemë
Përgatitja e një përzierje e përbërësit e mëposhtme: sallo 2 lugë pakripur rafinuar, 05 litra. lëng celandine herbs, 100 g. helmarinë bar. Të gjitha përzierje mirë dhe të lënë në një enë të mbyllur në një vend të errët për 3 ditë. Lyej Ky infuzion prekur lëkurën.

Contraindication
Mjekët nuk e rekomandojmë përdorimin e sallo për njerëzit që vuajnë nga sëmundje të mëlçisë. Nutritionists këshillojnë që të përmbahen nga përdorimi i yndyrë për ata që kanë mbipeshë.
Pra, rekomandim i përgjithshëm për të gjithë mund të tingëllojë si - "rostiçeri më të mirë për pije e butë vodka - yndyrë yndyrë."