Pronat e dobishme e zarzavate të freskëta


Gjelbër, aromë të shijshme "mjekët", "beauticians" dhe "gatuan". Ata e dinë se si për të trajtuar na kollë, enët origjinale të japë një aromë të veçantë dhe shije, të shtyrë plakjen, japin freskinë e lëkurës dhe lavanderi. Këto janë në dispozicion në më të zakonshme që kemi bimëve të freskëta: majdanoz, borzilok, kopër, cilantro.
Mbretëresha e vërtetë e gjelbër quajtur me të drejtë majdanoz. Ajo është erëz më e zakonshme në botë. Pronat e dobishme e majdanoz të freskët qëndron jo vetëm në shije e saj të këndshme dhe delikate. Kjo është një thesar tepër i çmuar i vitaminave dhe mineraleve: kalcium, hekur dhe fosfor. Dhe kalium në majdanoz aq shumë sa që ajo duhet të jetë një pjesë integrale e dietë për njerëzit që vuajnë nga të veshkave, zemrës dhe fshikëz si përfundim kalium ofron ujit të tepërt dhe natriumi nga trupi i njeriut. Për më tepër, në sajë të proceseve të përmirësuara majdanoz gjak, eliminon gjakderdhje mishrat. Por farat e kësaj bime kanë anti-inflamator dhe pronat që nxit urinimin e dobishme.


Në majdanoz terapeutik veprimit gjithashtu ofron një efekt të mrekullueshëm kozmetike. Kjo ndihmon zbardh lëkurën, zbut rrudhat, hiqni fryma e keqe.

Dhe gatuan shtuar freskëta, të thata, majdanoz ngrirë në një shumëllojshmëri të pjatave për t'i bërë ato aromë dhe shije të hollë. Me pak fjalë, në qoftë se ju doni të jenë të shëndetshme dhe të duket e madhe, ju nuk mund ta bëjë pa këtë mahnitshme zarzavate të freskëta.
Selino Motra majdanoz mund të quhet. Ajo është gjithashtu një sasi të madhe të substancave të dobishme për njerëzit. Për shembull, ai përmban vitaminë C dhe carotene, pronave të dobishme të cilat përdoren për shkelje në fushën e gjinekologjisë. Për fat të keq, kjo herbs dobishme si pak, të gjithë faji i një erë të fortë shpuese dhe shije.

Më pak i njohur në vendin tonë, por jo më pak të dobishme kopër. Ka edhe shumë kalium, kalcium dhe magnez. Kopër shije të kujton anise, gjethet e saj të rinj kanë një shije të ëmbël, kryesisht shtuar në salads për të shtuar erëz. Por kopër shoots mirë të përdorura për supave, ata janë më aromatik. Kopër u mund të përdoret si një erëza për turshi panair. Shumë të dobishme dhe kopër infuzion. Ajo është përdorur në trajtimin e ftohjes dhe çrregullime të tretjes.


Një më të njohur dhe të zakonshme për ne është koriandër jeshile, edhe pse më e zakonshme është një bimë në Kaukaz. Kinsey quajtur bimë gjeth, dhe fara e saj - koriandër. Në cilantro përmban sasi të mëdha të vitaminës C, vajra esenciale dhe carotene. Kjo zarzavate unike dhe plotësoni peshk dhe mish enët, enët pulave dhe perime. Cilantro u jep atyre një shije më të rafinuar.
Një tjetër lloj i bimëve të freskëta - lovage. Ajo kujton rrit majdanoz, dhe aroma e saj është e ngjashme me selino. Kjo fabrikë ka funksion në vijim: më shumë ju prerë gjethet, më carotene dhe vitaminë C do të shfaqet në të gjelbër i ri lë lovage. Në gatim është përdorur në përgatitjen e turshi, enët e mishit të derrit, fasule dhe patate pure. Lovage jep aromë, shije të pazakontë. Pronat e tij të dobishme janë përdorur në cosmetology. Me një zierje e lë të lovage mund të zvogëlojë njollat ​​e moshës. Dhe potions përdoret për forcimin e flokëve. Për më tepër, në qoftë se aplikohet për ballin dhe tempuj njëpasnjëshëm gjethe të freskëta të lovage, ju mund të shpejt të të shpëtoj nga një dhimbje koke.


Më të shpeshta dhe të preferuar së bashku me mysafir majdanoz në tryezën tonë - një kopër. Ata që duan të përtyp degët e saj aromatik, rrallë vuajnë nga çrregullime gastrointestinale. Për më tepër, kopër ka efekt antiemetic dhe ndihmon të përballen me çrregullime të gjumit. Rritur erëz kopër është e shkëlqyer për zasolok dhe fara e saj ottoplennыe përdorur për të trajtuar sëmundjet e sistemit urogjenital, për fryrje, pasi kanë një veti vitrohinni. Kopër të freskët është e njohur, është një shtesë e mrekullueshme për salads, supave dhe enët e mishit.

Dragua ose Ostrogino, kopshtet tona është një gjë e rrallë. Megjithatë, të freskëta rrjedh e kësaj bime me gjethe të ngushta dhe aromë bittersweet anise mund të blihen në dyqanet dhe tregjet. Rreth dragua thonë se ai e bën të marrë frymë lehtë dhe fle qëndrueshme. Për më tepër, për shkak të kësaj ilaçe gjelbër hidhura dhe aciditetin normale stomakut reduktohet. Fletushkat dragua oreksin, dhe vetëm një dekoratë të mrekullueshme për çdo vakt. Shumica dragua shtuar në enët oriz, supave dhe salads. Nëse ju pëlqen shijen e dragua, ju mund të shtoni turshi. Gjithashtu, të jenë të vetëdijshëm se kjo bimë është një tipar i tillë: është periudha veçanërisht aromatik lulëzuar para dhe pas tharjes.


Një tjetër aromatik, por më shumë i zakonshëm në bimëve tona të zonës - borzilok. Gjethet e saj të freskëta mund të ofrojnë çdo lloj të cilësisë së ushqimit tonik. Borzilok Kuzhinë dinjiteti kombinuar të përkryer me pronat e saj medicinale. Kështu, duke përdorur lëng domate me borzilok mund të hiqet dhimbje koke. Dhe vulosur me të bimëve të tjera, gjethe të thata e bimëve janë përdorur si protyvolyhoradochnoho, diuretik dhe përmirëson tretjen e fondeve. Në mjekësinë popullore bërë nga basil lë tretësirë ​​është përdorur për gargling dhe shërimin plagë.