Pronat e dobishme e djathë tofu


Kjo product've dëgjuar shumë, por, për fat të keq, u përpoq çdo gjë. Arsyeja është e thjeshtë - me një shumëllojshmëri dhe bollëkun e dyqane të ndryshme ushqimore në dukje të tillë, ky djathë nuk është kudo. Në veçanti kjo vlen për ato vendbanime të cilat janë të vendosura larg nga qytetet e mëdha, ku djathi nuk është më një gjë e rrallë.
Dhe që të gjithë i ri më shpejt ose më vonë, por shtrihet kudo, madje edhe e di në lidhje me këtë produkt të ushqyerit nuk do të jetë i tepruar, veçanërisht e dobishme djathë tofu pronat e njohur që nga kohërat e lashta. Ndoshta dikush ka arritur tashmë të bjerë në dashuri me të, dhe shpesh përdor në qëllime të kuzhinës, por ende nuk e di se çfarë një produkt të vlefshme ushqim, dhe për këtë arsye përdorimi i saj është jo vetëm i kënaqshëm buds shije, por përfitimet e trupit.


Çfarë lloj i inovacionit dhe pse ne nuk e di në lidhje me këtë para?

Historia e
Tofu - një djathë soje, e cila është shumë e pasur me proteina dhe është përgatitur nga soje, në mënyrë të ndryshme nga djathë zakonshme dhe ajo ka pothuajse asnjë vet. Kjo mund t'i atribuohet pluses, si në qëllime kuzhinës përdorimi i saj është universale.
Sepse tofu është bërë nga soje, dhe kjo bimë bishtajor është shtëpi për Azinë Lindore, dhe kemi mësuar në lidhje me atë një ushqim të kohëve të fundit. Vetëm në gjysmën e dytë të qepallave të fundit, vendet perëndimore kishte për t'u takuar me ata djathë afër, dhe në një kohë kaq të shkurtër për ta bërë atë të love it.

Origjina e saktë është djathi i panjohur tofu, por për shkak se ka disa legjenda për atë. Njëri prej tyre thotë. Pasi gjykata vendosi të gatuaj shtoni pure soje nyhary - një substancë të veçantë, e cila është marrë nga avullimi i ujit të detit. Kështu, ajo do të sigurojë dhe për të përmirësuar shijen, por ajo zhornulosya dhe u shndërrua në djathë. Ajo kishte për shije, kapur në dhe vazhdon të jetë popullor për këtë ditë. Për më tepër, ajo u vu re përdorimi i saj përmirëson shëndetin, dhe kështu zgjat jetën.

Që atëherë, ajo mori një kohë shumë të gjatë - ajo ishte në shekullin II pes në Kinë, dhe tofu është jo vetëm nuk e ka humbur rëndësinë e saj si një produkt ushqimor, por arritën të kapërcejnë kufijtë dhe të pushtuar shumë vende për shkak të pronave të saj të dobishme. Kjo është një ushqimi kryesor në Japoni, Vietnam, Tajlandë dhe Korea.

Metodë
Me zhvillimin e teknologjisë kanë ndryshuar disi aditivëve që përdoren për përgatitjen e tofu, por i gjithë procesi nuk ka ndryshuar në krahasim me mënyrën se si ajo ishte përgatitur më parë.

Ndërsa soje ngjyhet në ujë të ftohtë për aq kohë sa ata nuk bymehet. Ata ishin milled pastaj dhe të trajtohen me qumësht soje. Ishte e ndezur, me shtimin e kripës dhe gipsit, duke sjellë ajo stvorazhyvalos. Djathi rezultuar shkoi nën shtypit, dhe si rezultat u produkt dietetike.
Në prodhimin e sotme përdoret edhe qumësht soje apo pluhur soje. Dhe stvorazhyvayut nga filtrimi ose ngrohje me shtimin e sulfatit të kalciumit, acid citrik ose klorur magneziumi (nyhary). Djathë presion dhe të ruhen në kontejnerë hermetik me ujë, dhe shumë lloje të tjera të djathë.


Pronat e dobishme
Ne mësuam shumë për produktin, por ai e meriton këtë vëmendje? Para së gjithash, tofu sasi të madhe të lehtësisht të tretshëm proteinave të kualitetit të lartë. Dhe që nga ajo e proteina bimore, ajo është vlerësuar vegjetariane dhe njerëzit që mbajnë postin. Kjo është një zëvendësim i shkëlqyer i mishit dhe produkteve të mishit me prejardhje të ndryshme.
Në kalorive mjaft i ulët (rreth 70 deri në 100 gram. Product) dhe jo kolesterolit, ai përmban aminoacidet e nevojshme për ruajtjen e shëndetit të mirë. Ajo përmban kalcium, hekur, selen, magnez, acid folik dhe linoleic, choline, vitaminë E, Art. Pothuajse nuk ka karbohidratet (06) dhe një sasi të vogël të yndyrës (42). Tofu tretet krejtësisht. Ajo mund të marrë njerëz të cilët kanë reaksione alergjike ndaj proteinave të qumështit. Vërehet se konsumi i rregullt i këtij djathë ul rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Saj e dobishme për të përdorur njerëzit të cilët janë mbipeshë, vuajnë nga gastriti dhe diabetit.


Llojet e djathë tofu
Edhe pse receta gatimi klasike, tofu, si dhe llojet e tjera të djathë mund të ndryshojnë në dendësi dhe metodën e prodhimit.
Mirë (të dendura) - ai është një tofu rregullt ka një cilësi të dendura, të ngjashme me mocarela. Ideal për pirjen e duhanit dhe tiganisje dhe frytyurovanyya. Për të shtuar erëz, përbërja mund të përfshijnë shtesa të ndryshme. Nga ana tjetër, ky djathë është i ndarë në dy lloje:
- Asian - cilësi është më pak i dendur dhe përmban shumë ujë;

- Perëndimore - cilësi më të dendura dhe përmban pak ujë.
Soft (mëndafshi) tofu - cilësi e saj i ngjan një puding delikate. Të gjitha llojet e tofu përmban më shumë se çdo ujë tjetër. Përdorur kryesisht për steaming, salcat, supave dhe enët e ëmbël.
Tofu Stinky - është më popullor në kuzhinën Kina, Shanghai. Si ka erë të fortë të veçantë, këtë produkt një amator.
Ne zakonisht mësuar të shohim në raftet e djathë të dendur me një erë neutral. Në fakt, shumë lloje të tofu. Në prodhimin ajo mund të shtoni arra, spec i kuq, erëza dhe erëza të ndryshme. Nga kjo bëhet e shije dhe aroma. Në vendet perëndimore, një tofu i madh popullor i tymosur.


Si te zgjidhni dhe ruajtur tofu
Tofu klasik natyrore përmban vetëm tre përbërës:
1. Uji
2. soje (soje)
3. mpikëse, që promovon substancë koagulimit. Kjo mund të jetë nyhary, klorur magneziumi ose sulfate kalcium.
Kur pazar për peshën tofu joshë atë - djathi nuk duhet erë kosi. Timestamped ajo duhet në frigorifer në një enë me ujë. Uji është ndryshuar çdo ditë, dhe të hahet nuk është i përshtatshëm.